Jerzy Wcisła – Senator RP

5 mld dla samorządów

15. senatorów Klubu Obywatelskiego przygotowało dwa projekty ustaw – jestem w gronie autorów tych projektów – które przywracają samorządom lokalnym utracone dochody na skutek ustaw przyjętych przez Sejm w lipcu (4 lipca) i sierpniu (30 sierpnia) dotyczących głównie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Te zmiany spowodowały, że wpływy do samorządów zmniejszyły się o 6 mld zł. W przypadku Elbląga te straty wynoszą 20,5 mln złotych.
Taka polityka jest niezgodna z Konstytucją, która art. 167. Gwarantuje samorządom „udział w dochodach publicznych odpowiednio do przypadających zadań”. Ta zasada została – nie po raz pierwszy złamana – złamana.
Rząd usprawiedliwia decyzje, ogólnym wzrostem podatków, tyle że zapomina dodać, że rosną też – często znacznie szybciej – koszty. Nie jest to zatem prawdziwe uzasadnienie obniżenie dochodów samorządów.
Ja jestem w gronie 15 senatorów, którzy te projekty przygotowywali. Projekt przewiduje zwiększenie udziałów samorządów w podatkach:
gmin – z 39,34 do 43,93% – o 4,59%
powiatów – z 10,25 do 11,49% – o 1,24%
województw – z 1,60 do 1,79% – o 0,19%
W przyszłym tygodniu rozpoczną się prace w komisjach nad projektami ustaw.
Mam nadzieję, że senatorowie i posłowie, z których wielu wywodzi się z samorządów – przypomnę, że na czterech parlamentarzystów z Elbląga trzech przez wiele lat działało w samorządach – nie dopuszczą do niszczenia samorządów.
Przed nami kolejna perspektywa finansowa. Być może ostatnia, w której będą duże środki na inwestycje. Byłoby źle, gdybyśmy z tych środków nie mogli skorzystać, bo nie mielibyśmy zdolności kredytowej na pokrycie 15-30% kosztów inwestycji.
Liczę, że wszyscy parlamentarzyści – niezależnie od partyjnych legitymacji – staną po stronie samorządów.


Jak młodzi ludzie postrzegają polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej? Czy władze w Polsce dostrzegają realne problemy młodzieży? Jakie konkretne działania można podjąć, by ich głos był lepiej słyszany? To tylko niektóre z pytań, które wybrzmiały podczas konferencji „Bezpieczeństwo, Europo! Co dalej, Europo? – o Polskiej Prezydencji w Radzie UE i co po niej zostaje

3 czerwca do Elbląga powrócił Jantar – najstarszy w Polsce pływający statek pasażerski, zbudowany w 1892 roku w elbląskiej stoczni Schichaua. Miałem zaszczyt, wspólnie z Juliuszem Markiem, towarzyszyć tej wyjątkowej jednostce od śluzy Biała Góra aż do elbląskiego portu.Statek został zakupiony w ramach budżetu obywatelskiego od Waldemara Matuszaka – bydgoskiego przedsiębiorcy i pasjonata żeglugi śródlądowej.

26 maja w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu odbyła się konferencja poświęcona rozwojowi miasta i jego otoczenia funkcjonalnego, zatytułowana: „Impulsy rozwojowe miasta Elbląg i jego obszaru funkcjonalnego – Społeczeństwo – Gospodarka – Środowisko”.W gronie przedstawicieli samorządów, środowisk naukowych i biznesowych rozmawialiśmy o kluczowych kierunkach rozwoju Elbląga i całego subregionu. Wśród głównych tematów znalazły się:• rola Elbląga

Na konferencji prasowej Parlamentarnego Zespołu ds Młodzieży radni zabrali głos w sprawie zbliżających się wyborów prezydenckich.Zaapelowali do młodych o aktywny udział w głosowaniu i podkreślili, jak ważne są wartości istotne dla młodego pokolenia.Nie pozwól, by inni decydowali za Ciebie. Pokaż, że Ci zależy. Idź na wybory. Twój głos się liczy!

Posiedzenie Rady Młodzieżowej przy Parlamentarnym Zespole ds. Młodzieży tym razem odbyło się na Stadionie Śląskim w Chorzowie.W nawiązaniu do historii wielkich meczów rozgrywanych na tym stadionie, podzieliłem się refleksją, że zarówno na boisku, jak i w uczelni, dzielnicy, mieście, regionie, kraju czy na arenie międzynarodowej – w sporcie i w polityce obowiązują te same zasady:

11 kwietnia w Nowym Dworze Gdańskim, wspólnie z burmistrzem Jackiem Michalskim, posłanką Martą Kołodziejczak, prof. Janem Szlachetko oraz licznym gronem ekspertów, samorządowców i przedstawicieli instytucji specjalistycznych, rozmawiamy o przyszłości Żuław. W kolejnych panelach towarzyszy nam również Maciej Opitz z Klubu Nowodworskiego.II Żuławski Szczyt Klimatyczny to przestrzeń do rzeczowej debaty nad wyzwaniami, jakie niesie zmieniający się

Biuro Senatora RP Jerzego Wcisła

Elbląg

82-300

ul. Hetmańska 31

Braniewo

14-500

ul. Gdańska 20

Lidzbark Warmiński

11-100

Plac Wolności 5

Dyrektor Biura

Karolina Śluz

tel. 603 366 761

biuro@wcisla.senat.pl

Projekt i wykonanie Wysocki Wsparcie IT