Jerzy Wcisła – Senator RP

Bezpieczny powrót do szkoły-rekomendacje KO

Koalicja Obywatelska zorganizowała konsultacje, w których wzięli udział dyrektorzy i nauczyciele i podali swoje rekomendacje, które przekazaliśmy ministrowi Czarnkowi. Mamy deja vu z poprzedniego roku. Wakacje zostały przespane, szkoły nie zostały przygotowane do otwarcia.

Koalicja Obywatelska apeluje o promocję szczepień dzieci i nauczycieli. Poziom wyszczepienia nauczycieli sięga 70%, jednak zalecamy, by zachęcać ich do szczepień za pomocą proponowania im innych szczepionek niż Astra-Zeneca.
Równocześnie proponujemy, by niezaszczepieni nauczyciele mieli możliwość wyboru szczepionki tak samo jak inni obywatele naszego kraju. Nauczyciele, którzy się nie zaszczepili, powinni być regularnie testowani – obowiązkowo, co tydzień. Powinien powstać informator stworzony centralnie, po to, aby wszystkie szkoły udostępniały rodzicom informacje, dlaczego warto szczepić dzieci i dlaczego koronawirus może być w tej fali groźniejszy dla dzieci, niż był dotychczas.
Szkoły są mocno zaniepokojone organizacją szczepień dzieci. Nie ma jasnych wytycznych dot. zgód rodziców. Szkoły boją się, że na nie będzie spadać odpowiedzialność, jeśli jeden z rodziców zgadza się na szczepienie, a drugi nie. Potrzebne są jasne wytyczne. Powinny być również jasne wytyczne dot. tego czy rodzic musi, czy nie musi być przy szczepieniu. Szkoły nie mogą ponosić odpowiedzialności, jeśli, coś by się stało. Samorządy i szkoły nie są od tego, aby organizować bezpieczny proces szczepień.

Wg Koalicji Obywatelskiej bardzo ważną kwestią jest zmniejszenie podstawy programowej. Po ponad roku zamknięcia szkół uczniowie mają tę samą podstawę programową, która jest nieadekwatna nawet do zwykłych warunków, jest zbyt obszerna. Tym bardziej jest nieadekwatna do warunków, w jakich odbywała się edukacja zdalna.

Musimy poprawić dostęp do opieki psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów. W każdej szkole powinien być psycholog lub pedagog. Uczniowie muszą czuć się bezpieczni.

Dyrektorzy, nauczyciele, samorządy prosiły o wprowadzenie nowych norm prawnych dot. przechodzenia na nauczanie hybrydowe. Do tej pory trzeba było zgłaszać to i pytać o pozwolenie Sanepid. Nauczyciele i dyrektorzy postulują, aby taką decyzję wydawał dyrektor. Koalicja Obywatelska domaga się, aby wszelkie decyzje dotyczące przechodzenia na nauczanie zdalne były konsultowane z samorządami.

Postulujemy również wprowadzenie instrumentów prawnych, które pozwolą nam dowiedzieć się, ilu konkretnie nauczycieli zostało zaszczepionych. Oczekujemy, że ministerstwo dołoży się do doposażenia nauczycieli i nauczycielek w sprzęt, do środków ochrony etc., by nie przerzucać całych kosztów pandemii na samorządy, które m.in. bardzo wiele tracą na zmianach podatkowych wprowadzanych przez rząd.


Jak młodzi ludzie postrzegają polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej? Czy władze w Polsce dostrzegają realne problemy młodzieży? Jakie konkretne działania można podjąć, by ich głos był lepiej słyszany? To tylko niektóre z pytań, które wybrzmiały podczas konferencji „Bezpieczeństwo, Europo! Co dalej, Europo? – o Polskiej Prezydencji w Radzie UE i co po niej zostaje

3 czerwca do Elbląga powrócił Jantar – najstarszy w Polsce pływający statek pasażerski, zbudowany w 1892 roku w elbląskiej stoczni Schichaua. Miałem zaszczyt, wspólnie z Juliuszem Markiem, towarzyszyć tej wyjątkowej jednostce od śluzy Biała Góra aż do elbląskiego portu.Statek został zakupiony w ramach budżetu obywatelskiego od Waldemara Matuszaka – bydgoskiego przedsiębiorcy i pasjonata żeglugi śródlądowej.

26 maja w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu odbyła się konferencja poświęcona rozwojowi miasta i jego otoczenia funkcjonalnego, zatytułowana: „Impulsy rozwojowe miasta Elbląg i jego obszaru funkcjonalnego – Społeczeństwo – Gospodarka – Środowisko”.W gronie przedstawicieli samorządów, środowisk naukowych i biznesowych rozmawialiśmy o kluczowych kierunkach rozwoju Elbląga i całego subregionu. Wśród głównych tematów znalazły się:• rola Elbląga

Na konferencji prasowej Parlamentarnego Zespołu ds Młodzieży radni zabrali głos w sprawie zbliżających się wyborów prezydenckich.Zaapelowali do młodych o aktywny udział w głosowaniu i podkreślili, jak ważne są wartości istotne dla młodego pokolenia.Nie pozwól, by inni decydowali za Ciebie. Pokaż, że Ci zależy. Idź na wybory. Twój głos się liczy!

Posiedzenie Rady Młodzieżowej przy Parlamentarnym Zespole ds. Młodzieży tym razem odbyło się na Stadionie Śląskim w Chorzowie.W nawiązaniu do historii wielkich meczów rozgrywanych na tym stadionie, podzieliłem się refleksją, że zarówno na boisku, jak i w uczelni, dzielnicy, mieście, regionie, kraju czy na arenie międzynarodowej – w sporcie i w polityce obowiązują te same zasady:

11 kwietnia w Nowym Dworze Gdańskim, wspólnie z burmistrzem Jackiem Michalskim, posłanką Martą Kołodziejczak, prof. Janem Szlachetko oraz licznym gronem ekspertów, samorządowców i przedstawicieli instytucji specjalistycznych, rozmawiamy o przyszłości Żuław. W kolejnych panelach towarzyszy nam również Maciej Opitz z Klubu Nowodworskiego.II Żuławski Szczyt Klimatyczny to przestrzeń do rzeczowej debaty nad wyzwaniami, jakie niesie zmieniający się

Biuro Senatora RP Jerzego Wcisła

Elbląg

82-300

ul. Hetmańska 31

Braniewo

14-500

ul. Gdańska 20

Lidzbark Warmiński

11-100

Plac Wolności 5

Dyrektor Biura

Karolina Śluz

tel. 603 366 761

biuro@wcisla.senat.pl

Projekt i wykonanie Wysocki Wsparcie IT