thin

9 kwietnia, 2020

„Lot do domu” na prośbę senatora

25 marca senator Jerzy Wcisła otrzymał rozpaczliwy list od mieszkanki Elbląga, pracującej w jednym z hoteli na Wyspach Kanaryjskich.
– Z powodu koronawirusa nakazano zamknąć hotele, nagle straciliśmy pracę, mimo że dotychczas wielu z nas miało z pracodawcami długoterminowe umowy – napisała do senatora elblążanka, pracująca na wyspie Lanzarote.

Elblążanka straciła pracę 15 marca br. Samolot do Polski w ramach akcji „LOT do domu” odleciał z Teneryfy 19 marca. Było już za późno, by w tak krótkim czasie dopełnić formalności, zresztą w samolocie zabrakło miejsca dla wszystkich.

Na domiar złego, kilka dni później w Hiszpanii został wydany zakaz wynajmowania pokoi obcokrajowcom. Sytuacja około 150 Polaków mieszkających na wyspach stała się dramatyczna. Wielu z nich mieszkało tu z rodzinami, w tym z dziećmi.

27 marca senator Jerzy Wcisła zwrócił się do Jacka Czaputowicza, ministra spraw zagranicznych z prośbą „o zajęcie się problemem sporej grupy Polaków” i wyrażając „wiarę, że ta grupa wkrótce – dzięki interwencji ministra – znajdzie się w Polsce”.

Interwencja zakończyła się sukcesem i elblążanka wróciła do domu.

Już następnego dnia służby konsularne zaczęły interesować się sytuacją Polaków uwięzionych na Wyspach Kanaryjskich oraz odpowiadać na ich maile. Dzięki Panu firma LOT, mimo że wcześniej nie dawała nadziei na zorganizowanie transportu, podstawiła samolot na Gran Canarie i ponad stu Polaków szczęśliwie wróciło do Polski – napisali do senatora rodzice kobiety, która tym samolotem wróciła do Elbląga.

Z Ministerstwa Spraw Zagranicznych senator otrzymał potwierdzenie podjęcia działań: „zdając sobie sprawę, że część Polaków wykazuje uzasadnioną obawę […] MSZ w porozumieniu z PLL „LOT” zaplanowało w dniu 4 kwietnia dodatkowy lot w ramach operacji #LotDoDomu z Las Palmas (Gran Canaria) do Warszawy, co umożliwiło powrót do kraju również naszym rodakom znajdującym się na wyspach Lanzarote i Fuerteventura”.

Pana zaangażowanie i chęć niesienia pomocy sprawiły, że uszczęśliwił Pan setki osób tj. osoby, które wróciły oraz ich rodziny. Jest Pan dobrym człowiekiem i jeszcze raz serdecznie Panu dziękujemy – napisali do senatora rodzice.


Spotkaliśmy się w gronie parlamentarzystów, żuławskich samorządowców oraz przedstawicieli instytucji, aby omówić kluczowe kwestie związane z naszym regionem. Tematami głównymi były działania przeciwpowodziowe oraz adaptacja do zmian klimatycznych. Omawialiśmy między innymi: aktualizację Programu Żuławskiego uwzględniającego zadania przeciwpowodziowe, konieczność wsparcia obszaru Żuław w polityce rozwoju na szczeblu krajowym, wzmocnienie obsługi inwestycyjnej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, uwzględnienie

Na Nowy Rok mam dobrą wiadomość. Droga wodna, która ma połączyć port w Elblągu z Bałtykiem zostanie dokończona i statki będą mogły wreszcie dopłynąć do elbląskiego portu. Powtarzam: do elbląskiego, a nie jak zamierzał rząd PiSu – państwowego portu w Elblągu. Warto dodać, że wbrew temu, co wykrzykiwali politycy PiS w ostatnim okresie, że droga

Warmia i Mazury, graniczące z Rosją, będą reprezentowane w senackiej Komisji Obrony Narodowej. Senator Jerzy Wcisła został ponownie wybrany na stanowisko wiceprzewodniczącego tej komisji. Decyzja została podjęta jednogłośnie przez członków komisji podczas piątkowego (22 grudnia) posiedzenia. Wypowiadając się na temat powierzonego mu zadania, senator Wcisła podkreślił, że bezpieczeństwo kraju to sprawa priorytetowa, zwłaszcza w obliczu

Szanowni Państwo,  w tę wyjątkową porę Bożego Narodzenia pragnę z serca złożyć Państwunajserdeczniejsze życzenia. Niech te święta będą dla Państwa czasempełnym ciepła, radości i niezapomnianych chwil spędzonych w gronienajbliższych. Niech ta magiczna atmosfera niesie ze sobą spokój i wzajemną życzliwość,dodając otuchy i nadziei na lepsze jutro. Z okazji Bożego Narodzenia życzę Państwu mnóstwa zdrowia, spokoju orazspełnienia

Dzisiaj, 42 lata po wprowadzeniu stanu wojennego, w Senacie RP przyjęliśmy uchwałę upamiętniającą ofiary stanu wojennego. Byłem Senatorem prezentującym tę uchwałę na posiedzeniu Senatu. W ten sposób uczciliśmy pamięć tych, którzy w stanie wojennym bronili wolności. Pamięć obywatelek i obywateli, przeciwko którym wyprowadzano w Polsce czołgi na ulice. Pamięć Polek i Polaków, których odwaga i

Powołaliśmy Warmińsko-Mazurski Zespół Parlamentarny. Przewodniczącym został Jacek Protas, ja zostałem wiceprzewodniczącym. Jeden z pierwszych celów: włączenie do budżetu państwa zadania dokończenia budowy drogi wodnej łączącej port w Elblągu z Bałtykiem. Zespół będzie pracować w składzie: Elżbieta Gelert, Jolanta Piotrowska, Ewa Kaliszuk, Maciej Wróbel, Janusz Cichoń, Stanisław Gorczyca, Paweł Papke, Anna Wojciechowska, Marcin Kulasek.