Jerzy Wcisła – Senator RP

„Lot do domu” na prośbę senatora

25 marca senator Jerzy Wcisła otrzymał rozpaczliwy list od mieszkanki Elbląga, pracującej w jednym z hoteli na Wyspach Kanaryjskich.
– Z powodu koronawirusa nakazano zamknąć hotele, nagle straciliśmy pracę, mimo że dotychczas wielu z nas miało z pracodawcami długoterminowe umowy – napisała do senatora elblążanka, pracująca na wyspie Lanzarote.

Elblążanka straciła pracę 15 marca br. Samolot do Polski w ramach akcji „LOT do domu” odleciał z Teneryfy 19 marca. Było już za późno, by w tak krótkim czasie dopełnić formalności, zresztą w samolocie zabrakło miejsca dla wszystkich.

Na domiar złego, kilka dni później w Hiszpanii został wydany zakaz wynajmowania pokoi obcokrajowcom. Sytuacja około 150 Polaków mieszkających na wyspach stała się dramatyczna. Wielu z nich mieszkało tu z rodzinami, w tym z dziećmi.

27 marca senator Jerzy Wcisła zwrócił się do Jacka Czaputowicza, ministra spraw zagranicznych z prośbą „o zajęcie się problemem sporej grupy Polaków” i wyrażając „wiarę, że ta grupa wkrótce – dzięki interwencji ministra – znajdzie się w Polsce”.

Interwencja zakończyła się sukcesem i elblążanka wróciła do domu.

Już następnego dnia służby konsularne zaczęły interesować się sytuacją Polaków uwięzionych na Wyspach Kanaryjskich oraz odpowiadać na ich maile. Dzięki Panu firma LOT, mimo że wcześniej nie dawała nadziei na zorganizowanie transportu, podstawiła samolot na Gran Canarie i ponad stu Polaków szczęśliwie wróciło do Polski – napisali do senatora rodzice kobiety, która tym samolotem wróciła do Elbląga.

Z Ministerstwa Spraw Zagranicznych senator otrzymał potwierdzenie podjęcia działań: „zdając sobie sprawę, że część Polaków wykazuje uzasadnioną obawę […] MSZ w porozumieniu z PLL „LOT” zaplanowało w dniu 4 kwietnia dodatkowy lot w ramach operacji #LotDoDomu z Las Palmas (Gran Canaria) do Warszawy, co umożliwiło powrót do kraju również naszym rodakom znajdującym się na wyspach Lanzarote i Fuerteventura”.

Pana zaangażowanie i chęć niesienia pomocy sprawiły, że uszczęśliwił Pan setki osób tj. osoby, które wróciły oraz ich rodziny. Jest Pan dobrym człowiekiem i jeszcze raz serdecznie Panu dziękujemy – napisali do senatora rodzice.


Jak młodzi ludzie postrzegają polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej? Czy władze w Polsce dostrzegają realne problemy młodzieży? Jakie konkretne działania można podjąć, by ich głos był lepiej słyszany? To tylko niektóre z pytań, które wybrzmiały podczas konferencji „Bezpieczeństwo, Europo! Co dalej, Europo? – o Polskiej Prezydencji w Radzie UE i co po niej zostaje

3 czerwca do Elbląga powrócił Jantar – najstarszy w Polsce pływający statek pasażerski, zbudowany w 1892 roku w elbląskiej stoczni Schichaua. Miałem zaszczyt, wspólnie z Juliuszem Markiem, towarzyszyć tej wyjątkowej jednostce od śluzy Biała Góra aż do elbląskiego portu.Statek został zakupiony w ramach budżetu obywatelskiego od Waldemara Matuszaka – bydgoskiego przedsiębiorcy i pasjonata żeglugi śródlądowej.

26 maja w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu odbyła się konferencja poświęcona rozwojowi miasta i jego otoczenia funkcjonalnego, zatytułowana: „Impulsy rozwojowe miasta Elbląg i jego obszaru funkcjonalnego – Społeczeństwo – Gospodarka – Środowisko”.W gronie przedstawicieli samorządów, środowisk naukowych i biznesowych rozmawialiśmy o kluczowych kierunkach rozwoju Elbląga i całego subregionu. Wśród głównych tematów znalazły się:• rola Elbląga

Na konferencji prasowej Parlamentarnego Zespołu ds Młodzieży radni zabrali głos w sprawie zbliżających się wyborów prezydenckich.Zaapelowali do młodych o aktywny udział w głosowaniu i podkreślili, jak ważne są wartości istotne dla młodego pokolenia.Nie pozwól, by inni decydowali za Ciebie. Pokaż, że Ci zależy. Idź na wybory. Twój głos się liczy!

Posiedzenie Rady Młodzieżowej przy Parlamentarnym Zespole ds. Młodzieży tym razem odbyło się na Stadionie Śląskim w Chorzowie.W nawiązaniu do historii wielkich meczów rozgrywanych na tym stadionie, podzieliłem się refleksją, że zarówno na boisku, jak i w uczelni, dzielnicy, mieście, regionie, kraju czy na arenie międzynarodowej – w sporcie i w polityce obowiązują te same zasady:

11 kwietnia w Nowym Dworze Gdańskim, wspólnie z burmistrzem Jackiem Michalskim, posłanką Martą Kołodziejczak, prof. Janem Szlachetko oraz licznym gronem ekspertów, samorządowców i przedstawicieli instytucji specjalistycznych, rozmawiamy o przyszłości Żuław. W kolejnych panelach towarzyszy nam również Maciej Opitz z Klubu Nowodworskiego.II Żuławski Szczyt Klimatyczny to przestrzeń do rzeczowej debaty nad wyzwaniami, jakie niesie zmieniający się

Biuro Senatora RP Jerzego Wcisła

Elbląg

82-300

ul. Hetmańska 31

Braniewo

14-500

ul. Gdańska 20

Lidzbark Warmiński

11-100

Plac Wolności 5

Dyrektor Biura

Karolina Śluz

tel. 603 366 761

biuro@wcisla.senat.pl

Projekt i wykonanie Wysocki Wsparcie IT