9 kwietnia, 2020
„Lot do domu” na prośbę senatora
25 marca senator Jerzy Wcisła otrzymał rozpaczliwy list od mieszkanki Elbląga, pracującej w jednym z hoteli na Wyspach Kanaryjskich.
– Z powodu koronawirusa nakazano zamknąć hotele, nagle straciliśmy pracę, mimo że dotychczas wielu z nas miało z pracodawcami długoterminowe umowy – napisała do senatora elblążanka, pracująca na wyspie Lanzarote.
Elblążanka straciła pracę 15 marca br. Samolot do Polski w ramach akcji „LOT do domu” odleciał z Teneryfy 19 marca. Było już za późno, by w tak krótkim czasie dopełnić formalności, zresztą w samolocie zabrakło miejsca dla wszystkich.
Na domiar złego, kilka dni później w Hiszpanii został wydany zakaz wynajmowania pokoi obcokrajowcom. Sytuacja około 150 Polaków mieszkających na wyspach stała się dramatyczna. Wielu z nich mieszkało tu z rodzinami, w tym z dziećmi.
27 marca senator Jerzy Wcisła zwrócił się do Jacka Czaputowicza, ministra spraw zagranicznych z prośbą „o zajęcie się problemem sporej grupy Polaków” i wyrażając „wiarę, że ta grupa wkrótce – dzięki interwencji ministra – znajdzie się w Polsce”.
Interwencja zakończyła się sukcesem i elblążanka wróciła do domu.
– Już następnego dnia służby konsularne zaczęły interesować się sytuacją Polaków uwięzionych na Wyspach Kanaryjskich oraz odpowiadać na ich maile. Dzięki Panu firma LOT, mimo że wcześniej nie dawała nadziei na zorganizowanie transportu, podstawiła samolot na Gran Canarie i ponad stu Polaków szczęśliwie wróciło do Polski – napisali do senatora rodzice kobiety, która tym samolotem wróciła do Elbląga.
Z Ministerstwa Spraw Zagranicznych senator otrzymał potwierdzenie podjęcia działań: „zdając sobie sprawę, że część Polaków wykazuje uzasadnioną obawę […] MSZ w porozumieniu z PLL „LOT” zaplanowało w dniu 4 kwietnia dodatkowy lot w ramach operacji #LotDoDomu z Las Palmas (Gran Canaria) do Warszawy, co umożliwiło powrót do kraju również naszym rodakom znajdującym się na wyspach Lanzarote i Fuerteventura”.
Pana zaangażowanie i chęć niesienia pomocy sprawiły, że uszczęśliwił Pan setki osób tj. osoby, które wróciły oraz ich rodziny. Jest Pan dobrym człowiekiem i jeszcze raz serdecznie Panu dziękujemy – napisali do senatora rodzice.
W Senacie RP 8 listopada ponad 200 młodych ludzi spotkało się, by zainaugurować działalność Rady Młodzieżowej. Nigdy wcześniej w historii polskiej Izby Wyższej nie debatowało jednocześnie tak wielu młodych ludzi. Ten ruch jest bezprecedensowy. To największy organ doradczy Senatu, zrzeszający obecnie 304 młodych Polaków, którzy chcą współuczestniczyć w podejmowaniu decyzji dotyczących ich pokolenia. Liczba młodych
Dziś (22.10.2024 r.) w Senacie Rzeczpospolitej Polskiej odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Młodzieży, któremu przewodniczę. Wspólnie z młodzieżowymi sejmikami, samorządowcami, NGO-sami oraz przedstawicielami Ministerstwa Edukacji rozmawialiśmy o tym, jak szkoły mogą lepiej wspierać młodych ludzi. Dyskutowaliśmy m.in. o programach edukacyjnych, które mogą wzbogacić naukę i odpowiadać na realne potrzeby uczniów. Przedstawiciele organizacji pozarządowych podkreślili,
W Senacie odbyła się wyjątkowa konferencja „Prawa dziecka. Usłyszcie Nas! 100-lecie Deklaracji Praw Dziecka”, której celem była dyskusja na temat praw najmłodszych. To wydarzenie zgromadziło młodzież, ekspertów i polityków, aby wspólnie zastanowić się, jak możemy skuteczniej chronić prawa dziecka. Podczas mojego wystąpienia zwróciłem uwagę na to, jak ważne jest, abyśmy, dorośli, słuchali głosu młodego pokolenia.
Z tej okazji spotkaliśmy się w Elblągu z dziennikarzami, aby podsumować mijający rok pełen intensywnej pracy i ważnych decyzji. Zmiany, które dzieją się w Polsce, przyniosą korzyści także mieszkańcom naszego miasta i regionu. Jako senator RP, mówiłem o pracy nad kluczowymi projektami, które mają realny wpływ na rozwój Elbląga i regionu: Budowa drogi wodnej łączącej
Poniedziałkowy wieczór był pełen refleksji nad rolą Senatu, demokracją i samorządnością. Naszym gościem specjalnym był Bogdan Borusewicz, który w rozmowie z Juliuszem Markiem podzielił się swoimi doświadczeniami i opowiedział wiele ciekawostek o początkach współczesnego Senatu. Dziękujemy wszystkim za obecność i zaangażowanie. Jeśli nie mogliście być z nami, zapraszam serdecznie do odwiedzenia wystawy, która będzie gościła
Wbrew niektórym doniesieniom, termin oddania drogi wodnej w 2025 roku nie jest zagrożony – podkreśliłem podczas dzisiejszego briefingu prasowego. Elbląg zyska połączenie z morzem zgodnie z planem! To ważna wiadomość dla elblążan, którzy usłyszeli to zobowiązanie od premiera Donalda Tuska 28 września 2023 roku. Dzięki natychmiastowym działaniom rządu oraz decyzjom wspierającym tę inwestycję, prace posuwają
Biuro Senatora RP Jerzego Wcisła
Elbląg
82-300
ul. Hetmańska 31
Braniewo
14-500
ul. Gdańska 20
Lidzbark Warmiński
11-100
Plac Wolności 5
tel. 603 366 761
biuro@wcisla.senat.pl
Dyrektor Biura
Karolina Śluz