Jerzy Wcisła – Senator RP

Dożynki gminne w sołectwie Ronin-Nowiny

W sobotę 4 września uroczystą mszą świętą polową w intencji rolników, za tegoroczne plony i zbiory odprawioną przez ks. Grzegorza Pieńkosza rozpoczęły się tegoroczne Dożynki Gminne w Sołectwie Ronin – Nowiny.

W uroczystościach dożynkowych udział wzięli zaproszeni goście – parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów województwa, powiatu, burmistrzowie i wójtowie sąsiadujących miast i gmin, licznie przybyli rolnicy, radni i sołtysi oraz mieszkańcy miasta i gminy Frombork. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili między innymi Poseł Monika Falej, Senator Jerzy Wcisła, Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Miron Sycz oraz Starosta Braniewski Karol Motyka.
|
Na Mszę Świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. Grzegorza Pieńkosza, sołtysi gminy Frombork przynieśli w darze przepiękne kosze dożynkowe wypełnione i ozdobione darami natury z tegorocznych plonów. Podczas Mszy świętej ksiądz poświęcił dożynkowy bochen chleba przekazany przez Starostów Dożynek oraz złożone pod sceną dary i wieńce dożynkowe.

Tegorocznymi Starostami Dożynek byli: Teresa Janicka i Zbigniew Ocalewicz z Jędrychowa. Ceremoniał dożynkowy rozpoczął się przekazaniem wieńca dożynkowego mieszkańców Gminy Frombork upleciony z tegorocznych zbóż, który wręczyła Burmistrzowi Zbigniewowi Pietkiewiczowi – jego twórczyni Małgorzata Łukasik. Kolejno Starostowie Dożynek przekazali uroczyście bochen chleba dożynkowego na ręce Burmistrza, po czym nastąpił poczęstunek siedzących na ławkach uczestników dożynek. Tego dnia dana nam była radość, że z zebranego w tym roku ziarna wszyscy mogli się podzielić dopiero co wypieczonym, świeżym, pachnącym chlebem.

Podczas uroczystości dożynkowych rolnicy szczególnie wyróżniający się w sektorze rolnictwa w Gminie Frombork otrzymali Honorowe Odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa” nadane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Odznaki za ich trud, rzetelność, ciężką pracę, dbałość o rozwój i wizerunek, za wzorowe prowadzenie swoich gospodarstw oraz wdrażanie nowoczesnych metod gospodarowania otrzymali: Mieczysława i Stanisław Bednarczykowie, Teresa Janicka, Jadwiga Kuciak, Józef Kuciak, Jolanta Portas, Krystyna Sadzewicz, Edmund Zawadzki, Mirosława Guściora, Krystyna Łukaszuk, Pelagia Sabatowicz, Mikołaj Brewczak, Kazimierz Podgórski. Uroczystego uhonorowania rolników dokonali: Senator Jerzy Wcisła, Wicemarszałek Miron Sycz, Burmistrz Zbigniew Pietkiewicz oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Ryszard Pawluczuk, gratulując serdecznie tak zaszczytnego wyróżnienia.

Dożynkowy dzień był okazją do wyrażenia uznania za ciężką i pełną poświęceń pracę w rolnictwie, godną najwyższego szacunku i uznania przez całe społeczeństwo. Burmistrz Zbigniew Pietkiewicz podziękował wszystkim rolnikom i ich rodzinom za trud pracy na roli, za zebrane plony, będące efektem całorocznej pracy. Uczestnikom dzisiejszego Święta Plonów – wszystkim Rolnikom – życzył wszelkiego dobra, zdrowia i wytrwałości w codziennej pracy, sprzyjających warunków atmosferycznych oraz satysfakcji z jej gospodarczych rezultatów. Aby ich trudny i piękny zawód był z należytą godnością doceniany i szanowany. Podziękował także wszystkim za udział w uroczystościach, które to stanowią docenienie znaczenia Święta Plonów dla wszystkich mieszkańców miasta i Gminy Frombork.

W uroczystościach dożynkowych podziękowania i gratulacje złożyli także: Przewodniczący Rady Ryszard Pawluczuk, Starościna Teresa Janicka oraz zaproszeni goście – Poseł Monika Falej, Senator Jerzy Wcisła oraz Wicemarszałek Miron Sycz.

Uroczystość była jak co roku okazją do zaprezentowania pięknych stroików dożynkowych. Oryginalnie wykonane witacze oraz prezentacja płodów rolnych z tegorocznych zbiorów na placu dożynkowym i scenie przykuwały uwagę uczestników dożynek. Wszyscy autorzy włożyli w ich wykonanie dużo pracy i serca.

W trakcie dożynek nie zabrakło sutego poczęstunku dla uczestników dożynek. Niemałą atrakcją dla uczestników był pokaz uruchamiania silników zabytkowych maszyn rolniczych i pokaz sprzętów rolniczych oraz sprzętu strażackiego. Można było także obejrzeć wystawę rzeźbiarską Dariusza Paproty. Podczas uroczystości dożynkowych rozstrzygnięty został Konkurs na bukiet dożynkowy oraz najładniejszy strój w stylu country.

Artystyczną oprawą i uświetnieniem uroczystości dożynkowych był występ zespołu country GRUPA FURMANA. Przed publicznością wystąpiły także Warmianki i zespół Yabadoo. Święto plonów zakończyło się zabawą taneczną przy dźwiękach zespołu FIRE, który zabawiał publiczność do późnych godzin wieczornych.

Podczas Dożynek uczestnicy mogli się zaszczepić w zorganizowanym w tym dniu Mobilnym Punkcie Szczepień COVID-19 oraz dokonać w punkcie samospisu internetowego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań.

Organizatorem święta plonów był Urząd Miasta i Gminy, Sołectwo Ronin – Nowiny i Centrum Kulturalno – Biblioteczne we Fromborku.

Źródło: Frombork.pl


Jak młodzi ludzie postrzegają polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej? Czy władze w Polsce dostrzegają realne problemy młodzieży? Jakie konkretne działania można podjąć, by ich głos był lepiej słyszany? To tylko niektóre z pytań, które wybrzmiały podczas konferencji „Bezpieczeństwo, Europo! Co dalej, Europo? – o Polskiej Prezydencji w Radzie UE i co po niej zostaje

3 czerwca do Elbląga powrócił Jantar – najstarszy w Polsce pływający statek pasażerski, zbudowany w 1892 roku w elbląskiej stoczni Schichaua. Miałem zaszczyt, wspólnie z Juliuszem Markiem, towarzyszyć tej wyjątkowej jednostce od śluzy Biała Góra aż do elbląskiego portu.Statek został zakupiony w ramach budżetu obywatelskiego od Waldemara Matuszaka – bydgoskiego przedsiębiorcy i pasjonata żeglugi śródlądowej.

26 maja w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu odbyła się konferencja poświęcona rozwojowi miasta i jego otoczenia funkcjonalnego, zatytułowana: „Impulsy rozwojowe miasta Elbląg i jego obszaru funkcjonalnego – Społeczeństwo – Gospodarka – Środowisko”.W gronie przedstawicieli samorządów, środowisk naukowych i biznesowych rozmawialiśmy o kluczowych kierunkach rozwoju Elbląga i całego subregionu. Wśród głównych tematów znalazły się:• rola Elbląga

Na konferencji prasowej Parlamentarnego Zespołu ds Młodzieży radni zabrali głos w sprawie zbliżających się wyborów prezydenckich.Zaapelowali do młodych o aktywny udział w głosowaniu i podkreślili, jak ważne są wartości istotne dla młodego pokolenia.Nie pozwól, by inni decydowali za Ciebie. Pokaż, że Ci zależy. Idź na wybory. Twój głos się liczy!

Posiedzenie Rady Młodzieżowej przy Parlamentarnym Zespole ds. Młodzieży tym razem odbyło się na Stadionie Śląskim w Chorzowie.W nawiązaniu do historii wielkich meczów rozgrywanych na tym stadionie, podzieliłem się refleksją, że zarówno na boisku, jak i w uczelni, dzielnicy, mieście, regionie, kraju czy na arenie międzynarodowej – w sporcie i w polityce obowiązują te same zasady:

11 kwietnia w Nowym Dworze Gdańskim, wspólnie z burmistrzem Jackiem Michalskim, posłanką Martą Kołodziejczak, prof. Janem Szlachetko oraz licznym gronem ekspertów, samorządowców i przedstawicieli instytucji specjalistycznych, rozmawiamy o przyszłości Żuław. W kolejnych panelach towarzyszy nam również Maciej Opitz z Klubu Nowodworskiego.II Żuławski Szczyt Klimatyczny to przestrzeń do rzeczowej debaty nad wyzwaniami, jakie niesie zmieniający się

Biuro Senatora RP Jerzego Wcisła

Elbląg

82-300

ul. Hetmańska 31

Braniewo

14-500

ul. Gdańska 20

Lidzbark Warmiński

11-100

Plac Wolności 5

Dyrektor Biura

Karolina Śluz

tel. 603 366 761

biuro@wcisla.senat.pl

Projekt i wykonanie Wysocki Wsparcie IT