Elbląscy politycy Platformy Obywatelskiej ocenili dwa lata rządów w kraju Prawa i Sprawiedliwości.
Likwidacja małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim, reforma oświaty idąca w setki milionów złotych, czy niewykorzystana szansa Elbląga w realizacji
budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną – to tylko kilka złych – według polityków Platformy Obywatelskiej – przykładów rządów PiS w ciągu minionych dwóch lat.
— Wiemy, że 4 mln zł będą kosztowały budżet naszego miasta w sumie wszystkie przebudowy i dostosowanie szkół do potrzeb uczniów po reformie oświaty i likwidacji gimnazjów. Nie znamy wszystkich kosztów, bo do tego dojdzie jeszcze program dobrowolnych odejść nauczycieli na
emeryturę — mówił podczas wtorkowej (21.11) konferencji prasowej radny Michał Missan, przewodniczący klubu radnych Platformy Obywatelskiej. — Dlatego powołaliśmy zespół ds. budżetu miasta na 2018 rok. Jego szefem został dr ekonomii Henryk Gawroński (były radny Rady Miejskiej – red.). Będziemy chcieli wypracować rekomendacje dla radnych na debatę budżetową, które będą mogły z jednej strony wesprzeć,a z drugiej wskazać panu prezydentowi kierunki, w których Elbląg mógłby podążać w przyszłości.
W Senacie powstał także Zespół Monitorowania Praworządności, którego pierwszym działaniem było sprawdzenie, jakie skutki – osobowe i finansowe – pociągnęła za sobą reforma oświaty.
— Dane ze Związku Nauczycielstwa Polskiego wskazują że reforma zaowocowała zwolnieniem około 6,5 tysiąca nauczycieli. 12 tysięcy pedagogów zmieniło także zakres swojej pracy: obniżono im pułap pracy a co za tym idzie także zarobki. 5 tysięcy nauczycieli pracuje w innych szkołach, a 2 tysiące poszło na urlopy zdrowotne lub wcześniejsze emerytury — wyliczał senator Jerzy Wcisła.
Ministerstwo Edukacji Narodowej już wcześniej miało odeprzeć argumenty zespołu twierdząc, że liczby są zawyżone, a według ich danych w ciągu najbliższych dwóch lat powinno przybyć 10 tysięcy nauczycielskich stanowisk.
— Dlatego wystąpiliśmy do Najwyższej Izby Kontroli o kompleksowe zbadanie stanu i skutków reformy oświaty. Chcemy wiedzieć, ilu nauczycieli straciło pracę lub dla ilu zmienił się jej zakres bądź charakter. Chcemy także znać koszty, jakie poniosły samorządy w związku z reformą. Czekamy na raport — mówi senator.
Politycy PO krytykują także decyzję rządu o zablokowaniu małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim.
— Zwykle tereny przygraniczne są peryferyjne i
fakt, że tutaj społeczności peryferyjnych obszarów danego państwa zarabiają w granicach prawa, nie jest faktem nagannym. Tu na Warmii i Mazurach nie było drastycznych przypadków łamania prawa. MGR funkcjonował na granicy polsko-rosyjskiej bardzo dobrze, nie było żadnej eskalacji przestępczości, żadnego wzrostu zagrożenia i nie służył on przemytnikom. Generował za to współpracę między samorządami i organizacjami — mówił senator Wcisła.
O dobrą współpracę z sąsiadami zza wschodniej granicy dbały m. in elbląskie Amazonki, które wraz ze swoimi koleżankami z Kaliningradu brały udział w wielu wspólnych projektach partnerskich i wymieniały się wzajemnie doświadczeniami. Lekarze z Kaliningradu podpatrywali także kolegów z Elbląga podczas operacji amputacji piersi zaatakowanej nowotworem, a następnie jej rekonstrukcji. Po zablokowaniu MGR ta wymiana bardzo osłabła. Wojewódzki Szpital Zespolony w partnerstwie z Miejską Stacją Pogotowia w Kaliningradzie realizował projekty w oparciu o współpracę transgraniczną.
— Dzisiaj ta współpraca jest bardzo utrudniona — dodaje Michał Missan, który jest jednocześnie szefem działu ratownictwa Medycznego w elbląskim WSZ.
Jedną z największych inwestycji powadzoną przez rząd polski ma być budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zapowiada, że jego budowa ruszy pod koniec 2018 r.
— Straciliśmy dwa lata na badanie, czy lokalizacja w Nowym Świecie jest odpowiednia. Tymczasem ta lokalizacja była znana od 2013 roku. Rząd PiS pracował na dokumentach z lat 2008-2011, które były stworzone za rządów PO. Jeśli zaś chodzi o sam przekop, to nie ma sensu budować kanału bez inwestycji przeprowadzonych w porcie w Elblągu. Na te zadania było około 150 mln zł, które przewidziano w tzw. kontrakcie terytorialnym zawartym w 2013 roku między ówczesnym rządem a samorządem województwa warmńsko-mazurskiego. W jego ramach miano zbudować m.in obrotnicę w porcie w Elblągu czy nowy most w Nowakowie. Tymczasem te inwestycje zostały teraz z kontraktu wykreślone. Efekt będzie taki, że Elbląg nic nie skorzysta na przekopie. Rząd chwali się, że także podpisał konwencję AGN i zadeklarował gotowość rozwijania i rewitalizacji polskich dróg wodnych, ale okazało się, że międzynarodowa droga wodna E70, która jest ważna dla portu elbląskiego, także nie będzie zrobiona. Jeszcze w 2011 roku posłowie PO złożyli wniosek o rewitalizację tej drogi do klasy 2, która pozwoli na uruchomienie transportu bakami o ładowności 700 ton. Dziś rząd nie przyjmuje tego rozwiązania, które my przedstawiliśmy. A to oznacza, że ostatecznie nie zajmie się tą drogą—kończy senator Wcisła.
as
źródło: http://dziennikelblaski.pl/479052,Elblaska-PO-rozlicza-rzady-PiS-quotto-stracone-dwa-lataquot.html#axzz50aAzGIs2