Fundusz Odbudowy – fakty i mity

  • -

Fundusz Odbudowy – fakty i mity

27 maja prawdopodobnie Senat przyjmie ustawę ratyfikacyjną decyzji Unii Europejskiej dotyczącej zasobów własnych, czyli zgody na uruchomienie Instrumentu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Przyjmie ją razem z preambułą gwarantującą przejrzysty podział pieniędzy, udział samorządów w monitorowaniu i środkach, większych pieniądzach na służbę zdrowia.

Spotykamy się z zarzutem ze strony polityków partii rządzącej, że jesteśmy przeciwko otrzymaniu przez Polskę środków unijnych i opóźniamy ich przekazanie. To ohydne kłamstwa.

·      Po pierwsze. Sejm mógł przyjąć ustawę miesiąc wcześniej – w I połowie kwietnia. Nie zrobił tego, bo Zjednoczona Prawica jest skłócona i nie była w stanie podjąć jednolitej decyzji. Dopiero gdy Lewica praktycznie bez gwarantowanych zabezpieczeń poparła ustawę, PiS przedstawił uchwałę w Sejmie.

·      Po drugie. Przeciwnicy wzięcia środków unijnych są tylko w Zjednoczone Prawicy.
o   To premier Morawiecki mówił w grudniu 2020 r., że Polska nie potrzebuje Funduszu Odbudowy, bo kredyty Polska sobie wziąć sama na lepszych warunkach.
o   Tylko posłowie Zjednoczonej Prawicy i Konfederacji są przeciw – opozycja jest proeuropejska i chce dla Polski środków unijnych.

·      Po trzecie. Problemem nie jest ustawa ratyfikacyjna, a sposób zarządzania pieniędzmi unijnymi i monitorowania ich dystrybucji.
o   Niestety, PiS prowadził nie tyle konsultacje, ile prezentacje i dziś nawet nie wiemy, jak wersja Krajowego Plany odbudowy trafiła do Brukseli.
o   A jeżeli PiS chciałby podzielić się – nie z opozycją – ale głównie z samorządami zarządzaniem i monitorowaniem środków unijnych, to Senat już 26 marca powołał Agencję Spójności i Rozwoju, która ten problem rozwiązywała. Wystarczyło ją przyjąć przez Sejm i ratyfikacja byłaby przyjęta.

·      Po czwarte. Nawet jeśli Senat by przyjął ustawę ratyfikacyjną, to nie znaczy, że księgowy w Brukseli przelałby do Polski 250 mld zł.
o   By tak się stało, trzeba jeszcze uzgodnić w Brukseli Krajowy Plan Odbudowy – za to odpowiada Rząd, a uzgadnianie jeszcze się nie rozpoczęło.

·      Po piąte. Siedem państw nie ratyfikowało Funduszu: Austria, Estonia, Węgry, Irlandia, Holandia, Rumunia, Polska oraz Finlandia – w której jest z tym duży problem. Innym kłamstwem jest opowiadanie, że w Krajowym Planie Odbudowy są zapisane następujące inwestycje dla Elbląga i czekają na pieniądze unijne:
·      Rozbudowa i modernizacja Portu Morskiego w Elblągu – 190 mln zł
·      Obwodnica Północna Elbląga – 230 mln zł
·      Zabezpieczenie przeciwpowodziowe i zbiornik retencyjny – ok. 100 mln zł
·      Połączenie z obszarem inwestycyjnym Terkawka – 85 mln zł To wykaz części inwestycji, które miasto chce realizować z udziałem środków unijnych i właśnie dlatego, by mogło liczyć na te środki, domagamy się, by samorządy brały udział w decydowaniu o tym, kto je otrzyma – by nie było powtórki z Funduszu Inwestycji Lokalnych, gdzie pieniądze dostawały samorządy rządzona przez PiS.


Kalendarz

Styczeń 2025
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Facebook