Jerzy Wcisła – Senator RP

Marszałek Senatu RP wraz z delegacją z wizytą w Kanadzie

Razem z marszałkiem Senatu RP prof. Tomaszem Grodzkim uczestniczyłem w delegacji w stolicy Kanady – Ottawie. Warto wiedzieć, że polonia kanadyjska obchodzi w maju tego roku swoje 90. lecie.

Za nami m. in. spotkania z członkami Kanadyjsko-Polskiej Międzyparlamentarnej Grupy Przyjaźni, szefami obu izb kanadyjskiego parlamentu Parliament of Canada: Przewodniczącym Senatu George’em Fureyem oraz Przewodniczącym Izby Gmin Anthony Rota, ambasadorem RP w Kanadzie Witoldem Dzielskim Embassy of Poland, Ottawa i przedstawicielami organizacji polonijnych oraz wizyta i złożenie wieńca przed tablicą upamiętniającą lotników kanadyjskich poległych podczas niesienia pomocy walczącej Polsce w czasie II wojny światowej.

Większość rozmów dotyczy przede wszystkim wsparcia Polski i Kanady dla walczącej Ukrainy, współpracy parlamentarnej i militarnej, wzmacniania NATO, a także uniezależnienia od paliw kopalnych. Kanadyjczycy bardzo przeżywają wojnę w Ukrainie. Dla wielu to rodzinne strony. W Kanadzie dominuje pogląd, że świat musi tak długo wspierać Ukrainców, aż Rosjanie zostaną pokonani, a Ukrainie otwarte zostaną drzwi do Unii Europejskiej i NATO.

Poruszaliśmy też kwestię zwiększenia wymiany handlowej między Kanadą a Polską, zwłaszcza w zakresie paliw kopalnych. Dostawy z Kanady mogłyby uniezależnić nas od Rosji. Dyskutowaliśmy także o sprawach kanadyjskiej Polonii i relacji międzyparlamentarnych. Uzgodniliśmy, że ruszą staże dla Polonii z Kanady w Senacie. Z kolei w Kanadzie zostanie zaprezentowana wystawa z okazji 100-lecia polskiego Senatu RP.

Polonia kanadyjska jest wzburzona zmianami prawa wyborczego, które mogą doprowadzić do zmarnowania głosu Polonii. Polonia prosi Senat, by walczył o to, by chociaż przedłużono czas na rozliczenie wyborów z 24 do 48 h.

„Mój” Parlamentarny Zespół ds. Młodzieży zawnioskuje o wprowadzenie do programów edukacyjnych tematu polskiej emigracji. Los 20 mln Polaków nie jest obecny w polskich szkołach.

Delegacji przewodniczy Marszałek Senat Rzeczypospolitej Polskiej prof. Tomasz Grodzki, w składzie senatorowie: prof. Alicja Chybicka, Ryszard Bober, Adam Sznejfeld, Jerzy Wcisła – Senator RP, Bogdan Zdrojewski oraz Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski.


Jak młodzi ludzie postrzegają polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej? Czy władze w Polsce dostrzegają realne problemy młodzieży? Jakie konkretne działania można podjąć, by ich głos był lepiej słyszany? To tylko niektóre z pytań, które wybrzmiały podczas konferencji „Bezpieczeństwo, Europo! Co dalej, Europo? – o Polskiej Prezydencji w Radzie UE i co po niej zostaje

3 czerwca do Elbląga powrócił Jantar – najstarszy w Polsce pływający statek pasażerski, zbudowany w 1892 roku w elbląskiej stoczni Schichaua. Miałem zaszczyt, wspólnie z Juliuszem Markiem, towarzyszyć tej wyjątkowej jednostce od śluzy Biała Góra aż do elbląskiego portu.Statek został zakupiony w ramach budżetu obywatelskiego od Waldemara Matuszaka – bydgoskiego przedsiębiorcy i pasjonata żeglugi śródlądowej.

26 maja w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu odbyła się konferencja poświęcona rozwojowi miasta i jego otoczenia funkcjonalnego, zatytułowana: „Impulsy rozwojowe miasta Elbląg i jego obszaru funkcjonalnego – Społeczeństwo – Gospodarka – Środowisko”.W gronie przedstawicieli samorządów, środowisk naukowych i biznesowych rozmawialiśmy o kluczowych kierunkach rozwoju Elbląga i całego subregionu. Wśród głównych tematów znalazły się:• rola Elbląga

Na konferencji prasowej Parlamentarnego Zespołu ds Młodzieży radni zabrali głos w sprawie zbliżających się wyborów prezydenckich.Zaapelowali do młodych o aktywny udział w głosowaniu i podkreślili, jak ważne są wartości istotne dla młodego pokolenia.Nie pozwól, by inni decydowali za Ciebie. Pokaż, że Ci zależy. Idź na wybory. Twój głos się liczy!

Posiedzenie Rady Młodzieżowej przy Parlamentarnym Zespole ds. Młodzieży tym razem odbyło się na Stadionie Śląskim w Chorzowie.W nawiązaniu do historii wielkich meczów rozgrywanych na tym stadionie, podzieliłem się refleksją, że zarówno na boisku, jak i w uczelni, dzielnicy, mieście, regionie, kraju czy na arenie międzynarodowej – w sporcie i w polityce obowiązują te same zasady:

11 kwietnia w Nowym Dworze Gdańskim, wspólnie z burmistrzem Jackiem Michalskim, posłanką Martą Kołodziejczak, prof. Janem Szlachetko oraz licznym gronem ekspertów, samorządowców i przedstawicieli instytucji specjalistycznych, rozmawiamy o przyszłości Żuław. W kolejnych panelach towarzyszy nam również Maciej Opitz z Klubu Nowodworskiego.II Żuławski Szczyt Klimatyczny to przestrzeń do rzeczowej debaty nad wyzwaniami, jakie niesie zmieniający się

Biuro Senatora RP Jerzego Wcisła

Elbląg

82-300

ul. Hetmańska 31

Braniewo

14-500

ul. Gdańska 20

Lidzbark Warmiński

11-100

Plac Wolności 5

Dyrektor Biura

Karolina Śluz

tel. 603 366 761

biuro@wcisla.senat.pl

Projekt i wykonanie Wysocki Wsparcie IT