thin

Marszałek Senatu RP wraz z delegacją z wizytą w Kanadzie

Razem z marszałkiem Senatu RP prof. Tomaszem Grodzkim uczestniczyłem w delegacji w stolicy Kanady – Ottawie. Warto wiedzieć, że polonia kanadyjska obchodzi w maju tego roku swoje 90. lecie.

Za nami m. in. spotkania z członkami Kanadyjsko-Polskiej Międzyparlamentarnej Grupy Przyjaźni, szefami obu izb kanadyjskiego parlamentu Parliament of Canada: Przewodniczącym Senatu George’em Fureyem oraz Przewodniczącym Izby Gmin Anthony Rota, ambasadorem RP w Kanadzie Witoldem Dzielskim Embassy of Poland, Ottawa i przedstawicielami organizacji polonijnych oraz wizyta i złożenie wieńca przed tablicą upamiętniającą lotników kanadyjskich poległych podczas niesienia pomocy walczącej Polsce w czasie II wojny światowej.

Większość rozmów dotyczy przede wszystkim wsparcia Polski i Kanady dla walczącej Ukrainy, współpracy parlamentarnej i militarnej, wzmacniania NATO, a także uniezależnienia od paliw kopalnych. Kanadyjczycy bardzo przeżywają wojnę w Ukrainie. Dla wielu to rodzinne strony. W Kanadzie dominuje pogląd, że świat musi tak długo wspierać Ukrainców, aż Rosjanie zostaną pokonani, a Ukrainie otwarte zostaną drzwi do Unii Europejskiej i NATO.

Poruszaliśmy też kwestię zwiększenia wymiany handlowej między Kanadą a Polską, zwłaszcza w zakresie paliw kopalnych. Dostawy z Kanady mogłyby uniezależnić nas od Rosji. Dyskutowaliśmy także o sprawach kanadyjskiej Polonii i relacji międzyparlamentarnych. Uzgodniliśmy, że ruszą staże dla Polonii z Kanady w Senacie. Z kolei w Kanadzie zostanie zaprezentowana wystawa z okazji 100-lecia polskiego Senatu RP.

Polonia kanadyjska jest wzburzona zmianami prawa wyborczego, które mogą doprowadzić do zmarnowania głosu Polonii. Polonia prosi Senat, by walczył o to, by chociaż przedłużono czas na rozliczenie wyborów z 24 do 48 h.

„Mój” Parlamentarny Zespół ds. Młodzieży zawnioskuje o wprowadzenie do programów edukacyjnych tematu polskiej emigracji. Los 20 mln Polaków nie jest obecny w polskich szkołach.

Delegacji przewodniczy Marszałek Senat Rzeczypospolitej Polskiej prof. Tomasz Grodzki, w składzie senatorowie: prof. Alicja Chybicka, Ryszard Bober, Adam Sznejfeld, Jerzy Wcisła – Senator RP, Bogdan Zdrojewski oraz Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski.


Spotkaliśmy się w gronie parlamentarzystów, żuławskich samorządowców oraz przedstawicieli instytucji, aby omówić kluczowe kwestie związane z naszym regionem. Tematami głównymi były działania przeciwpowodziowe oraz adaptacja do zmian klimatycznych. Omawialiśmy między innymi: aktualizację Programu Żuławskiego uwzględniającego zadania przeciwpowodziowe, konieczność wsparcia obszaru Żuław w polityce rozwoju na szczeblu krajowym, wzmocnienie obsługi inwestycyjnej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, uwzględnienie

Na Nowy Rok mam dobrą wiadomość. Droga wodna, która ma połączyć port w Elblągu z Bałtykiem zostanie dokończona i statki będą mogły wreszcie dopłynąć do elbląskiego portu. Powtarzam: do elbląskiego, a nie jak zamierzał rząd PiSu – państwowego portu w Elblągu. Warto dodać, że wbrew temu, co wykrzykiwali politycy PiS w ostatnim okresie, że droga

Warmia i Mazury, graniczące z Rosją, będą reprezentowane w senackiej Komisji Obrony Narodowej. Senator Jerzy Wcisła został ponownie wybrany na stanowisko wiceprzewodniczącego tej komisji. Decyzja została podjęta jednogłośnie przez członków komisji podczas piątkowego (22 grudnia) posiedzenia. Wypowiadając się na temat powierzonego mu zadania, senator Wcisła podkreślił, że bezpieczeństwo kraju to sprawa priorytetowa, zwłaszcza w obliczu

Szanowni Państwo,  w tę wyjątkową porę Bożego Narodzenia pragnę z serca złożyć Państwunajserdeczniejsze życzenia. Niech te święta będą dla Państwa czasempełnym ciepła, radości i niezapomnianych chwil spędzonych w gronienajbliższych. Niech ta magiczna atmosfera niesie ze sobą spokój i wzajemną życzliwość,dodając otuchy i nadziei na lepsze jutro. Z okazji Bożego Narodzenia życzę Państwu mnóstwa zdrowia, spokoju orazspełnienia

Dzisiaj, 42 lata po wprowadzeniu stanu wojennego, w Senacie RP przyjęliśmy uchwałę upamiętniającą ofiary stanu wojennego. Byłem Senatorem prezentującym tę uchwałę na posiedzeniu Senatu. W ten sposób uczciliśmy pamięć tych, którzy w stanie wojennym bronili wolności. Pamięć obywatelek i obywateli, przeciwko którym wyprowadzano w Polsce czołgi na ulice. Pamięć Polek i Polaków, których odwaga i

Powołaliśmy Warmińsko-Mazurski Zespół Parlamentarny. Przewodniczącym został Jacek Protas, ja zostałem wiceprzewodniczącym. Jeden z pierwszych celów: włączenie do budżetu państwa zadania dokończenia budowy drogi wodnej łączącej port w Elblągu z Bałtykiem. Zespół będzie pracować w składzie: Elżbieta Gelert, Jolanta Piotrowska, Ewa Kaliszuk, Maciej Wróbel, Janusz Cichoń, Stanisław Gorczyca, Paweł Papke, Anna Wojciechowska, Marcin Kulasek.