20 kwietnia, 2021
Interweniuję w sprawie mostu w Nowakowie
Grupa mieszkańców Nowakowa protestuje przeciwko przebiegowi dróg dojazdowych do projektowanego mostu na rzece Elbląg w Nowakowie. Szkoda, że o problemie dowiedziałem się dopiero miesiąc temu, ale oczywiście interweniuję.
Problemem dla mnie nie jest konkretna decyzja, ale to, że podjęto ją najprawdopodobniej bez konsultacji, bez wykonania studium wykonalności o oceny skutków realizacji.
Pytanie dla mnie zasadnicze brzmi:
– czy odbyły się konsultacje,
– jakie warianty były brane pod uwagę,
– co zdecydowało o wyborze konkretnego wariantu,
– czy brano pod uwagę wariant sugerowany przez protestujących (most o ok. oczyszczalni),
– czy jest możliwa korekta decyzji, biorąca pod uwagę stanowisko protestujących?
– jakie proszono o opinie samorządy, a jeżeli były różnice zdań i jak je potraktowano?
Takie pytania zadałem ministrowi infrastruktury .Czekam na odpowiedź.
Oczywiście nie przyjmuję do wiadomości, że jest za późno na korektę projektu – na razie prac nikt rozpoczął, więc wszystko można jeszcze zmienić. Zresztą używanie tego argumentu, to wręcz przyznanie się, że nie dopełniono pewnych procedur, ale – przykro nam – już za późno na zwracanie nam uwagi, że czegoś nie zrobiliśmy.
Przypomnę też, że most w Nowakowie jest ściśle związany z budową kanału przez Mierzeję. A uchwała o budowie zapadła w marcu 2017 roku. Cztery lata temu! Problem w tym, że do niedawna nikt nie wiedział, kto ma ten most realizować – sytuacja podobna z dokończeniem inwestycji w porcie w Elblągu.
W lipcu 2018 roku ogłoszono program „Mosty dla regionów” i w gronie 21 mostów rekomendowanych do tego programu znalazł się most w Nowakowie (w załączeniu). Tyle, że zaraz po ogłoszeniu programu, opublikowano kryteria dla wniosków i w pierwszym punkcie wykreślono z grona wnioskodawców miasta na prawach powiatu – czyli miasto Elbląg. Protestowałem przeciwko temu, bez żadnego skutku.
Jednym zdaniem: most w Nowakowie to temat, który rząd i wykonawca inwestycji zna od 2017 roku, od 2018 znajdował się na listach premiera Morawieckiego i przez cztery lata nie próbowano uzgodnić z mieszkańcami takich warunków inwestycji, by nie burzyć ich życia.
Problem z mostem polega też na tym, że jako część inwestycji budowy kanału przez Mierzeję podlega warunkom specustawy, a ta w której obowiązek dokonywania uzgodnień, pozwoleń, opinii i warunków jest mocno uproszczony i ograniczony. Ja na to wielokrotnie zwracałem uwagę, otrzymałem jednak zapewnienie, że nie chodzi o ograniczanie konsultacji, ale o zdyscyplinowanie urzędów. Niestety, podobnie jak protesty środowiskowe, tak samo są traktowane protesty mieszkańców Nowakowa.
Czekam na odpowiedź ze strony ministra Infrastruktury i dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni. W zależności od odpowiedzi i po rozmowach z protestującymi podejmę dalsze decyzje.
W Senacie RP 8 listopada ponad 200 młodych ludzi spotkało się, by zainaugurować działalność Rady Młodzieżowej. Nigdy wcześniej w historii polskiej Izby Wyższej nie debatowało jednocześnie tak wielu młodych ludzi. Ten ruch jest bezprecedensowy. To największy organ doradczy Senatu, zrzeszający obecnie 304 młodych Polaków, którzy chcą współuczestniczyć w podejmowaniu decyzji dotyczących ich pokolenia. Liczba młodych
Dziś (22.10.2024 r.) w Senacie Rzeczpospolitej Polskiej odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Młodzieży, któremu przewodniczę. Wspólnie z młodzieżowymi sejmikami, samorządowcami, NGO-sami oraz przedstawicielami Ministerstwa Edukacji rozmawialiśmy o tym, jak szkoły mogą lepiej wspierać młodych ludzi. Dyskutowaliśmy m.in. o programach edukacyjnych, które mogą wzbogacić naukę i odpowiadać na realne potrzeby uczniów. Przedstawiciele organizacji pozarządowych podkreślili,
W Senacie odbyła się wyjątkowa konferencja „Prawa dziecka. Usłyszcie Nas! 100-lecie Deklaracji Praw Dziecka”, której celem była dyskusja na temat praw najmłodszych. To wydarzenie zgromadziło młodzież, ekspertów i polityków, aby wspólnie zastanowić się, jak możemy skuteczniej chronić prawa dziecka. Podczas mojego wystąpienia zwróciłem uwagę na to, jak ważne jest, abyśmy, dorośli, słuchali głosu młodego pokolenia.
Z tej okazji spotkaliśmy się w Elblągu z dziennikarzami, aby podsumować mijający rok pełen intensywnej pracy i ważnych decyzji. Zmiany, które dzieją się w Polsce, przyniosą korzyści także mieszkańcom naszego miasta i regionu. Jako senator RP, mówiłem o pracy nad kluczowymi projektami, które mają realny wpływ na rozwój Elbląga i regionu: Budowa drogi wodnej łączącej
Poniedziałkowy wieczór był pełen refleksji nad rolą Senatu, demokracją i samorządnością. Naszym gościem specjalnym był Bogdan Borusewicz, który w rozmowie z Juliuszem Markiem podzielił się swoimi doświadczeniami i opowiedział wiele ciekawostek o początkach współczesnego Senatu. Dziękujemy wszystkim za obecność i zaangażowanie. Jeśli nie mogliście być z nami, zapraszam serdecznie do odwiedzenia wystawy, która będzie gościła
Wbrew niektórym doniesieniom, termin oddania drogi wodnej w 2025 roku nie jest zagrożony – podkreśliłem podczas dzisiejszego briefingu prasowego. Elbląg zyska połączenie z morzem zgodnie z planem! To ważna wiadomość dla elblążan, którzy usłyszeli to zobowiązanie od premiera Donalda Tuska 28 września 2023 roku. Dzięki natychmiastowym działaniom rządu oraz decyzjom wspierającym tę inwestycję, prace posuwają
Biuro Senatora RP Jerzego Wcisła
Elbląg
82-300
ul. Hetmańska 31
Braniewo
14-500
ul. Gdańska 20
Lidzbark Warmiński
11-100
Plac Wolności 5
tel. 603 366 761
biuro@wcisla.senat.pl
Dyrektor Biura
Karolina Śluz