28 lutego, 2022
Musimy być gotowi do wzięcia odpowiedzialności za Polskę
Na Warmii i Mazurach zakończył się cykl spotkań w ramach Kongresu Programowego Platformy Obywatelskiej „Odporna Polska”. Spotykali się eksperci, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, członkowie PO. Propozycje wypracowane podczas spotkań zostaną włączone do programu dla Polski po rządach partii PiS.
Kongres „Odporna Polska” był pierwszym z ok. 5-7 zaplanowanych kongresów programowych Platformy Obywatelskiej. Dyskusja odbywała się w następujących obszarach: zagrożenia pandemiczne, kryzysowe zarządzanie państwem, woda i żywność – strategiczne zasoby, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, lokalny system bezpieczeństwa dostaw oraz stabilny złoty.
Dyskusja toczyła się na szczeblu ogólnopolskim, a także regionalnym. Spotkania w województwie warmińsko-mazurskim zakończyły się w miniony piątek (25 lutego). W naszym regionie w Kongresie Programowym wzięło udział łącznie około stu osób. Po raz pierwszy tego typu prace odbywały się w formule otwartej.
– Cieszy mnie, że tak wiele osób chciało podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami – mówi senator Jerzy Wcisła, koordynator Kongresów Programowych na Warmii i Mazurach. – Zebraliśmy wnioski, które pomogą w tworzeniu nowego programu dla Polski.
Spotkanie kończące Kongres Odporna Polska zdominowały tematy sytuacji na Ukrainie oraz pandemii.
– Mam nieodparte wrażenie, że problemu się nie pozbędziemy nawet jak sobie poradzimy z obecną pandemią. To może być wyzwanie XXI wieku – powiedział poseł Jacek Protas, przewodniczący Platformy Obywatelskiej Regionu Warmińsko-Mazurskiego.
Z kolei dr Michał Missan, ekspert Kongresu Odporna Polska przypomniał, że Polska drugie miejsca na świecie jeżeli chodzi o liczbę zgonów w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Przed nami jest tylko Meksyk.
– System ochrony zdrowia nie został odpowiednio przygotowany, dlatego proponujemy, aby w przyszłości to lekarze, a nie politycy wskazywali postępowanie w trakcie pandemii – mówił dr Missan. – Decyzje o postępowaniu ws. pandemii były decyzjami politycznymi, wbrew rekomendacjom Rady Medycznej przy premierze. Priorytetem było myślenie wyłącznie o swoim elektoracie, a nie o wszystkich mieszkańcach kraju. Druga propozycja to organizacja białych szpitali, wolnych od wirusa. Trzeci punkt to zwiększenie odpowiedzialności karnej za przestępstwa urzędnicze w trakcie stanu zagrożenia.
Jak zauważył senator Jerzy Wcisła, konieczne jest szczegółowe wypracowanie schematów postępowania samorządów, instytucji, a także obywateli w trakcie sytuacji zagrożenia. Powinny być one powszechnie znane i wielokrotnie przećwiczone.
– Pandemia, ale także inne kryzysy, z którymi mierzymy się w ostatnim czasie pokazują nam, że rząd w ogóle nie jest przygotowany na sytuacje zagrożenia – wymieniał senator Wcisła. – Podczas kryzysu na granicy polsko-białoruskiej łamane były prawa człowieka. Ciężar odpowiedzialności spadał na samorządy, organizacje pozarządowe i na mieszkańców, którzy nie wiedzieli jak pomóc. Dzisiaj wszyscy przeżywamy to, co się dzieje na Ukrainie. I znowu: pomoc idzie od samorządów, NGO-sów i Obywateli. To podnosi na duchu, ale nie tak to powinno wyglądać.
O tym, jak połączyć troskę o bezpieczeństwo granic i mieszkających w obszarach przygranicznych ludzi, bez łamanie praw człowieka i z uszanowaniem kompetencji samorządów będziemy dyskutowali podczas Europejskiego Kongresu Samorządowego, a później także na kongresach programowych. – Do udziału zaprosiłem m.in. samorządowców z pogranicza polsko-białoruskiego. Nie zapominajmy, że nasz region na długości ponad 200 km bezpośrednio graniczy z Rosją – mówi senator Wcisła, zapowiadając jednocześnie dalsze kierunki prac nad programem dla Polski.
W Senacie RP 8 listopada ponad 200 młodych ludzi spotkało się, by zainaugurować działalność Rady Młodzieżowej. Nigdy wcześniej w historii polskiej Izby Wyższej nie debatowało jednocześnie tak wielu młodych ludzi. Ten ruch jest bezprecedensowy. To największy organ doradczy Senatu, zrzeszający obecnie 304 młodych Polaków, którzy chcą współuczestniczyć w podejmowaniu decyzji dotyczących ich pokolenia. Liczba młodych
Dziś (22.10.2024 r.) w Senacie Rzeczpospolitej Polskiej odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Młodzieży, któremu przewodniczę. Wspólnie z młodzieżowymi sejmikami, samorządowcami, NGO-sami oraz przedstawicielami Ministerstwa Edukacji rozmawialiśmy o tym, jak szkoły mogą lepiej wspierać młodych ludzi. Dyskutowaliśmy m.in. o programach edukacyjnych, które mogą wzbogacić naukę i odpowiadać na realne potrzeby uczniów. Przedstawiciele organizacji pozarządowych podkreślili,
W Senacie odbyła się wyjątkowa konferencja „Prawa dziecka. Usłyszcie Nas! 100-lecie Deklaracji Praw Dziecka”, której celem była dyskusja na temat praw najmłodszych. To wydarzenie zgromadziło młodzież, ekspertów i polityków, aby wspólnie zastanowić się, jak możemy skuteczniej chronić prawa dziecka. Podczas mojego wystąpienia zwróciłem uwagę na to, jak ważne jest, abyśmy, dorośli, słuchali głosu młodego pokolenia.
Z tej okazji spotkaliśmy się w Elblągu z dziennikarzami, aby podsumować mijający rok pełen intensywnej pracy i ważnych decyzji. Zmiany, które dzieją się w Polsce, przyniosą korzyści także mieszkańcom naszego miasta i regionu. Jako senator RP, mówiłem o pracy nad kluczowymi projektami, które mają realny wpływ na rozwój Elbląga i regionu: Budowa drogi wodnej łączącej
Poniedziałkowy wieczór był pełen refleksji nad rolą Senatu, demokracją i samorządnością. Naszym gościem specjalnym był Bogdan Borusewicz, który w rozmowie z Juliuszem Markiem podzielił się swoimi doświadczeniami i opowiedział wiele ciekawostek o początkach współczesnego Senatu. Dziękujemy wszystkim za obecność i zaangażowanie. Jeśli nie mogliście być z nami, zapraszam serdecznie do odwiedzenia wystawy, która będzie gościła
Wbrew niektórym doniesieniom, termin oddania drogi wodnej w 2025 roku nie jest zagrożony – podkreśliłem podczas dzisiejszego briefingu prasowego. Elbląg zyska połączenie z morzem zgodnie z planem! To ważna wiadomość dla elblążan, którzy usłyszeli to zobowiązanie od premiera Donalda Tuska 28 września 2023 roku. Dzięki natychmiastowym działaniom rządu oraz decyzjom wspierającym tę inwestycję, prace posuwają
Biuro Senatora RP Jerzego Wcisła
Elbląg
82-300
ul. Hetmańska 31
Braniewo
14-500
ul. Gdańska 20
Lidzbark Warmiński
11-100
Plac Wolności 5
tel. 603 366 761
biuro@wcisla.senat.pl
Dyrektor Biura
Karolina Śluz