thin

Musimy być gotowi do wzięcia odpowiedzialności za Polskę

Na Warmii i Mazurach zakończył się cykl spotkań w ramach Kongresu Programowego Platformy Obywatelskiej „Odporna Polska”. Spotykali się eksperci, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, członkowie PO. Propozycje wypracowane podczas spotkań zostaną włączone do programu dla Polski po rządach partii PiS.

Kongres „Odporna Polska” był pierwszym z ok. 5-7 zaplanowanych kongresów programowych Platformy Obywatelskiej. Dyskusja odbywała się w następujących obszarach: zagrożenia pandemiczne, kryzysowe zarządzanie państwem, woda i żywność – strategiczne zasoby, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, lokalny system bezpieczeństwa dostaw oraz stabilny złoty.

Dyskusja toczyła się na szczeblu ogólnopolskim, a także regionalnym. Spotkania w województwie warmińsko-mazurskim zakończyły się w miniony piątek (25 lutego). W naszym regionie w Kongresie Programowym wzięło udział łącznie około stu osób. Po raz pierwszy tego typu prace odbywały się w formule otwartej.

– Cieszy mnie, że tak wiele osób chciało podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami – mówi senator Jerzy Wcisła, koordynator Kongresów Programowych na Warmii i Mazurach. – Zebraliśmy wnioski, które pomogą w tworzeniu nowego programu dla Polski.

Spotkanie kończące Kongres Odporna Polska zdominowały tematy sytuacji na Ukrainie oraz pandemii. 

– Mam nieodparte wrażenie, że problemu się nie pozbędziemy nawet jak sobie poradzimy z obecną pandemią. To może być wyzwanie XXI wieku – powiedział poseł Jacek Protas, przewodniczący Platformy Obywatelskiej Regionu Warmińsko-Mazurskiego.

Z kolei dr Michał Missan, ekspert Kongresu Odporna Polska przypomniał, że Polska drugie miejsca na świecie jeżeli chodzi o liczbę zgonów w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Przed nami jest tylko Meksyk.

– System ochrony zdrowia nie został odpowiednio przygotowany, dlatego proponujemy, aby w przyszłości to lekarze, a nie politycy wskazywali postępowanie w trakcie pandemii – mówił dr Missan.Decyzje o postępowaniu ws. pandemii były decyzjami politycznymi, wbrew rekomendacjom Rady Medycznej przy premierze. Priorytetem było myślenie wyłącznie o swoim elektoracie, a nie o wszystkich mieszkańcach kraju. Druga propozycja to organizacja białych szpitali, wolnych od wirusa. Trzeci punkt to zwiększenie odpowiedzialności karnej za przestępstwa urzędnicze w trakcie stanu zagrożenia.

Jak zauważył senator Jerzy Wcisła, konieczne jest szczegółowe wypracowanie schematów postępowania samorządów, instytucji, a także obywateli w trakcie sytuacji zagrożenia. Powinny być one powszechnie znane i wielokrotnie przećwiczone.

– Pandemia, ale także inne kryzysy, z którymi mierzymy się w ostatnim czasie pokazują nam, że rząd w ogóle nie jest przygotowany na sytuacje zagrożenia – wymieniał senator Wcisła. – Podczas kryzysu na granicy polsko-białoruskiej łamane były prawa człowieka. Ciężar odpowiedzialności spadał na samorządy, organizacje pozarządowe i na mieszkańców, którzy nie wiedzieli jak pomóc.  Dzisiaj wszyscy przeżywamy to, co się dzieje na Ukrainie. I znowu: pomoc idzie od samorządów, NGO-sów i Obywateli. To podnosi na duchu, ale nie tak to powinno wyglądać.

 O tym, jak połączyć troskę o bezpieczeństwo granic i mieszkających w obszarach przygranicznych ludzi, bez łamanie praw człowieka i z uszanowaniem kompetencji samorządów będziemy dyskutowali podczas Europejskiego Kongresu Samorządowego, a później także na kongresach programowych. –  Do udziału zaprosiłem m.in. samorządowców z pogranicza polsko-białoruskiego. Nie zapominajmy, że nasz region na długości ponad 200 km bezpośrednio graniczy z Rosją – mówi senator Wcisła, zapowiadając jednocześnie dalsze kierunki prac nad programem dla Polski.


Powołaliśmy Warmińsko-Mazurski Zespół Parlamentarny. Przewodniczącym został Jacek Protas, ja zostałem wiceprzewodniczącym. Jeden z pierwszych celów: włączenie do budżetu państwa zadania dokończenia budowy drogi wodnej łączącej port w Elblągu z Bałtykiem. Zespół będzie pracować w składzie: Elżbieta Gelert, Jolanta Piotrowska, Ewa Kaliszuk, Maciej Wróbel, Janusz Cichoń, Stanisław Gorczyca, Paweł Papke, Anna Wojciechowska, Marcin Kulasek.

13 listopada Senatorowie złożyli ślubowanie oraz rozpoczęliśmy pierwsze posiedzenie XI kadencji Senatu RP. Po raz drugi w historii urząd Marszałka Senatu obejmuje kobieta. Pani Marszałkini, Małgorzata Kidawa-Błońska. Senatorka z Warmii i Mazur, Ewa Monika Kaliszuk została sekretarzem Senatu. Wiem z doświadczenia, że nie jest to proste zadanie, lecz jestem pewien, że Ewa Kaliszuk poradzi sobie

NIK ujawniła liczne nieprawidłowości przy Przekopie Mierzei i rozważa powiadomienie prokuratury. Kontrola została przeprowadzona na mój wniosek. Jak ujawnia NIK, sposób realizacji Przekopu od początku był skazany na porażkę i nie mógł zwiększyć bezpieczeństwa w regionie. Minister odpowiedzialny o tym wiedział, ale nie powiedział. Nieprawidłowości stwierdzono w zakresie planowania, realizacji i nadzoru nad Programem Wieloletnim.

Wysłałem 3 listopada apel do prezydenta Polski o natychmiastowe powierzenie Donaldowi Tuskowi powołania rządu – jedynemu politykowi, który ma poparcie większości parlamentarnej i który szybko doprowadzi do otrzymania przez Polskę środków unijnych, w tym w ramach KPO. Apeluję o natychmiastowe podjęcie działań, które doprowadzą do szybkiego powołania rządu RP. Polska i Polacy czekają na rząd,

W poprzedniej kadencji byłem jednym opozycyjnym senatorem z Warmii i Mazur. W tej kadencji będzie nas aż czworo. Gratuluję nowo wybranym Senatorkom i Senatorom:Jolancie Piotrowskiej, Ewie Monice Kaliszuk oraz Gustawowi Markowi Brzezinowi. Cieszy mnie ten nasz silny skład, bo — jak wiecie — przed nami etap odbudowywania państwa po rządach PIS. Senat będzie miał tu

Już oficjalnie mogę potwierdzić, że zostałem wybrany na XI kadencję Senatu RP. Zaufania nie przelicza się w rekordy, ale tutaj liczby mówią same za siebie. Dane PKW wskazują 86 158 oddanych na mnie głosów. Ponad 33 tysiące głosów więcej od rywala z PiS. Zaufało mi 57,04% Wyborczyń i Wyborców z naszego okręgu. To też piękny