Jerzy Wcisła – Senator RP

Po interwencji wróciła do domu

Do senatora Jerzego Wcisły zgłosiła się pani Monika, zrozpaczona mama nastoletniej córki. Córka pani Moniki utknęła na Tajwanie. Wyjechała na kontrakt, miała wrócić w kwietniu, ale stało się to niemożliwe, kiedy
z powodu koronawirusa granice zostały zamknięte.

Pani Monika szukała pomocy, gdzie tylko mogła. Do senatora Wcisły trafiła, kiedy jej córce kończył się termin ważności wizy.

Na działanie mieliśmy tylko kilka dni – mówi senator Jerzy Wcisła. Interweniowałem w Ambasadzie i w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. – O pomoc poprosiłem przewoźnika, czyli China Airlines w Niemczech. Jak wszędzie, są procedury, które mają jedną wspólną wadę – wymagają czasu. Tutaj czasu nie było. Tymczasem zbliżał się termin ostatniego lotu, którym córka pani Moniki mogła wrócić do domu.

Stres był tym większy, że już raz córka pani Moniki była przygotowana do wylotu z Tajwanu. Jednak nie została wpuszczona na pokład samolotu. Same bilety okazały się niewystarczające. Lot był do Niemiec i potrzebna była gwarancja/dowód na to, że córka pani Moniki nie zostanie
w Niemczech, tylko wyjedzie do Polski. O tym, że trzeba dopełnić tej formalności, kobiety dowiedziały się krótko przed startem samolotu.

Dzisiaj wiemy, że ta historia zakończyła się szczęśliwie. Córka Pani Moniki bezpiecznie wróciła do domu i zakończyła kwarantannę. Stało się to możliwe także dlatego, że przewoźnik – China Airlines w Niemczech przyjął senatorską gwarancję Jerzego Wcisły jako dowód, że córka pani Moniki wyjedzie z Niemiec.

To była sytuacja, której nie przewidziały żadne procedury. Za tym, że córka Pani Moniki bezpiecznie wróciła do domu, stoją konkretni ludzie, tacy jak pan Michael Biermann z China Airlines w Niemczech. To, że ktoś bezinteresownie chciał zaangażować się w pomoc. I za tę pomoc oraz solidarność chciałbym serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym osobom.


Jak młodzi ludzie postrzegają polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej? Czy władze w Polsce dostrzegają realne problemy młodzieży? Jakie konkretne działania można podjąć, by ich głos był lepiej słyszany? To tylko niektóre z pytań, które wybrzmiały podczas konferencji „Bezpieczeństwo, Europo! Co dalej, Europo? – o Polskiej Prezydencji w Radzie UE i co po niej zostaje

3 czerwca do Elbląga powrócił Jantar – najstarszy w Polsce pływający statek pasażerski, zbudowany w 1892 roku w elbląskiej stoczni Schichaua. Miałem zaszczyt, wspólnie z Juliuszem Markiem, towarzyszyć tej wyjątkowej jednostce od śluzy Biała Góra aż do elbląskiego portu.Statek został zakupiony w ramach budżetu obywatelskiego od Waldemara Matuszaka – bydgoskiego przedsiębiorcy i pasjonata żeglugi śródlądowej.

26 maja w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu odbyła się konferencja poświęcona rozwojowi miasta i jego otoczenia funkcjonalnego, zatytułowana: „Impulsy rozwojowe miasta Elbląg i jego obszaru funkcjonalnego – Społeczeństwo – Gospodarka – Środowisko”.W gronie przedstawicieli samorządów, środowisk naukowych i biznesowych rozmawialiśmy o kluczowych kierunkach rozwoju Elbląga i całego subregionu. Wśród głównych tematów znalazły się:• rola Elbląga

Na konferencji prasowej Parlamentarnego Zespołu ds Młodzieży radni zabrali głos w sprawie zbliżających się wyborów prezydenckich.Zaapelowali do młodych o aktywny udział w głosowaniu i podkreślili, jak ważne są wartości istotne dla młodego pokolenia.Nie pozwól, by inni decydowali za Ciebie. Pokaż, że Ci zależy. Idź na wybory. Twój głos się liczy!

Posiedzenie Rady Młodzieżowej przy Parlamentarnym Zespole ds. Młodzieży tym razem odbyło się na Stadionie Śląskim w Chorzowie.W nawiązaniu do historii wielkich meczów rozgrywanych na tym stadionie, podzieliłem się refleksją, że zarówno na boisku, jak i w uczelni, dzielnicy, mieście, regionie, kraju czy na arenie międzynarodowej – w sporcie i w polityce obowiązują te same zasady:

11 kwietnia w Nowym Dworze Gdańskim, wspólnie z burmistrzem Jackiem Michalskim, posłanką Martą Kołodziejczak, prof. Janem Szlachetko oraz licznym gronem ekspertów, samorządowców i przedstawicieli instytucji specjalistycznych, rozmawiamy o przyszłości Żuław. W kolejnych panelach towarzyszy nam również Maciej Opitz z Klubu Nowodworskiego.II Żuławski Szczyt Klimatyczny to przestrzeń do rzeczowej debaty nad wyzwaniami, jakie niesie zmieniający się

Biuro Senatora RP Jerzego Wcisła

Elbląg

82-300

ul. Hetmańska 31

Braniewo

14-500

ul. Gdańska 20

Lidzbark Warmiński

11-100

Plac Wolności 5

Dyrektor Biura

Karolina Śluz

tel. 603 366 761

biuro@wcisla.senat.pl

Projekt i wykonanie Wysocki Wsparcie IT