thin

28 stycznia, 2021

Nowy prezydent USA a nasze bezpieczeństwo

Zmiana prezydenta w USA, to zmiana ważna także dla nas – mieszkańców regionu graniczącego z Rosją i w którym stacjonuje dowództwo sił NATO. Szczególnie dla miast takich jak Elbląg, Braniewo, Bartoszyce, Kętrzyn, czy Mrągowo kluczową kwestią jest, w jaki sposób ułożą się relacje polsko-amerykańskie.
Czy mieszkańcy naszego regionu mogą czuć się bezpiecznie, gdy Rosja się zbroi, a PiS zaostrza relację z USA? To pytanie zadał senator Jerzy Wcisła, który na rozmowę o znaczeniu stosunków polsko-amerykańskich zaprosił Bogdana Klicha, przewodniczącego senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej oraz byłego Ministra Obrony Narodowej. Rozmowa odbyła się w poniedziałek (25 stycznia) na facebookowym profilu senatora Wcisły.
Jerzy Wcisła, pełniący w Senacie funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Obrony Narodowej, podkreśla, że założenie, że wojny w Unii Europejskiej już nie będzie, jest błędem. Powinniśmy być przygotowani na ewentualne zagrożenie ze strony Rosji. A nasz region jest na pierwszej linii frontu.
– Od kilku lat obserwujemy znaczący wzrost sił wojskowych gromadzonych w Obwodzie Kaliningradzkim – zauważa senator Wcisła. – Mamy tuż za granicą już wszystkie rodzaje wojsk: marynarkę, lotnictwo, wojska rakietowe, desant. Kilkadziesiąt samolotów bojowych, rozpoznania elektronicznego, systemy przeciwlotnicze, systemy rakietowe Bał, Kaliber i przede wszystkim Iskander. Następuje dynamiczna wymiana sprzętu na nowocześniejszy. Wiemy, że jest formowana nowa dywizja, rozbudowywana Flota Bałtycka. A w tym czasie rząd skutecznie osłabia nasze relacje z USA i Unią Europejską.
Wcisła podkreśla również, że ewentualna przyszła wojna będzie zupełnie inna poprzednie. Może być oparta o ataki na systemy informatyczne.
– Sami się nie obronimy i na tym polegała mądrość poprzednich rządów, że robili wszystko, aby przekonać zachód do przyjęcia Polski najpierw do NATO, a później do Unii Europejskiej – przypomniał senator Bogdan Klich. – A jak jesteśmy w UE, to powinno zależeć nam na tym, aby być w niej silnym.
Przy czym Amerykanie są narodem przedsiębiorców i wiedzą jak się targować w związku z tym trzeba z nimi rozmawiać językiem do jakiego są przyzwyczajeni, językiem partnerskim.
– Każdy but amerykańskiego żołnierza na ziemi polskiej, każda sztuka amerykańskiego uzbrojenia wzmacnia nasze bezpieczeństwo – mówił senator Bogdan Klich.I to jest coś, o co należy zabiegać i o co należy walczyć.
Senator Wcisła dodaje, że bliska współpraca Polski z USA to siła, która może odstraszyć Rosjan. Ta współpraca powoduje przekonanie, że zaczynając jakikolwiek konflikt na granicy polsko-rosyjskiej, Rosja wchodzi w konflikt z USA.
– Niezależnie od tego, jaki rząd mamy w Polsce, dla Polski kluczowe jest aby na jej terenie było jak najwięcej żołnierzy z wojsk sojuszniczych, w tym amerykańskich – tłumaczył w rozmowie z Internautami senator Bogdan Klich. – Uważam, że zewnętrznymi filarami naszego bezpieczeństwa narodowego, zwłaszcza na wschodniej flance, jest obecność Amerykanów, po drugie: obecność struktur natowskich, po trzecie: silna pozycja Polski w Unii Europejskiej.
Rozmowę senatora Jerzego Wcisły z senatorem Bogdanem Klichem można obejrzeć na facebookowym profilu Jerzy Wcisła- Senator RP.


Spotkaliśmy się w gronie parlamentarzystów, żuławskich samorządowców oraz przedstawicieli instytucji, aby omówić kluczowe kwestie związane z naszym regionem. Tematami głównymi były działania przeciwpowodziowe oraz adaptacja do zmian klimatycznych. Omawialiśmy między innymi: aktualizację Programu Żuławskiego uwzględniającego zadania przeciwpowodziowe, konieczność wsparcia obszaru Żuław w polityce rozwoju na szczeblu krajowym, wzmocnienie obsługi inwestycyjnej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, uwzględnienie

Na Nowy Rok mam dobrą wiadomość. Droga wodna, która ma połączyć port w Elblągu z Bałtykiem zostanie dokończona i statki będą mogły wreszcie dopłynąć do elbląskiego portu. Powtarzam: do elbląskiego, a nie jak zamierzał rząd PiSu – państwowego portu w Elblągu. Warto dodać, że wbrew temu, co wykrzykiwali politycy PiS w ostatnim okresie, że droga

Warmia i Mazury, graniczące z Rosją, będą reprezentowane w senackiej Komisji Obrony Narodowej. Senator Jerzy Wcisła został ponownie wybrany na stanowisko wiceprzewodniczącego tej komisji. Decyzja została podjęta jednogłośnie przez członków komisji podczas piątkowego (22 grudnia) posiedzenia. Wypowiadając się na temat powierzonego mu zadania, senator Wcisła podkreślił, że bezpieczeństwo kraju to sprawa priorytetowa, zwłaszcza w obliczu

Szanowni Państwo,  w tę wyjątkową porę Bożego Narodzenia pragnę z serca złożyć Państwunajserdeczniejsze życzenia. Niech te święta będą dla Państwa czasempełnym ciepła, radości i niezapomnianych chwil spędzonych w gronienajbliższych. Niech ta magiczna atmosfera niesie ze sobą spokój i wzajemną życzliwość,dodając otuchy i nadziei na lepsze jutro. Z okazji Bożego Narodzenia życzę Państwu mnóstwa zdrowia, spokoju orazspełnienia

Dzisiaj, 42 lata po wprowadzeniu stanu wojennego, w Senacie RP przyjęliśmy uchwałę upamiętniającą ofiary stanu wojennego. Byłem Senatorem prezentującym tę uchwałę na posiedzeniu Senatu. W ten sposób uczciliśmy pamięć tych, którzy w stanie wojennym bronili wolności. Pamięć obywatelek i obywateli, przeciwko którym wyprowadzano w Polsce czołgi na ulice. Pamięć Polek i Polaków, których odwaga i

Powołaliśmy Warmińsko-Mazurski Zespół Parlamentarny. Przewodniczącym został Jacek Protas, ja zostałem wiceprzewodniczącym. Jeden z pierwszych celów: włączenie do budżetu państwa zadania dokończenia budowy drogi wodnej łączącej port w Elblągu z Bałtykiem. Zespół będzie pracować w składzie: Elżbieta Gelert, Jolanta Piotrowska, Ewa Kaliszuk, Maciej Wróbel, Janusz Cichoń, Stanisław Gorczyca, Paweł Papke, Anna Wojciechowska, Marcin Kulasek.