O bezpieczeństwie infrastruktury krytycznej na polskich obszarach morskich

  • -

O bezpieczeństwie infrastruktury krytycznej na polskich obszarach morskich

7 stycznia w Senacie RP wraz z członkami Morskiego Zespołu Parlamentarnego oraz zaproszonymi gośćmi dyskutowaliśmy o wyzwaniach związanych z bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej na morzu i inwestycjami offshore’owymi na polskich obszarach morskich.

W rozmowach wzięli udział przedstawiciele inwestorów sektora offshore, Straży Granicznej, Marynarki Wojennej RP, parlamentarzyści i eksperci. Dyskusja uwypukliła potrzebę międzynarodowej współpracy, szczególnie w ramach NATO, by skutecznie monitorować i chronić jednostki na morzu przed zagrożeniami o globalnym charakterze.

Jasno wybrzmiały kluczowe wnioski:
– Polska potrzebuje spójnych i prewencyjnych regulacji prawnych, aby skutecznie chronić morską infrastrukturę krytyczną, zarówno przed fizycznymi, jak i cybernetycznymi zagrożeniami.
– Konieczne jest wzmocnienie współpracy między operatorami infrastruktury, służbami oraz administracją państwową.
– Służby takie jak Straż Graniczna wymagają nowoczesnych narzędzi i zasobów, które pozwolą na efektywną ochronę na morzu.
– Należy umożliwić operatorom korzystanie z prywatnych, wyspecjalizowanych formacji ochronnych na wzór SUFO, działających już na lądzie.

Polska energetyka morska to przyszłość naszej gospodarki – za 15 lat aż 40% energii będzie pochodziło z Bałtyku. Aby to osiągnąć, musimy już dziś zapewnić bezpieczeństwo kluczowej infrastruktury! To nasze wspólne wyzwanie i obowiązek.


Kalendarz

Styczeń 2025
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Facebook