thin

Port Morski w Elblągu skazany na rozwój

Port Morski w Elblągu, po wykonaniu kanału przez Mierzeję ma zagwarantowany szybki wzrost przeładunków do ok. 2 mln ton rocznie. Takie przeładunki zapewni mu tylko przeniesienie przeładunków jednostek małych (o zanurzeniu do 4,5 m) z Gdańska do Elbląga. Gdańsk bowiem takimi jednostkami nie jest zainteresowany. Teraz je przeładowuje, bo nie ma innego portu, który mógłby je przejąć.

Przypomnę, że chodzi o około 600 jednostek (15-18% wszystkich), przeładowujących z Gdańsku ok. 2,2 mln ton (4%), ale dających Portowi Gdańsk zaledwie ok. 2% przychodów. Te środki powinny zostać w Elblągu. Służyć rozwojowi portu, wspieraniu miasta – np. sponsoring, a nie zostać przekazane do Warszawy czy Gdańska. Dlatego port powinien zostać własnością Elbląga.
Państwo obiecuje kwotę do 100 mln zł na rozwój portu w Elblągu. Ale w tej kwocie ma się mieścić koszt dokończenia budowy kanału przez Mierzeję, którą to inwestycję Państwo wstrzymało 900 metrów przez nabrzeżami portu, właśnie po to, by szantażować port. Po jej wykonaniu może się okazać, że na rozwój nie zostanie nic, bo dokończenie inwestycji ma kosztować ok. 70 mln zł.

Państwo chwali się też, że porty państwowe dobrze funkcjonują. Ale mówią tylko o czterech portach znaczeniu podstawowym, a Państwo jest właścicielem jeszcze 16 portów mniejszych (Dźwirzyno, Frombork, Jastarnia, Karsibór, Kąty Rybackie, Krynica Morska, Lubin, Łeba, Nowa Pasłęka, Nowe Warpno, Przytór, Rowy, Sierosław, Tolkmicko, Trzebież, i Wolin). (Samorząd – 11).
Niestety, raport NIK z 2019 roku pokazuje, że państwo jest złym właścicielem portów mniejszych. Nie zapewnia odpowiednich głębokości dróg dostępowych. Inwestycje w tym zakresie zapewniają 30% potrzeb (21,5 mln zł z 69 mln zł potrzeb).


Powołaliśmy Warmińsko-Mazurski Zespół Parlamentarny. Przewodniczącym został Jacek Protas, ja zostałem wiceprzewodniczącym. Jeden z pierwszych celów: włączenie do budżetu państwa zadania dokończenia budowy drogi wodnej łączącej port w Elblągu z Bałtykiem. Zespół będzie pracować w składzie: Elżbieta Gelert, Jolanta Piotrowska, Ewa Kaliszuk, Maciej Wróbel, Janusz Cichoń, Stanisław Gorczyca, Paweł Papke, Anna Wojciechowska, Marcin Kulasek.

13 listopada Senatorowie złożyli ślubowanie oraz rozpoczęliśmy pierwsze posiedzenie XI kadencji Senatu RP. Po raz drugi w historii urząd Marszałka Senatu obejmuje kobieta. Pani Marszałkini, Małgorzata Kidawa-Błońska. Senatorka z Warmii i Mazur, Ewa Monika Kaliszuk została sekretarzem Senatu. Wiem z doświadczenia, że nie jest to proste zadanie, lecz jestem pewien, że Ewa Kaliszuk poradzi sobie

NIK ujawniła liczne nieprawidłowości przy Przekopie Mierzei i rozważa powiadomienie prokuratury. Kontrola została przeprowadzona na mój wniosek. Jak ujawnia NIK, sposób realizacji Przekopu od początku był skazany na porażkę i nie mógł zwiększyć bezpieczeństwa w regionie. Minister odpowiedzialny o tym wiedział, ale nie powiedział. Nieprawidłowości stwierdzono w zakresie planowania, realizacji i nadzoru nad Programem Wieloletnim.

Wysłałem 3 listopada apel do prezydenta Polski o natychmiastowe powierzenie Donaldowi Tuskowi powołania rządu – jedynemu politykowi, który ma poparcie większości parlamentarnej i który szybko doprowadzi do otrzymania przez Polskę środków unijnych, w tym w ramach KPO. Apeluję o natychmiastowe podjęcie działań, które doprowadzą do szybkiego powołania rządu RP. Polska i Polacy czekają na rząd,

W poprzedniej kadencji byłem jednym opozycyjnym senatorem z Warmii i Mazur. W tej kadencji będzie nas aż czworo. Gratuluję nowo wybranym Senatorkom i Senatorom:Jolancie Piotrowskiej, Ewie Monice Kaliszuk oraz Gustawowi Markowi Brzezinowi. Cieszy mnie ten nasz silny skład, bo — jak wiecie — przed nami etap odbudowywania państwa po rządach PIS. Senat będzie miał tu

Już oficjalnie mogę potwierdzić, że zostałem wybrany na XI kadencję Senatu RP. Zaufania nie przelicza się w rekordy, ale tutaj liczby mówią same za siebie. Dane PKW wskazują 86 158 oddanych na mnie głosów. Ponad 33 tysiące głosów więcej od rywala z PiS. Zaufało mi 57,04% Wyborczyń i Wyborców z naszego okręgu. To też piękny