13 października, 2020
Rosnące bezrobocie w Elblągu i brak szczepionek na grypę
(12 października) pod Powiatowym Urzędem Pracy w Elblągu Platforma Obywatelska zorganizowała konferencję prasową. Powód? Rosnące bezrobocie w czasie pandemii koronawirusa.
– W ciągu ostatnich 12 miesięcy w Elblągu straciło pracę prawie 900 osób, jeśli w tym tempie będzie to rosło, to będziemy mieli bardzo poważny problem. Rozmawiałem z przedsiębiorcami, którzy zamykają działalność w Elblągu, oni wyraźnie mówią, że liczyli na kontynuacje pomocy ze strony rządu, teraz są zostawieni bez pomocy – mówił senator Jerzy Wcisła.
– Firmy w Elblągu plajtują i potrzebne są pilnie pieniądze, to nie jest wina przedsiębiorców, że muszą zamykać firmy – dodał Jerzy Wcisła.
Rząd wydaje pieniądze na prawo i na lewo, a nie tam gdzie te pieniądze są rzeczywiście potrzebne, my dziś twardo mówimy: Panie Premierze Morawiecki, Panie Premierze Kaczyński czas się poważnie zabrać za przeciwdziałanie skutków pandemii koronawirusa – mówił z kolei poseł Jacek Protas.
Platforma Obywatelska zwróciła również uwagę na to, że rząd nie zabezpieczył Polaków w szczepionki przeciwko grypie:
– Sprawdziliśmy jak to wygląda w Elblągu, w 15 aptekach w żadnej nie ma szczepionki, żadna nie otrzymała takiej ilości szczepionki jaką zamawiała. Ludzie czekają z receptami na szczepionkę, ja też mam receptę, a nie mam gdzie jej kupić – mówił senator Jerzy Wcisła.
– W Polsce na grypę rocznie choruje w 3-4 miliony ludzi, ci ludzie w październiku, listopadzie ci ludzie pojawią się w gabinetach lekarskich, zetkną się tam z osobami zagrożonymi koronawirusem, to będzie dramat dla służby zdrowia. Oskarżamy rząd, że nie zadbał o szczepionki dla Polaków, to jest akt oskarżenia dla premiera i ministra zdrowia – dodał senator Jerzy Wcisła.
Źródło: Łukasz Nosarzewski/ www.expresselblag.pl
Aktualności
Jakie dokonania Fundacji Dumni z Elbląga przekonały komisję konkursową do przyznania jej dotacji? To jedno z pytań, które senator Jerzy Wcisła zadał ministrowi Przemysławowi Czarnkowi podczas wczorajszego (31 stycznia br.) posiedzenia Senatu RP. Fundacja Dumni z Elbląga, która nie ma żadnych istotnych dokonań otrzymała z Ministerstwa Edukacji Narodowej kwotę ponad 2 mln zł. Za te
W Elblągu odbyła się kolejna akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o refundacji in vitro. W Polsce jest już ich kilkaset tysięcy, prawie trzy tysiące z nich to podpisy elblążan. O składanie podpisów pod projektem ustawy w sprawie refundacji in vitro apelowaliśmy do elblążan za pośrednictwem mediów jako parlamentarzyści i samorządowcy z Koalicji Obywatelskiej.
Od trzech miesięcy prowadzę dialog i korespondencję z ministrem obrony narodowej na temat kanału przez Mierzeję. Okazuje się, że wojsko – w tym NATO – nie wie, że dla nich buduje się kanał. To ważna informacja dla Elbląga. Senator Jerzy Wcisła podkreślił, że kanał przez Mierzeję od zawsze był planowany jako łączący port w Elblągu
Elbląg ma szansę otrzymać brakujące 100 mln złotych na dokończenie toru wodnego. O pieniądze zawnioskował senator Jerzy Wcisła na etapie poprawiania przez Senat RP budżetu państwa na rok 2023. Teraz do posłów należy decyzja, czy trafią one do elbląskiego portu. – Liczę na to, że posłanki i posłowie z naszego regionu będą głosowali za tymi
Jak wiecie, edukacja i świadomość Obywatelek i Obywateli to podstawa jeżeli chcemy mieć w Polsce demokrację. Dlatego mam propozycję.Startuje nabór do ogólnopolskiego Turnieju „Poznajemy Senat Rzeczypospolitej”. To konkurs, który pozwoli uczniom szkół ponadpodstawowych lepiej zrozumieć znaczenie działalności Senatu RP. A przy okazji zdobyć ciekawe nagrody.Jeżeli jesteś: dyrektorką/dyrektorem/nauczycielką/nauczycielem/szkoły ponadpodstawowej;uczennicą/uczniem szkoły ponadpodstawowej;rodzicem/opiekunem prawnym uczennicy/ucznia szkoły ponadpodstawowej;sprawdź szczegóły
Minister chce ukarać Elbląg za to, że nie wypełnia wizji, marzeń i snów prezesa Kaczyńskiego, że będzie w porcie elbląskim witał pierwszy statek, który tu przypłynie – mówiłem podczas konferencji prasowej oraz apelowałem do rządu, by przestał w sprawie portu szantażować Elbląg. Podczas briefingu przypomniałem trzy wydarzenia z ostatniego okresu: Od pewnego czasu Elbląg jest
Biuro Senatora RP Jerzego Wcisła
biuro@wcisla.senat.pl
Hetmańska 31, Elbląg (biuro główne)
Jesteśmy także w:
Braniewie przy ul. Gdańskiej 20
Lidzbarku Warmińskim przy ul. Plac Wolności 5
Tel. 603 366 761
Dyrektor biura – Karolina Śluz
Projekt i wykonanie Wysocki Wsparcie IT na zlecenie Biuro Senatora RP Jerzego Wcisła