28 lutego, 2022
Ruszamy na pomoc Ukrainie
Kiedy dzieje się zło wobec którego czujemy się bezsilni, działajmy – zachęca senator Jerzy Wcisła. Znaczenie mają każde zakupy na rzecz uchodźców i każdy udostępniona informacja o możliwości pomocy obywatelom Ukrainy.
Rankiem 24 lutego br. wstrząsnęła nami informacja o agresji Rosji na Ukrainę.
– Słusznie zauważyła noblistka Olga Tokarczuk, że wojna Rosji przeciwko Ukrainie, to wojna przeciwko Europie– mówi Jerzy Wcisła. – Rosja zaatakowała Ukrainę dlatego, że Ukraińcy chcą być państwem europejskim i demokratycznym. I możemy być pewni, że Rosja nie zatrzyma się na Ukrainie. Po Ukrainie, Rosja wyciągnie ręce po Estonię, Łotwę a może i po Polskę.
Zdajmy ten egzamin z Solidarności
Kiedy otrząsnęliśmy się z pierwszego szoku, ruszyły przygotowania pomocy dla Obywatelek i Obywateli Ukrainy. Najszybciej wystartowała pomoc na szczeblu samorządowym i organizacji pozarządowych. Włączają się także mieszkańcy i przedsiębiorcy. Czuć ducha solidarności, z której słyną Polacy.
– Moje Biuro senatorskie również włącza się w akcje pomocowe na rzecz Ukrainy. Sprawdzamy faktyczne zapotrzebowanie, bo to jest klucz mądrej pomocy. Zbieramy informacje o możliwościach wsparcia, nawiązujemy kontakty z organizacjami, które mają utworzone profesjonalne systemy pomocy – wymienia Senator Wcisła.
Co powinniśmy zrobić na szczeblu europejskim i rządowym?
Senator Jerzy Wcisła podkreśla, że trzeba zrobić to, czego nie zrobiliśmy, gdy Rosja zajmowała Gruzję, Krym i wschodnią Ukrainę.
– Należy całkowicie odciąć Rosję od świata – mówi Wcisła. – Nie liczmy gazu i węgla, kiedy jest wojna. Dotyczy to Niemiec, ale także Polski i innych krajów, głównie Wspólnoty Europejskiej: nie handlujemy z agresorem.
Kolejnym kierunkiem jest przyciągnięcie Ukrainy do naszej europejskiej rodziny.
– Gdybyśmy mieli odwagę zrobić to 8 lat temu, dzisiaj nie byłoby problemu Ukrainy.
Gdyby 18 lat temu Polska nie przystąpiła do Unii Europejskiej – dzisiaj nie miałaby na to szans – przypomina Wcisła – Dlatego oczekuję od polskiego rządu, że wreszcie dostrzeże, że UE to nie tylko bankomat – to przede wszystkim świat wartości.
Jeszcze Ukraina nie zginęła, póki my się jednoczymy
My jako cywilizacja nie potrzebujemy już coraz lepszych samochodów i telefonów. Potrzebujemy solidarności oraz troski o siebie nawzajem. I trochę empatii.
– XXI wiek przynosi problemy, z którymi już sobie nie poradzimy w kręgach narodowych – wyjaśnia senator Wcisła. – Problemy z klimatem, narastająca potęga Chin, czy pomoc Ukrainie to sytuacje, które musimy rozwiązywać w sojuszach europejskich i globalnych.
Wojna na Ukrainie pokazuje jeszcze jedno. Dzisiaj – jak nigdy przedtem – pokój i rozwój Polski wymaga ścisłej współpracy w ramach Unii Europejskiej i NATO. Nie jakichś wojenek o Izbę Dyscyplinarną, ale zacieśniania wspólnej polityki europejskiej – budowanie wspólnotowej polityki zagranicznej i wojskowej. Wspólnota wartości i interesów 500 milionowej Europy zagwarantuje nam bezpieczną i dostatnią przyszłość.
Ruszyliśmy na pomoc Ukrainie. Ważne jest, aby nie był to chwilowy zryw, a mądra, odpowiadająca na faktyczne potrzeby i długofalowa pomoc. Od tego jak zdamy ten egzamin z solidarności zależy nasza przyszłość i przyszłość kolejnych pokoleń.
Aktualności
Senator Jerzy Wcisła z grupą parlamentarzystów z dziewięciu krajów pojechał na Ukrainę, by zobaczyć skutki rosyjskiej agresji na ten kraj. Kilka tygodni wcześniej otrzymał mailem groźby karalne za to, że wspiera Ukrainę. Ktoś też informował o podłożeniu bomby w jego biurze. Alarm okazał się fałszywy, a postępowanie w tej sprawie prowadzi policja. Pociągiem do Kijowa
Na zaproszenie Senatora Jerzego Wcisły do Elbląga przyjechał wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Wicemarszałek doprowadził do takiej zmiany w ustawie o zasadach zarządzania mieniem państwowym, która pozwoli zablokować sprzedaż Grupy Lotos. Ustawa, jest inicjatywą senatorów grupy tzw. demokratycznej większości, której lideruje Bogdan Borusewicz. Ustawa opiera się na art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego – założycielskiego aktu Paktu Północnoatlantyckiego
Niech Wielkanoc, w tym tak bardzo wymagającym i trudnym świecie, przyniesie nam trochę wytchnienia i radości. Niech napełni nas nadzieją i wiarą w lepsze jutro.
W dwóch rolach — moderatora oraz panelisty gościłem na trwającym w dniach 11 i 12 kwietnia w Mikołajkach VII Europejskim Kongresie Samorządów. Na zaproszenie Juliusza Marka, prezesa Stowarzyszenia Polskich Telewizji Lokalnych i Regionalnych wziąłem udział w panelu pt. Media lokalne po pandemii. Z kolei na zaproszenie organizatorów EKS moderowałem dyskusję pt. Prawa samorządów i prawa
W kontekście wojny w Ukrainie, chcę Państwu zwrócić uwagę na cztery procesy, zachowania i decyzje polskiego Rządu, które oddziałują lub mają bezpośredni wpływ na nasze miasto i region. Sprawa Lotosu testem wiarygodności polskiego rząduSprzedaż dużej części Lotosu, jako warunku połączenia pozostałej części z Orlenem zawsze była dla mnie warunkiem, którzy całkowicie podważał sens tej operacji.
Senator Jerzy Wcisła został wyróżniony przez Zarząd Okręgowego Polskiego Związku Działkowców w Elblągu medalem 40-lecia Związku Działkowców. „Ogrody działkowe przeżywają renesans. I bardzo dobrze. W dobie zmian klimatycznych, pandemii i wielu niepokojów działki okazują się azylem. Dają nam kontakt z naturą. Są formą medytacji. Działkowanie sprzyja relacjom. Działa antydepresyjnie. Dziękuję działkowcom, którzy konsekwentnie od wielu
Biuro Senatora RP Jerzego Wcisła
biuro@wcisla.senat.pl
Hetmańska 31, Elbląg (biuro główne)
Jesteśmy także w:
Braniewie przy ul. Gdańskiej 20
Lidzbarku Warmińskim przy ul. Plac Wolności 5
Tel. 603 366 761
Dyrektor biura – Karolina Śluz
Projekt i wykonanie Wysocki Wsparcie IT na zlecenie Biuro Senatora RP Jerzego Wcisła