thin

Ruszamy na pomoc Ukrainie

Kiedy dzieje się zło wobec którego czujemy się bezsilni, działajmy – zachęca senator Jerzy Wcisła. Znaczenie mają każde zakupy na rzecz uchodźców i każdy udostępniona informacja o możliwości pomocy obywatelom Ukrainy.

Rankiem 24 lutego br. wstrząsnęła nami informacja o agresji Rosji na Ukrainę.

Słusznie zauważyła noblistka Olga Tokarczuk, że wojna Rosji przeciwko Ukrainie, to wojna przeciwko Europie– mówi Jerzy Wcisła. – Rosja zaatakowała Ukrainę dlatego, że Ukraińcy chcą być państwem europejskim i demokratycznym. I możemy być pewni, że Rosja nie zatrzyma się na Ukrainie. Po Ukrainie, Rosja wyciągnie ręce po Estonię, Łotwę a może i po Polskę.

Zdajmy ten egzamin z Solidarności

Kiedy otrząsnęliśmy się z pierwszego szoku, ruszyły przygotowania pomocy dla Obywatelek i Obywateli Ukrainy. Najszybciej wystartowała pomoc na szczeblu samorządowym i organizacji pozarządowych. Włączają się także mieszkańcy i przedsiębiorcy. Czuć ducha solidarności, z której słyną Polacy.

Moje Biuro senatorskie również włącza się w akcje pomocowe na rzecz Ukrainy. Sprawdzamy faktyczne zapotrzebowanie, bo to jest klucz mądrej pomocy. Zbieramy informacje o możliwościach wsparcia, nawiązujemy kontakty z organizacjami, które mają utworzone profesjonalne systemy pomocy – wymienia Senator Wcisła.

Co powinniśmy zrobić na szczeblu europejskim i rządowym?

Senator Jerzy Wcisła podkreśla, że trzeba zrobić to, czego nie zrobiliśmy, gdy Rosja zajmowała Gruzję, Krym i wschodnią Ukrainę.

Należy całkowicie odciąć Rosję od świata mówi Wcisła.Nie liczmy gazu i węgla, kiedy jest wojna. Dotyczy to Niemiec, ale także Polski i innych krajów, głównie Wspólnoty Europejskiej: nie handlujemy z agresorem.

Kolejnym kierunkiem jest przyciągnięcie Ukrainy do naszej europejskiej rodziny.

Gdybyśmy mieli odwagę zrobić to 8 lat temu, dzisiaj nie byłoby problemu Ukrainy.

Gdyby 18 lat temu Polska nie przystąpiła do Unii Europejskiej – dzisiaj nie miałaby na to szans – przypomina Wcisła Dlatego oczekuję od polskiego rządu, że wreszcie dostrzeże, że UE to nie tylko bankomat – to przede wszystkim świat wartości.

Jeszcze Ukraina nie zginęła, póki my się jednoczymy

My jako cywilizacja nie potrzebujemy już coraz lepszych samochodów i telefonów. Potrzebujemy solidarności oraz troski o siebie nawzajem. I trochę empatii.

XXI wiek przynosi problemy, z którymi już sobie nie poradzimy w  kręgach narodowych – wyjaśnia senator Wcisła. Problemy z klimatem, narastająca potęga Chin, czy pomoc Ukrainie to sytuacje, które musimy rozwiązywać w sojuszach europejskich i globalnych.

Wojna na Ukrainie pokazuje jeszcze jedno. Dzisiaj – jak nigdy przedtem – pokój i rozwój Polski wymaga ścisłej współpracy w ramach Unii Europejskiej i NATO. Nie jakichś wojenek o Izbę Dyscyplinarną, ale  zacieśniania wspólnej polityki europejskiej – budowanie wspólnotowej polityki zagranicznej i wojskowej. Wspólnota wartości i interesów 500 milionowej Europy zagwarantuje nam bezpieczną i dostatnią przyszłość.

Ruszyliśmy na pomoc Ukrainie. Ważne jest, aby nie był to chwilowy zryw, a mądra, odpowiadająca na faktyczne potrzeby i długofalowa pomoc. Od tego jak zdamy ten egzamin z solidarności zależy nasza przyszłość i przyszłość kolejnych pokoleń.


Spotkaliśmy się w gronie parlamentarzystów, żuławskich samorządowców oraz przedstawicieli instytucji, aby omówić kluczowe kwestie związane z naszym regionem. Tematami głównymi były działania przeciwpowodziowe oraz adaptacja do zmian klimatycznych. Omawialiśmy między innymi: aktualizację Programu Żuławskiego uwzględniającego zadania przeciwpowodziowe, konieczność wsparcia obszaru Żuław w polityce rozwoju na szczeblu krajowym, wzmocnienie obsługi inwestycyjnej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, uwzględnienie

Na Nowy Rok mam dobrą wiadomość. Droga wodna, która ma połączyć port w Elblągu z Bałtykiem zostanie dokończona i statki będą mogły wreszcie dopłynąć do elbląskiego portu. Powtarzam: do elbląskiego, a nie jak zamierzał rząd PiSu – państwowego portu w Elblągu. Warto dodać, że wbrew temu, co wykrzykiwali politycy PiS w ostatnim okresie, że droga

Warmia i Mazury, graniczące z Rosją, będą reprezentowane w senackiej Komisji Obrony Narodowej. Senator Jerzy Wcisła został ponownie wybrany na stanowisko wiceprzewodniczącego tej komisji. Decyzja została podjęta jednogłośnie przez członków komisji podczas piątkowego (22 grudnia) posiedzenia. Wypowiadając się na temat powierzonego mu zadania, senator Wcisła podkreślił, że bezpieczeństwo kraju to sprawa priorytetowa, zwłaszcza w obliczu

Szanowni Państwo,  w tę wyjątkową porę Bożego Narodzenia pragnę z serca złożyć Państwunajserdeczniejsze życzenia. Niech te święta będą dla Państwa czasempełnym ciepła, radości i niezapomnianych chwil spędzonych w gronienajbliższych. Niech ta magiczna atmosfera niesie ze sobą spokój i wzajemną życzliwość,dodając otuchy i nadziei na lepsze jutro. Z okazji Bożego Narodzenia życzę Państwu mnóstwa zdrowia, spokoju orazspełnienia

Dzisiaj, 42 lata po wprowadzeniu stanu wojennego, w Senacie RP przyjęliśmy uchwałę upamiętniającą ofiary stanu wojennego. Byłem Senatorem prezentującym tę uchwałę na posiedzeniu Senatu. W ten sposób uczciliśmy pamięć tych, którzy w stanie wojennym bronili wolności. Pamięć obywatelek i obywateli, przeciwko którym wyprowadzano w Polsce czołgi na ulice. Pamięć Polek i Polaków, których odwaga i

Powołaliśmy Warmińsko-Mazurski Zespół Parlamentarny. Przewodniczącym został Jacek Protas, ja zostałem wiceprzewodniczącym. Jeden z pierwszych celów: włączenie do budżetu państwa zadania dokończenia budowy drogi wodnej łączącej port w Elblągu z Bałtykiem. Zespół będzie pracować w składzie: Elżbieta Gelert, Jolanta Piotrowska, Ewa Kaliszuk, Maciej Wróbel, Janusz Cichoń, Stanisław Gorczyca, Paweł Papke, Anna Wojciechowska, Marcin Kulasek.