thin

6 kwietnia, 2017

Sołtysi chcą utworzyć stowarzyszenie na Warmii i Mazurach

Sposoby na uzyskanie funduszy sołeckich, status prawny sołtysów i problemy polskich wsi – to tylko niektóre z tematów poruszanych 3 kwietnia podczas elbląskiej konferencji „Porozmawiajmy z Sołtysami”. Najważniejszym jednak punktem była dyskusja o potrzebie powołania stowarzyszenia, które będzie skupiało sołtysów z Warmii i Maur. – Razem możecie zdziałać więcej niż w pojedynkę – przekonywał sołtysów senator RP Jerzy Wcisła. Organizatorami konferencji byli elbląscy parlamentarzyści: senator RP Jerzy Wcisła i poseł na Sejm RP Elżbieta Gelert oraz Ireneusz Niewiarowski – prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów. Stowarzyszenia sołtysów działają w większości regionów.
– W naszym województwie, były już podejmowane plany utworzenia takiej organizacji, ale nie doszły do skutku – mówił jeden z sołtysów.
Tym razem pomoc merytoryczną zadeklarowali organizatorzy konferencji i na reakcję ze strony zebranych nie trzeba było długo czekać. Chętnych do założenia stowarzyszenia w województwie warmińsko-mazurskim jest już 30 sołtysów.
– Od 25 lat budujemy ustrój oparty o zasadę pomocniczości, a więc lokowania władzy jak najbliżej ludzi. I zapomnieliśmy o sołectwach, czyli o podstawowych wspólnotach. Musimy to naprawić. W styczniu tego roku dyskutowany był poselski projekt podniesienia rangi sołtysa i sołectwa oraz ustalenia niewielkiej, ale stałej płacy dla sołtysów w wysokości 1.000 zł miesięcznie. Projekt poparli posłowie PO, PSL i Nowoczesnej, ale niestety został odrzucony głosami posłów PiS oraz Kukiz`15 – informował sołtysów senator Jerzy Wcisła.
Ciepłe słowa do sołtysów skierowali też starostowie: powiatu braniewskiego – Leszek Dziąg, elbląskiego – Zbigniew Lichuszewski oraz burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski. To właśnie na terenie gminy Pasłęk, w znanej z aktywności wsi Aniołowo dojdzie do kolejnego spotkania, podczas którego ma zostać formalnie zawiązane Stowarzyszenie Sołtysów Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
– Zorganizowanie się sołtysów jest potrzebne dla nich samych. Ułatwi ono docieranie z wieloma informacjami do środowiska wiejskiego, np. o dotacjach, konkursach, akcjach w ramach których można pozyskać pomoc i środki na realizację wielu projektów: budowy targowisk, organizacji zajęć dla dzieci w okresie wakacyjnym i wielu innych. Jest też to droga do komunikowania się z parlamentarzystami. Możemy w imieniu sołtysów z całego regionu walczyć o konkretne rozwiązania ustawowe, a także z decyzjami indywidualnymi, szkodzącymi sprawom polskiej wsi – mówi senator Jerzy Wcisła.
Spotkanie było też okazją do przedstawienia możliwości wspierania działań realizowanych w środowisku wiejskim ze środków będących w dyspozycji samorządu wojewódzkiego. Poinformował o nich Jacek Kudła z Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego Najwięcej merytorycznych informacji przekazał sołtysom prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów Ireneusz Niewiarowski. Poinformował o działaniach Stowarzyszenia, funkcjonowaniu Funduszy Sołeckich i kierunkach postulowanych zmian, które mogą korzystnie wpłynąć na rozwój polskiej wsi. Uczestnicy konferencji otrzymali Poradnik radnego i sołtysa na 2017 rokoraz inne broszury informacyjne, będące zapleczem teoretycznym wystąpień zaproszonych ekspertów. Parlamentarzyści wręczyli także statuetki dla Super Sołtysów 2017 powiatów: elbląskiego, braniewskiego, lidzbarskiego i bartoszyckiego.
– Są one uznaniem dla ciężkiej pracy i zaangażowania sołtysów działających na rzecz społeczności danej wsi – dodaje Jerzy Wcisła.
  Źródło: http://www.kss.org.pl/2-uncategorised/259-soltysi-chca-utworzyc-stowarzyszenie-na-warmii-i-mazurach


Powołaliśmy Warmińsko-Mazurski Zespół Parlamentarny. Przewodniczącym został Jacek Protas, ja zostałem wiceprzewodniczącym. Jeden z pierwszych celów: włączenie do budżetu państwa zadania dokończenia budowy drogi wodnej łączącej port w Elblągu z Bałtykiem. Zespół będzie pracować w składzie: Elżbieta Gelert, Jolanta Piotrowska, Ewa Kaliszuk, Maciej Wróbel, Janusz Cichoń, Stanisław Gorczyca, Paweł Papke, Anna Wojciechowska, Marcin Kulasek.

13 listopada Senatorowie złożyli ślubowanie oraz rozpoczęliśmy pierwsze posiedzenie XI kadencji Senatu RP. Po raz drugi w historii urząd Marszałka Senatu obejmuje kobieta. Pani Marszałkini, Małgorzata Kidawa-Błońska. Senatorka z Warmii i Mazur, Ewa Monika Kaliszuk została sekretarzem Senatu. Wiem z doświadczenia, że nie jest to proste zadanie, lecz jestem pewien, że Ewa Kaliszuk poradzi sobie

NIK ujawniła liczne nieprawidłowości przy Przekopie Mierzei i rozważa powiadomienie prokuratury. Kontrola została przeprowadzona na mój wniosek. Jak ujawnia NIK, sposób realizacji Przekopu od początku był skazany na porażkę i nie mógł zwiększyć bezpieczeństwa w regionie. Minister odpowiedzialny o tym wiedział, ale nie powiedział. Nieprawidłowości stwierdzono w zakresie planowania, realizacji i nadzoru nad Programem Wieloletnim.

Wysłałem 3 listopada apel do prezydenta Polski o natychmiastowe powierzenie Donaldowi Tuskowi powołania rządu – jedynemu politykowi, który ma poparcie większości parlamentarnej i który szybko doprowadzi do otrzymania przez Polskę środków unijnych, w tym w ramach KPO. Apeluję o natychmiastowe podjęcie działań, które doprowadzą do szybkiego powołania rządu RP. Polska i Polacy czekają na rząd,

W poprzedniej kadencji byłem jednym opozycyjnym senatorem z Warmii i Mazur. W tej kadencji będzie nas aż czworo. Gratuluję nowo wybranym Senatorkom i Senatorom:Jolancie Piotrowskiej, Ewie Monice Kaliszuk oraz Gustawowi Markowi Brzezinowi. Cieszy mnie ten nasz silny skład, bo — jak wiecie — przed nami etap odbudowywania państwa po rządach PIS. Senat będzie miał tu

Już oficjalnie mogę potwierdzić, że zostałem wybrany na XI kadencję Senatu RP. Zaufania nie przelicza się w rekordy, ale tutaj liczby mówią same za siebie. Dane PKW wskazują 86 158 oddanych na mnie głosów. Ponad 33 tysiące głosów więcej od rywala z PiS. Zaufało mi 57,04% Wyborczyń i Wyborców z naszego okręgu. To też piękny