30 września, 2022
Sytuacja na rynku energii w Polsce jest dramatyczna
Podczas konferencji prasowej wspólnie z posłem Jackiem Protasem oraz wiceprezydentem Elbląga dr Michałem Missanem poruszyliśmy temat drastycznego wzrostu kosztów energii elektrycznej i ogrzewania oraz przedstawiliśmy nasze zdanie na temat tych podwyżek i ich konsekwencji dla mieszkańców.
Już dawno nie było tematów, który by tak bardzo ludzi jednoczył. Polacy boją się zimy, wzrostu kosztów energii. Uważamy, że mają rację, jest się czego bać – mówił senator Jerzy Wcisła.
Sytuacja na rynku energii w Polsce jest wręcz dramatyczna. Zamykane są przedsiębiorstwa, a te które funkcjonują, ograniczają zatrudnienie i inwestycje. Polacy boją się, jak przetrwają zimę. Wielu z nich dziś nie stać na zapłacenie rachunku na prąd, a niedługo nie stać ich będzie na rachunki za ogrzewanie – mówił poseł Jacek Protas.
Niedawno otworzono oferty na zakup energii elektrycznej dla grupy zakupowej, której liderem jest Urząd Miejski w Olsztynie, a w jej skład wchodzi Elbląg. Gdybyśmy mieli płacić według zaproponowanych cen, w przyszłym roku płacilibyśmy 88 mln zł, w tym roku płaciliśmy 13 mln zł – mówił wiceprezydent dr Michał Missan.
Poseł Protas dodał też, że jednym z czynników wzrostu jest pazerność firm paliwowych i energetycznych. Monopol, który stworzył się w Polsce, w tym zakresie, poprzez nacjonalizację i konsolidację firm paliwowych i energetycznych, nie spowodował wzrostu bezpieczeństwa energetycznego, ale firmy mają możliwość łupienia Polek i Polaków.
Już dziś samorządy stają przed ogromnym problemem dopięcia obecnych budżetów a sytuacja na przyszły rok nie zapowiada się lepiej.
Mam nadzieję, że cena za energię elektryczną będzie niższa, bo jeżeli nie, to samorządowcy stają przed bardzo trudnym zadaniem złożenia przyszłorocznego budżetu. Przez podwyżki cen mediów z pewnością jakieś ubytki w usługach prowadzonych przez samorządy będą. Inaczej się nie da. – mówił wiceprezydent Missan.
W Senacie RP 8 listopada ponad 200 młodych ludzi spotkało się, by zainaugurować działalność Rady Młodzieżowej. Nigdy wcześniej w historii polskiej Izby Wyższej nie debatowało jednocześnie tak wielu młodych ludzi. Ten ruch jest bezprecedensowy. To największy organ doradczy Senatu, zrzeszający obecnie 304 młodych Polaków, którzy chcą współuczestniczyć w podejmowaniu decyzji dotyczących ich pokolenia. Liczba młodych
Dziś (22.10.2024 r.) w Senacie Rzeczpospolitej Polskiej odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Młodzieży, któremu przewodniczę. Wspólnie z młodzieżowymi sejmikami, samorządowcami, NGO-sami oraz przedstawicielami Ministerstwa Edukacji rozmawialiśmy o tym, jak szkoły mogą lepiej wspierać młodych ludzi. Dyskutowaliśmy m.in. o programach edukacyjnych, które mogą wzbogacić naukę i odpowiadać na realne potrzeby uczniów. Przedstawiciele organizacji pozarządowych podkreślili,
W Senacie odbyła się wyjątkowa konferencja „Prawa dziecka. Usłyszcie Nas! 100-lecie Deklaracji Praw Dziecka”, której celem była dyskusja na temat praw najmłodszych. To wydarzenie zgromadziło młodzież, ekspertów i polityków, aby wspólnie zastanowić się, jak możemy skuteczniej chronić prawa dziecka. Podczas mojego wystąpienia zwróciłem uwagę na to, jak ważne jest, abyśmy, dorośli, słuchali głosu młodego pokolenia.
Z tej okazji spotkaliśmy się w Elblągu z dziennikarzami, aby podsumować mijający rok pełen intensywnej pracy i ważnych decyzji. Zmiany, które dzieją się w Polsce, przyniosą korzyści także mieszkańcom naszego miasta i regionu. Jako senator RP, mówiłem o pracy nad kluczowymi projektami, które mają realny wpływ na rozwój Elbląga i regionu: Budowa drogi wodnej łączącej
Poniedziałkowy wieczór był pełen refleksji nad rolą Senatu, demokracją i samorządnością. Naszym gościem specjalnym był Bogdan Borusewicz, który w rozmowie z Juliuszem Markiem podzielił się swoimi doświadczeniami i opowiedział wiele ciekawostek o początkach współczesnego Senatu. Dziękujemy wszystkim za obecność i zaangażowanie. Jeśli nie mogliście być z nami, zapraszam serdecznie do odwiedzenia wystawy, która będzie gościła
Wbrew niektórym doniesieniom, termin oddania drogi wodnej w 2025 roku nie jest zagrożony – podkreśliłem podczas dzisiejszego briefingu prasowego. Elbląg zyska połączenie z morzem zgodnie z planem! To ważna wiadomość dla elblążan, którzy usłyszeli to zobowiązanie od premiera Donalda Tuska 28 września 2023 roku. Dzięki natychmiastowym działaniom rządu oraz decyzjom wspierającym tę inwestycję, prace posuwają
Biuro Senatora RP Jerzego Wcisła
Elbląg
82-300
ul. Hetmańska 31
Braniewo
14-500
ul. Gdańska 20
Lidzbark Warmiński
11-100
Plac Wolności 5
tel. 603 366 761
biuro@wcisla.senat.pl
Dyrektor Biura
Karolina Śluz