Jerzy Wcisła

Senator IX i X kadencji


biuro@wcisla.senat.pl

tel. 603 366 761

thin

W Elblągu o zrównoważonej turystyce wodnej

Do Elbląga przypłynęła załoga ekologicznej łodzi – czy jak sam prof. Nowak ją nazywa – jednostki naukowo-badawczej Kompas 1, ze sternikiem i kapitanem: prof. Stefanem Nowakiem z Akademii Wychowanie Fizycznego w Katowicach  oraz wykładowców  i studentów trzech uczelni, które uczestniczą w rejsie naukowo-badawczym, w którym testowany jest napęd elektryczny wykorzystujący energią słoneczną. Patronat nad rejsem objął Parlamentarny Zespół Dróg Wodnych, któremu przewodniczę i marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Mark Brzezin.

Cieszę się z zaangażowania marszałka, bo ja rekomendowałem objęcie patronatu nad tym rejsem marszałkowi, ale także dlatego, że jest to jasny sygnał, że dla naszego regionu – i naszego miasta – ważni są nie tylko turyści, ale i troska o środowisko. Stąd też obecność na naszej konferencji wiceprezydenta Elbląga Michała Missana i szefa i lidera elbląskiej Grupy Wodnej Marcina Trudnowskiego.

A jesteśmy miastem, dla którego turystyka wodna jest ważna. Elbląg to przecież Pętla Żuławska, to miejsce startu na Kanał Elbląski, to – czekający na pełną realizację – Szlak Wodny Króla Stefana Batorego czy szlak do Berlina z Wielką Pętlą Wielkopolski.
Parlamentarny Zespół Dróg Wodnych patronuje obecnie trzem przedsięwzięciom turystycznym. Wszystkie są ważne i – w pewnym sensie – niepowtarzalne.

Ale ECO Rejs ma dla mnie znaczenie szczególne. Bo tu nie chodzi tylko o to, że studenci przepłynęli ze Śląska Odrą i Bałtykiem do Elbląga i na Kanał Elbląski. Chodzi też o to, że przez cztery miesiące ta ekipa w naukowy sposób bada możliwości wykorzystania energii słonecznej do napędzania łodzi turystycznych. Ich badania przybliżają moment, w którym będziemy mogli powiedzieć, że uprawiając turystykę wodną, nie niszczymy walorów przyrodniczych i klimatu
To, co mówię, jest bardzo ważne. Dla wielu z nas oczywiste jest, że kontakt z naturą jest wielkim walorem turystycznym. Tylko niewielu zdaje sobie sprawę, że czerpiąc z tych walorów, bardzo często przyczyniamy się do ich osłabiania.
Ten rejs jest poszukiwaniem złotego środka dla potrzeby korzystania z walorów wodniackich bez czynienia szkody dla tychże walorów. Ten rejs zaowocuje dobrymi rozwiązaniami dla turystyki na przyszłość.

Tak się składa, że w tegorocznych planach PZDW mam temat perspektyw dla turystyki wodnej w naszym kraju.  I nie ukrywam, że pod wpływem tego rejsu i kontaktów z prof. Stefanem Nowakiem mam zamiar zorganizować w Giżycku dużą, merytoryczną konferencję na ten temat z mocnym zaakcentowaniem spraw ekologicznych, a tym ekologicznych źródeł napędu dla jednostek pływających.

Cieszę się, że jako senator i przew. Parlamentarnego Zespołu Dróg Wodnych mogę być w Elblągu współorganizatorem – razem z marszałkiem województwa Warmińsko-Mazurskiego – konferencji poświęconej ZRÓWNOWAŻONEJ TURYSTYCE WODNEJ.

Fakt, że tę konferencję zorganizowaliśmy w Elblągu, ma swój wymiar. Jesteśmy postrzegani jako miasto, które jest ważnym ośrodkiem turystyki wodnej i działań na rzecz wykorzystania walorów śródlądowych m.in. dla środowiska.
O działaniach na rzecz środowiska mówili zaproszeni prelegenci, ja przypomniałem, że Elbląg mocno włączył się w program Pętla Żuławska, że to miejsce startu na Kanał Elbląski, to – czekający na pełną realizację – Szlak Wodny Króla Stefana Batorego czy szlak do Berlina z Wielką Pętlą Wielkopolski. To nie przypadek, że od dwóch kadencji parlamentarny Zespół Dróg Wodnych kierowany jest przez elblążanina.

Paradoksem turystyki jest to, że nakierowana jest m.in. na potrzebę przebywania w jak najmniej skażonym środowisku naturalnym, a jednocześnie realizacja tej potrzeby stanowi dla tego środowiska zagrożenie.

W ubiegłym roku ukazał się raport „Zasoby wodne w Polsce – ochrona i wykorzystanie” i mówi się w nim wprost, że turystyka wodna stanowi zagrożenie dla środowiska, w tym dla wód powierzchniowych.

Duża część tych zagrożeń wynika z braków infrastrukturalnych, inne z braku alternatywnych rozwiązań. To nie jest wina entuzjastów wypoczywania na wodzie, że nie posiadamy dostępnych masowo silników ekologicznych.

Ale dlatego ECO-Rejs jest taki ważny. Nie tylko dlatego, że prof. Stefan Nowak z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach zebrał grupę studentek i studentów i przepłynął z nimi ze Śląska do Elbląga i na Kanał Elbląski.

To – samo w sobie – jest wartością, ale dla mnie najważniejsze jest to, że po drodze – w praktyczny i naukowy sposób zbadano możliwość wykorzystania energii słonecznej do napędu jednostek pływających. Wiem, że wnioski są „perspektywiczne”. Że ten rejs może mieć realny wpływ na budowanie turystyki przyjaznej środowisku wodnemu i klimatowi.

Wiem też, że skrupulatnie załoga zbierała dane o stanie infrastruktury i jakości środowiska wodnego. Czekam na pierwszą odsłonę tych informacji.


Aktualności

Skonfrontujemy argumenty, zweryfikujemy informacje. Zadbałem o to, aby również elblążanki i elblążanie mogli uczestniczyć w debacie i zadawać pytania. Debata odbędzie się w dniu 6 czerwca o godzinie 17:00 w Ratuszu Staromiejskim. Mam nadzieję, że to spotkanie rozwieje wszelkie wątpliwości mieszkanek i mieszkańców. Pamiętajcie, że przyszłość portu zależy od nas wszystkich, od naszych pomysłów, zaangażowania

Nie możesz już znieść tego, jaka jest dzisiaj Polska? Masz dosyć szalejącej drożyzny? Stać Cię na coraz mniej rzeczy? Chcesz Polski wolnej, demokratycznej i europejskiej? Pójdźmy razem w Wielkim Marszu 4 czerwca w samo południe. Startujemy z Al. Ujazdowskich, skąd przejdziemy pod Kolumnę Zygmunta na Placu Zamkowym. Przebijmy ten mur. Zróbmy to jeszcze raz. Tym

Podczas poniedziałkowego spotkania w sali Biblioteki Elbląskiej wspólnie z zaproszonymi gośćmi odpowiadaliśmy na zadawane przez elblążanki i elblążan pytania oraz rozmawialiśmy o Polsce po rządach obecnej partii. Byliście świetni. Doskonale wiecie, że po PiS-ie będzie bardzo dużo sprzątania. Wiecie, które obszary wymagają działania natychmiast (zdrowie, edukacja, sądy i wiele, wiele innych). Macie mnóstwo pomysłów i

Już 22 maja w Elblągu odbędą się spotkania z parlamentarzystami KO, którzy spotkają się z mieszkańcami Elbląga. Spotkanie będzie miało charakter otwarty. Jak zapewniał na konferencji prasowej senator Jerzy Wcisła, „pytania nie będą przygotowane wcześniej na kartkach, każdy będzie mógł zadać je na dowolny, ważny dla siebie temat”. W ten sposób senator odniósł się do

Podczas 62. posiedzenia Senatu RP skierowałem do Ministra Infrastruktury Pana Andrzeja Adamczyka oświadczenie, w którym pytam m.in kiedy i czy w ogóle rząd zamierza dokończyć tę inwestycję. W oświadczeniu proszę o informację, jakie są przyczyny kolejnej zmiany decyzji zakończenia budowy tej ważnej drogi wodnej? I kiedy dokładnie zostanie wykonana cała inwestycja? Proszę też o informacje,

W trybie pilnym w imieniu swoim oraz Krzysztofa Brejzy i Marcina Bosackiego domagamy się zwołania posiedzenia Komisji Obrony Narodowej w celu wyjaśnienia faktu znalezienia pod Bydgoszczą rosyjskiej rakiety wojennej Ch-55 oraz tego, że przez około cztery miesiące nikt rakiety nie szukał, a nawet gdy została przypadkowo znaleziona, to przez kolejne dni nikt jej nie zabezpieczył

KONTAKT

Biuro Senatora RP Jerzego Wcisła

biuro@wcisla.senat.pl


Dyrektor biura – Karolina Śluz

Hetmańska 31, Elbląg (biuro główne)

Jesteśmy także w:

Braniewie przy ul. Gdańskiej 20

Lidzbarku Warmińskim przy ul. Plac Wolności 5

Tel. 603 366 761