thin

W Elblągu o zrównoważonej turystyce wodnej

Do Elbląga przypłynęła załoga ekologicznej łodzi – czy jak sam prof. Nowak ją nazywa – jednostki naukowo-badawczej Kompas 1, ze sternikiem i kapitanem: prof. Stefanem Nowakiem z Akademii Wychowanie Fizycznego w Katowicach  oraz wykładowców  i studentów trzech uczelni, które uczestniczą w rejsie naukowo-badawczym, w którym testowany jest napęd elektryczny wykorzystujący energią słoneczną. Patronat nad rejsem objął Parlamentarny Zespół Dróg Wodnych, któremu przewodniczę i marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Mark Brzezin.

Cieszę się z zaangażowania marszałka, bo ja rekomendowałem objęcie patronatu nad tym rejsem marszałkowi, ale także dlatego, że jest to jasny sygnał, że dla naszego regionu – i naszego miasta – ważni są nie tylko turyści, ale i troska o środowisko. Stąd też obecność na naszej konferencji wiceprezydenta Elbląga Michała Missana i szefa i lidera elbląskiej Grupy Wodnej Marcina Trudnowskiego.

A jesteśmy miastem, dla którego turystyka wodna jest ważna. Elbląg to przecież Pętla Żuławska, to miejsce startu na Kanał Elbląski, to – czekający na pełną realizację – Szlak Wodny Króla Stefana Batorego czy szlak do Berlina z Wielką Pętlą Wielkopolski.
Parlamentarny Zespół Dróg Wodnych patronuje obecnie trzem przedsięwzięciom turystycznym. Wszystkie są ważne i – w pewnym sensie – niepowtarzalne.

Ale ECO Rejs ma dla mnie znaczenie szczególne. Bo tu nie chodzi tylko o to, że studenci przepłynęli ze Śląska Odrą i Bałtykiem do Elbląga i na Kanał Elbląski. Chodzi też o to, że przez cztery miesiące ta ekipa w naukowy sposób bada możliwości wykorzystania energii słonecznej do napędzania łodzi turystycznych. Ich badania przybliżają moment, w którym będziemy mogli powiedzieć, że uprawiając turystykę wodną, nie niszczymy walorów przyrodniczych i klimatu
To, co mówię, jest bardzo ważne. Dla wielu z nas oczywiste jest, że kontakt z naturą jest wielkim walorem turystycznym. Tylko niewielu zdaje sobie sprawę, że czerpiąc z tych walorów, bardzo często przyczyniamy się do ich osłabiania.
Ten rejs jest poszukiwaniem złotego środka dla potrzeby korzystania z walorów wodniackich bez czynienia szkody dla tychże walorów. Ten rejs zaowocuje dobrymi rozwiązaniami dla turystyki na przyszłość.

Tak się składa, że w tegorocznych planach PZDW mam temat perspektyw dla turystyki wodnej w naszym kraju.  I nie ukrywam, że pod wpływem tego rejsu i kontaktów z prof. Stefanem Nowakiem mam zamiar zorganizować w Giżycku dużą, merytoryczną konferencję na ten temat z mocnym zaakcentowaniem spraw ekologicznych, a tym ekologicznych źródeł napędu dla jednostek pływających.

Cieszę się, że jako senator i przew. Parlamentarnego Zespołu Dróg Wodnych mogę być w Elblągu współorganizatorem – razem z marszałkiem województwa Warmińsko-Mazurskiego – konferencji poświęconej ZRÓWNOWAŻONEJ TURYSTYCE WODNEJ.

Fakt, że tę konferencję zorganizowaliśmy w Elblągu, ma swój wymiar. Jesteśmy postrzegani jako miasto, które jest ważnym ośrodkiem turystyki wodnej i działań na rzecz wykorzystania walorów śródlądowych m.in. dla środowiska.
O działaniach na rzecz środowiska mówili zaproszeni prelegenci, ja przypomniałem, że Elbląg mocno włączył się w program Pętla Żuławska, że to miejsce startu na Kanał Elbląski, to – czekający na pełną realizację – Szlak Wodny Króla Stefana Batorego czy szlak do Berlina z Wielką Pętlą Wielkopolski. To nie przypadek, że od dwóch kadencji parlamentarny Zespół Dróg Wodnych kierowany jest przez elblążanina.

Paradoksem turystyki jest to, że nakierowana jest m.in. na potrzebę przebywania w jak najmniej skażonym środowisku naturalnym, a jednocześnie realizacja tej potrzeby stanowi dla tego środowiska zagrożenie.

W ubiegłym roku ukazał się raport „Zasoby wodne w Polsce – ochrona i wykorzystanie” i mówi się w nim wprost, że turystyka wodna stanowi zagrożenie dla środowiska, w tym dla wód powierzchniowych.

Duża część tych zagrożeń wynika z braków infrastrukturalnych, inne z braku alternatywnych rozwiązań. To nie jest wina entuzjastów wypoczywania na wodzie, że nie posiadamy dostępnych masowo silników ekologicznych.

Ale dlatego ECO-Rejs jest taki ważny. Nie tylko dlatego, że prof. Stefan Nowak z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach zebrał grupę studentek i studentów i przepłynął z nimi ze Śląska do Elbląga i na Kanał Elbląski.

To – samo w sobie – jest wartością, ale dla mnie najważniejsze jest to, że po drodze – w praktyczny i naukowy sposób zbadano możliwość wykorzystania energii słonecznej do napędu jednostek pływających. Wiem, że wnioski są „perspektywiczne”. Że ten rejs może mieć realny wpływ na budowanie turystyki przyjaznej środowisku wodnemu i klimatowi.

Wiem też, że skrupulatnie załoga zbierała dane o stanie infrastruktury i jakości środowiska wodnego. Czekam na pierwszą odsłonę tych informacji.



Spotkaliśmy się w gronie parlamentarzystów, żuławskich samorządowców oraz przedstawicieli instytucji, aby omówić kluczowe kwestie związane z naszym regionem. Tematami głównymi były działania przeciwpowodziowe oraz adaptacja do zmian klimatycznych. Omawialiśmy między innymi: aktualizację Programu Żuławskiego uwzględniającego zadania przeciwpowodziowe, konieczność wsparcia obszaru Żuław w polityce rozwoju na szczeblu krajowym, wzmocnienie obsługi inwestycyjnej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, uwzględnienie

Na Nowy Rok mam dobrą wiadomość. Droga wodna, która ma połączyć port w Elblągu z Bałtykiem zostanie dokończona i statki będą mogły wreszcie dopłynąć do elbląskiego portu. Powtarzam: do elbląskiego, a nie jak zamierzał rząd PiSu – państwowego portu w Elblągu. Warto dodać, że wbrew temu, co wykrzykiwali politycy PiS w ostatnim okresie, że droga

Warmia i Mazury, graniczące z Rosją, będą reprezentowane w senackiej Komisji Obrony Narodowej. Senator Jerzy Wcisła został ponownie wybrany na stanowisko wiceprzewodniczącego tej komisji. Decyzja została podjęta jednogłośnie przez członków komisji podczas piątkowego (22 grudnia) posiedzenia. Wypowiadając się na temat powierzonego mu zadania, senator Wcisła podkreślił, że bezpieczeństwo kraju to sprawa priorytetowa, zwłaszcza w obliczu

Szanowni Państwo,  w tę wyjątkową porę Bożego Narodzenia pragnę z serca złożyć Państwunajserdeczniejsze życzenia. Niech te święta będą dla Państwa czasempełnym ciepła, radości i niezapomnianych chwil spędzonych w gronienajbliższych. Niech ta magiczna atmosfera niesie ze sobą spokój i wzajemną życzliwość,dodając otuchy i nadziei na lepsze jutro. Z okazji Bożego Narodzenia życzę Państwu mnóstwa zdrowia, spokoju orazspełnienia

Dzisiaj, 42 lata po wprowadzeniu stanu wojennego, w Senacie RP przyjęliśmy uchwałę upamiętniającą ofiary stanu wojennego. Byłem Senatorem prezentującym tę uchwałę na posiedzeniu Senatu. W ten sposób uczciliśmy pamięć tych, którzy w stanie wojennym bronili wolności. Pamięć obywatelek i obywateli, przeciwko którym wyprowadzano w Polsce czołgi na ulice. Pamięć Polek i Polaków, których odwaga i

Powołaliśmy Warmińsko-Mazurski Zespół Parlamentarny. Przewodniczącym został Jacek Protas, ja zostałem wiceprzewodniczącym. Jeden z pierwszych celów: włączenie do budżetu państwa zadania dokończenia budowy drogi wodnej łączącej port w Elblągu z Bałtykiem. Zespół będzie pracować w składzie: Elżbieta Gelert, Jolanta Piotrowska, Ewa Kaliszuk, Maciej Wróbel, Janusz Cichoń, Stanisław Gorczyca, Paweł Papke, Anna Wojciechowska, Marcin Kulasek.