20 lipca, 2021
W Elblągu o zrównoważonej turystyce wodnej
Do Elbląga przypłynęła załoga ekologicznej łodzi – czy jak sam prof. Nowak ją nazywa – jednostki naukowo-badawczej Kompas 1, ze sternikiem i kapitanem: prof. Stefanem Nowakiem z Akademii Wychowanie Fizycznego w Katowicach oraz wykładowców i studentów trzech uczelni, które uczestniczą w rejsie naukowo-badawczym, w którym testowany jest napęd elektryczny wykorzystujący energią słoneczną. Patronat nad rejsem objął Parlamentarny Zespół Dróg Wodnych, któremu przewodniczę i marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Mark Brzezin.
Cieszę się z zaangażowania marszałka, bo ja rekomendowałem objęcie patronatu nad tym rejsem marszałkowi, ale także dlatego, że jest to jasny sygnał, że dla naszego regionu – i naszego miasta – ważni są nie tylko turyści, ale i troska o środowisko. Stąd też obecność na naszej konferencji wiceprezydenta Elbląga Michała Missana i szefa i lidera elbląskiej Grupy Wodnej Marcina Trudnowskiego.
A jesteśmy miastem, dla którego turystyka wodna jest ważna. Elbląg to przecież Pętla Żuławska, to miejsce startu na Kanał Elbląski, to – czekający na pełną realizację – Szlak Wodny Króla Stefana Batorego czy szlak do Berlina z Wielką Pętlą Wielkopolski.
Parlamentarny Zespół Dróg Wodnych patronuje obecnie trzem przedsięwzięciom turystycznym. Wszystkie są ważne i – w pewnym sensie – niepowtarzalne.
Ale ECO Rejs ma dla mnie znaczenie szczególne. Bo tu nie chodzi tylko o to, że studenci przepłynęli ze Śląska Odrą i Bałtykiem do Elbląga i na Kanał Elbląski. Chodzi też o to, że przez cztery miesiące ta ekipa w naukowy sposób bada możliwości wykorzystania energii słonecznej do napędzania łodzi turystycznych. Ich badania przybliżają moment, w którym będziemy mogli powiedzieć, że uprawiając turystykę wodną, nie niszczymy walorów przyrodniczych i klimatu.
To, co mówię, jest bardzo ważne. Dla wielu z nas oczywiste jest, że kontakt z naturą jest wielkim walorem turystycznym. Tylko niewielu zdaje sobie sprawę, że czerpiąc z tych walorów, bardzo często przyczyniamy się do ich osłabiania.
Ten rejs jest poszukiwaniem złotego środka dla potrzeby korzystania z walorów wodniackich bez czynienia szkody dla tychże walorów. Ten rejs zaowocuje dobrymi rozwiązaniami dla turystyki na przyszłość.
Tak się składa, że w tegorocznych planach PZDW mam temat perspektyw dla turystyki wodnej w naszym kraju. I nie ukrywam, że pod wpływem tego rejsu i kontaktów z prof. Stefanem Nowakiem mam zamiar zorganizować w Giżycku dużą, merytoryczną konferencję na ten temat z mocnym zaakcentowaniem spraw ekologicznych, a tym ekologicznych źródeł napędu dla jednostek pływających.
Cieszę się, że jako senator i przew. Parlamentarnego Zespołu Dróg Wodnych mogę być w Elblągu współorganizatorem – razem z marszałkiem województwa Warmińsko-Mazurskiego – konferencji poświęconej ZRÓWNOWAŻONEJ TURYSTYCE WODNEJ.
Fakt, że tę konferencję zorganizowaliśmy w Elblągu, ma swój wymiar. Jesteśmy postrzegani jako miasto, które jest ważnym ośrodkiem turystyki wodnej i działań na rzecz wykorzystania walorów śródlądowych m.in. dla środowiska.
O działaniach na rzecz środowiska mówili zaproszeni prelegenci, ja przypomniałem, że Elbląg mocno włączył się w program Pętla Żuławska, że to miejsce startu na Kanał Elbląski, to – czekający na pełną realizację – Szlak Wodny Króla Stefana Batorego czy szlak do Berlina z Wielką Pętlą Wielkopolski. To nie przypadek, że od dwóch kadencji parlamentarny Zespół Dróg Wodnych kierowany jest przez elblążanina.
Paradoksem turystyki jest to, że nakierowana jest m.in. na potrzebę przebywania w jak najmniej skażonym środowisku naturalnym, a jednocześnie realizacja tej potrzeby stanowi dla tego środowiska zagrożenie.
W ubiegłym roku ukazał się raport „Zasoby wodne w Polsce – ochrona i wykorzystanie” i mówi się w nim wprost, że turystyka wodna stanowi zagrożenie dla środowiska, w tym dla wód powierzchniowych.
Duża część tych zagrożeń wynika z braków infrastrukturalnych, inne z braku alternatywnych rozwiązań. To nie jest wina entuzjastów wypoczywania na wodzie, że nie posiadamy dostępnych masowo silników ekologicznych.
Ale dlatego ECO-Rejs jest taki ważny. Nie tylko dlatego, że prof. Stefan Nowak z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach zebrał grupę studentek i studentów i przepłynął z nimi ze Śląska do Elbląga i na Kanał Elbląski.
To – samo w sobie – jest wartością, ale dla mnie najważniejsze jest to, że po drodze – w praktyczny i naukowy sposób zbadano możliwość wykorzystania energii słonecznej do napędu jednostek pływających. Wiem, że wnioski są „perspektywiczne”. Że ten rejs może mieć realny wpływ na budowanie turystyki przyjaznej środowisku wodnemu i klimatowi.
Wiem też, że skrupulatnie załoga zbierała dane o stanie infrastruktury i jakości środowiska wodnego. Czekam na pierwszą odsłonę tych informacji.
Wbrew niektórym doniesieniom, termin oddania drogi wodnej w 2025 roku nie jest zagrożony – podkreśliłem podczas dzisiejszego briefingu prasowego. Elbląg zyska połączenie z morzem zgodnie z planem! To ważna wiadomość dla elblążan, którzy usłyszeli to zobowiązanie od premiera Donalda Tuska 28 września 2023 roku. Dzięki natychmiastowym działaniom rządu oraz decyzjom wspierającym tę inwestycję, prace posuwają
Wspaniała wiadomość dla młodych rodziców. Będą dodatkowe miejsca żłobkowe w Elblągu i w gminie. W samym Elblągu takich miejsc ma powstać 50. I to jeszcze w tym roku. Łączymy siły rządowe i samorządowe na szczeblu wojewódzkim, gminnym i miejskim, aby stworzyć nowe miejsca w żłobkach! Do starań o pozyskanie środków dołącza zarówno miasto Elbląg, jak
NIK złożyła dwa zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na przekroczeniu uprawnień oraz jedno zawiadomienie do rzecznika dyscypliny finansów publicznych w sprawie dokonywania wydatków ze środków publicznych bez upoważnienia przy budowie drogi wodnej łączącej Port w Elblągu z Bałtykiem. NIK wskazuje, że dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni nie miał prawa zaciągać zobowiązań finansowych
Senator Koalicji Obywatelskiej Jerzy Wcisła przeprowadził kontrolę w siedzibie Fundacji „Dumni z Elbląga”. Fundacja za ponad dwa miliony złotych od byłego ministra edukacji Przemysława Czarnka kupiła dom z ogrodem. Czy jest tam prowadzona działalność związana z edukacją? To właśnie postanowił sprawdzić senator Wcisła – informuje TVN24 Wchodząc za bramę posiadłości znajdujemy spory worek pełny butelek
20 czerwca 2024 roku w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu, z mojej inicjatywy, odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Dróg Wodnych i Morskiego Zespołu Parlamentarnego, w której uczestniczyli członkowie senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych. Tematem spotkania była budowa drogi wodnej łączącej Port Morski w Elblągu z morzem. „Budowa kanału przez mierzeję jest inwestycją, która budzi ogromne
Parlamentarny Zespół ds. Młodzieży zebrał się w celu omówienia uchwał Parlamentu Młodych RP dotyczących sportu i wychowania fizycznego. Powołane zostało też prezydium Rady Młodzieżowej działającej przy zespole. Pakiet uchwał Parlamentu Młodych RP wychodzi naprzeciw potrzebom zwiększenia aktywności fizycznej i sportowej, szczególnie wśród młodych obywateli naszego kraju. Dostęp do sportu jest prawem każdego człowieka, a jednocześnie