thin

26 stycznia, 2023

Zbieraliśmy podpisy za refundacją in vitro

W Elblągu odbyła się kolejna akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o refundacji in vitro. W Polsce jest już ich kilkaset tysięcy, prawie trzy tysiące z nich to podpisy elblążan.

O składanie podpisów pod projektem ustawy w sprawie refundacji in vitro apelowaliśmy do elblążan za pośrednictwem mediów jako parlamentarzyści i samorządowcy z Koalicji Obywatelskiej.

– Mamy już kilka razy więcej niż 100 tysięcy podpisów, ale widzimy, że zainteresowanie kwestiami związanymi z płodnością, z marzeniem o dziecku jest tak ogromne, że tę kampanię kontynuujemy. Będziemy zbierać podpisy co najmniej do końca lutego – mówiła Agnieszka Pomaska, posłanka z Pomorza, która jest przewodniczącą Komitetu „Tak dla In Vitro”

– Wszędzie gdzie byliśmy, spotkaliśmy się z ogromnym zainteresowaniem akcją. A jest ono tak duże, bo program in vitro finansowany z budżetu państwa zniknął wraz z nadejściem PiS-u. W 2016 roku, mimo ogromnego sukcesu tego rządowego programu, kiedy to urodziło się ponad 22 tysiące dzieci, rząd PiS z przyczyn ideologicznych, może też innych, ten program zlikwidował. Jesteśmy w Elblągu po to, by ten program przywrócić i przekonywać obywateli i obywatelki do wsparcia tej inicjatywy. By te uzbierane podpisy były skuteczne. By każda z posłanek czy posłów, niezależnie od tego z jakiej są opcji politycznej, byli przekonani, że ten program jest po prostu potrzebny. Ten problem dotyczy nawet ponad 3 milionów osób w Polsce.

– Wiemy, jak ważne jest mówienie o wsparciu dla metody in vitro, dla refundacji in vitro i dla osób, które przyszły na świat dzięki tej metodzie. Oglądaliśmy przez ostatnie miesiące dosyć haniebną kampanię rządzących, włącznie z tym, że w podręczniku wzniecano nienawiść, podżegano do niechęci do osób urodzonych dzięki metodzie in vitro – dodała Barbara Nowacka, posłanka.

– Natura pod tym względem jest bardzo sprawiedliwa. 30 procent przypadków niepłodności ma swoje źródło u kobiety, 30 procent u mężczyzny. Kolejne 30 procent to kwestia wspólnych relacji, 10 procent to sprawy niewyjaśnione. Mówię to po to, by namawiać panów do aktywności. To jest też nasza sprawa. A państwo ma obowiązek zabezpieczyć tym ludziom prawo do bycia rodzicem – mówił Jerzy Wcisła, senator RP.

-Zapominamy o tym, że w tle tych wszystkich kryzysów, w których żyjemy: finansowego, klimatycznego, z Unią Europejską, rozwija się kryzys, który jest od nich znacznie groźniejszy – kryzys demograficzny. Jeśli politycy rządzący będą żyli tylko od wyborów do wyborów i myśleli tylko o wyborach, to my tego kryzysu nie zażegnamy. On się objawi za parę lat. Dzisiaj w Polsce rodzi się najmniej dzieci od czasów II wojny światowej… 24 procent Polaków jest obecnie w wieku poprodukcyjnym, ale za siedem lat będzie to 43 procent w wersji optymistycznej. W wersji pesymistycznej ponad 50 procent. Nasza dzieci nie dadzą rady utrzymać tych, którzy już swoje przepracowali. Jeśli nam zależy, byśmy w ten kryzys nie popadli, to walczmy o metodę in vitro – mówił senator.

Źródło: portel.pl, foto: Anna Dembińska


Spotkaliśmy się w gronie parlamentarzystów, żuławskich samorządowców oraz przedstawicieli instytucji, aby omówić kluczowe kwestie związane z naszym regionem. Tematami głównymi były działania przeciwpowodziowe oraz adaptacja do zmian klimatycznych. Omawialiśmy między innymi: aktualizację Programu Żuławskiego uwzględniającego zadania przeciwpowodziowe, konieczność wsparcia obszaru Żuław w polityce rozwoju na szczeblu krajowym, wzmocnienie obsługi inwestycyjnej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, uwzględnienie

Na Nowy Rok mam dobrą wiadomość. Droga wodna, która ma połączyć port w Elblągu z Bałtykiem zostanie dokończona i statki będą mogły wreszcie dopłynąć do elbląskiego portu. Powtarzam: do elbląskiego, a nie jak zamierzał rząd PiSu – państwowego portu w Elblągu. Warto dodać, że wbrew temu, co wykrzykiwali politycy PiS w ostatnim okresie, że droga

Warmia i Mazury, graniczące z Rosją, będą reprezentowane w senackiej Komisji Obrony Narodowej. Senator Jerzy Wcisła został ponownie wybrany na stanowisko wiceprzewodniczącego tej komisji. Decyzja została podjęta jednogłośnie przez członków komisji podczas piątkowego (22 grudnia) posiedzenia. Wypowiadając się na temat powierzonego mu zadania, senator Wcisła podkreślił, że bezpieczeństwo kraju to sprawa priorytetowa, zwłaszcza w obliczu

Szanowni Państwo,  w tę wyjątkową porę Bożego Narodzenia pragnę z serca złożyć Państwunajserdeczniejsze życzenia. Niech te święta będą dla Państwa czasempełnym ciepła, radości i niezapomnianych chwil spędzonych w gronienajbliższych. Niech ta magiczna atmosfera niesie ze sobą spokój i wzajemną życzliwość,dodając otuchy i nadziei na lepsze jutro. Z okazji Bożego Narodzenia życzę Państwu mnóstwa zdrowia, spokoju orazspełnienia

Dzisiaj, 42 lata po wprowadzeniu stanu wojennego, w Senacie RP przyjęliśmy uchwałę upamiętniającą ofiary stanu wojennego. Byłem Senatorem prezentującym tę uchwałę na posiedzeniu Senatu. W ten sposób uczciliśmy pamięć tych, którzy w stanie wojennym bronili wolności. Pamięć obywatelek i obywateli, przeciwko którym wyprowadzano w Polsce czołgi na ulice. Pamięć Polek i Polaków, których odwaga i

Powołaliśmy Warmińsko-Mazurski Zespół Parlamentarny. Przewodniczącym został Jacek Protas, ja zostałem wiceprzewodniczącym. Jeden z pierwszych celów: włączenie do budżetu państwa zadania dokończenia budowy drogi wodnej łączącej port w Elblągu z Bałtykiem. Zespół będzie pracować w składzie: Elżbieta Gelert, Jolanta Piotrowska, Ewa Kaliszuk, Maciej Wróbel, Janusz Cichoń, Stanisław Gorczyca, Paweł Papke, Anna Wojciechowska, Marcin Kulasek.