W petycji czytamy: „Powiaty przygraniczne województwa warmińsko-mazurskiego borykają się z wysokim bezrobociem i niższym niż w innych regionach poziomem zarobków mieszkańców. Dzięki funkcjonującym w ostatnich latach ułatwieniom w ruchu granicznym z Obwodem Kaliningradzkim poprawiła się sytuacja naszych firm, które dzięki większym obrotom mogły zatrudniać nowych pracowników i rozwijać się. Rezygnacja z Małego Ruchu Granicznego stanie się przysłowiowym gwoździem do trumny dla wielu małych firm, hoteli, pensjonatów, restauracji oraz wielu innych punktów usługowych, których klientami byli mieszkańcy Obwodu Kaliningradzkiego. Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że tylko w 2015 roku obroty w ramach Małego Ruchu Granicznego wyniosły około 280 mln złotych. Brak tych środków będzie poważnym ciosem w dochody mieszkańców terenów przygranicznych!”

Podpisy mieszkańców terenów przygranicznych z Obwodem Kaliningradzkim zbierał od kilku tygodni specjalnie powołany w tej sprawie komitet. Jak poinformował senator Jerzy Wcisła, tylko w Elblągu i w Braniewie zebrano ponad 3,5 tysiąca podpisów.

Parlamentarzysta zaznaczył, że inicjatorzy akcji chcieli pismo przekazać premier Beacie Szydło. Nie potwierdziła jednak, kiedy i czy w ogóle chce odebrać kilka tysięcy głosów suwerena.

– O chęci spotkania informowaliśmy z wyprzedzeniem – powiedział senator Jerzy Wcisła. – Komitet zastanawia się, czy iść z wnioskiem do sekretarki, czy do kogoś, gdzie można by go zostawić? Chcieliśmy o sprawie z panią premier porozmawiać – stwierdził.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie skomentowała braku reakcji szefowej rządu na propozycję spotkania.

Przypomnijmy, według rządu zawieszenie Małego Ruchu Granicznego na granicy z Federacją Rosyjską było podyktowane względami bezpieczeństwa. Co więcej, wedle informacji wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego, broniącego decyzji rządzących, zarzuty, iż w regionie pogarsza się sytuacja na rynku pracy się nie potwierdzają.

– W oparciu o informacje przekazane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie ustalono, że od zawieszenia Małego Ruchu Granicznego w skali województwa odnotowuje się nadal tendencję spadkową bezrobocia – argumentował.

Ponadto wskazano na inne pozytywne aspekty zawieszenia MRG. Według służb wojewody znacząco zwiększyły się obroty towarów akcyzowych, zwłaszcza paliw.