thin

Fundusz Odbudowy – fakty i mity

27 maja prawdopodobnie Senat przyjmie ustawę ratyfikacyjną decyzji Unii Europejskiej dotyczącej zasobów własnych, czyli zgody na uruchomienie Instrumentu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Przyjmie ją razem z preambułą gwarantującą przejrzysty podział pieniędzy, udział samorządów w monitorowaniu i środkach, większych pieniądzach na służbę zdrowia.

Spotykamy się z zarzutem ze strony polityków partii rządzącej, że jesteśmy przeciwko otrzymaniu przez Polskę środków unijnych i opóźniamy ich przekazanie. To ohydne kłamstwa.

·      Po pierwsze. Sejm mógł przyjąć ustawę miesiąc wcześniej – w I połowie kwietnia. Nie zrobił tego, bo Zjednoczona Prawica jest skłócona i nie była w stanie podjąć jednolitej decyzji. Dopiero gdy Lewica praktycznie bez gwarantowanych zabezpieczeń poparła ustawę, PiS przedstawił uchwałę w Sejmie.

·      Po drugie. Przeciwnicy wzięcia środków unijnych są tylko w Zjednoczone Prawicy.
o   To premier Morawiecki mówił w grudniu 2020 r., że Polska nie potrzebuje Funduszu Odbudowy, bo kredyty Polska sobie wziąć sama na lepszych warunkach.
o   Tylko posłowie Zjednoczonej Prawicy i Konfederacji są przeciw – opozycja jest proeuropejska i chce dla Polski środków unijnych.

·      Po trzecie. Problemem nie jest ustawa ratyfikacyjna, a sposób zarządzania pieniędzmi unijnymi i monitorowania ich dystrybucji.
o   Niestety, PiS prowadził nie tyle konsultacje, ile prezentacje i dziś nawet nie wiemy, jak wersja Krajowego Plany odbudowy trafiła do Brukseli.
o   A jeżeli PiS chciałby podzielić się – nie z opozycją – ale głównie z samorządami zarządzaniem i monitorowaniem środków unijnych, to Senat już 26 marca powołał Agencję Spójności i Rozwoju, która ten problem rozwiązywała. Wystarczyło ją przyjąć przez Sejm i ratyfikacja byłaby przyjęta.

·      Po czwarte. Nawet jeśli Senat by przyjął ustawę ratyfikacyjną, to nie znaczy, że księgowy w Brukseli przelałby do Polski 250 mld zł.
o   By tak się stało, trzeba jeszcze uzgodnić w Brukseli Krajowy Plan Odbudowy – za to odpowiada Rząd, a uzgadnianie jeszcze się nie rozpoczęło.

·      Po piąte. Siedem państw nie ratyfikowało Funduszu: Austria, Estonia, Węgry, Irlandia, Holandia, Rumunia, Polska oraz Finlandia – w której jest z tym duży problem. Innym kłamstwem jest opowiadanie, że w Krajowym Planie Odbudowy są zapisane następujące inwestycje dla Elbląga i czekają na pieniądze unijne:
·      Rozbudowa i modernizacja Portu Morskiego w Elblągu – 190 mln zł
·      Obwodnica Północna Elbląga – 230 mln zł
·      Zabezpieczenie przeciwpowodziowe i zbiornik retencyjny – ok. 100 mln zł
·      Połączenie z obszarem inwestycyjnym Terkawka – 85 mln zł To wykaz części inwestycji, które miasto chce realizować z udziałem środków unijnych i właśnie dlatego, by mogło liczyć na te środki, domagamy się, by samorządy brały udział w decydowaniu o tym, kto je otrzyma – by nie było powtórki z Funduszu Inwestycji Lokalnych, gdzie pieniądze dostawały samorządy rządzona przez PiS.


Spotkaliśmy się w gronie parlamentarzystów, żuławskich samorządowców oraz przedstawicieli instytucji, aby omówić kluczowe kwestie związane z naszym regionem. Tematami głównymi były działania przeciwpowodziowe oraz adaptacja do zmian klimatycznych. Omawialiśmy między innymi: aktualizację Programu Żuławskiego uwzględniającego zadania przeciwpowodziowe, konieczność wsparcia obszaru Żuław w polityce rozwoju na szczeblu krajowym, wzmocnienie obsługi inwestycyjnej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, uwzględnienie

Na Nowy Rok mam dobrą wiadomość. Droga wodna, która ma połączyć port w Elblągu z Bałtykiem zostanie dokończona i statki będą mogły wreszcie dopłynąć do elbląskiego portu. Powtarzam: do elbląskiego, a nie jak zamierzał rząd PiSu – państwowego portu w Elblągu. Warto dodać, że wbrew temu, co wykrzykiwali politycy PiS w ostatnim okresie, że droga

Warmia i Mazury, graniczące z Rosją, będą reprezentowane w senackiej Komisji Obrony Narodowej. Senator Jerzy Wcisła został ponownie wybrany na stanowisko wiceprzewodniczącego tej komisji. Decyzja została podjęta jednogłośnie przez członków komisji podczas piątkowego (22 grudnia) posiedzenia. Wypowiadając się na temat powierzonego mu zadania, senator Wcisła podkreślił, że bezpieczeństwo kraju to sprawa priorytetowa, zwłaszcza w obliczu

Szanowni Państwo,  w tę wyjątkową porę Bożego Narodzenia pragnę z serca złożyć Państwunajserdeczniejsze życzenia. Niech te święta będą dla Państwa czasempełnym ciepła, radości i niezapomnianych chwil spędzonych w gronienajbliższych. Niech ta magiczna atmosfera niesie ze sobą spokój i wzajemną życzliwość,dodając otuchy i nadziei na lepsze jutro. Z okazji Bożego Narodzenia życzę Państwu mnóstwa zdrowia, spokoju orazspełnienia

Dzisiaj, 42 lata po wprowadzeniu stanu wojennego, w Senacie RP przyjęliśmy uchwałę upamiętniającą ofiary stanu wojennego. Byłem Senatorem prezentującym tę uchwałę na posiedzeniu Senatu. W ten sposób uczciliśmy pamięć tych, którzy w stanie wojennym bronili wolności. Pamięć obywatelek i obywateli, przeciwko którym wyprowadzano w Polsce czołgi na ulice. Pamięć Polek i Polaków, których odwaga i

Powołaliśmy Warmińsko-Mazurski Zespół Parlamentarny. Przewodniczącym został Jacek Protas, ja zostałem wiceprzewodniczącym. Jeden z pierwszych celów: włączenie do budżetu państwa zadania dokończenia budowy drogi wodnej łączącej port w Elblągu z Bałtykiem. Zespół będzie pracować w składzie: Elżbieta Gelert, Jolanta Piotrowska, Ewa Kaliszuk, Maciej Wróbel, Janusz Cichoń, Stanisław Gorczyca, Paweł Papke, Anna Wojciechowska, Marcin Kulasek.