thin

5 stycznia, 2024

Port w Elblągu będzie elbląski i zostanie połączony z Bałtykiem

Na Nowy Rok mam dobrą wiadomość. Droga wodna, która ma połączyć port w Elblągu z Bałtykiem zostanie dokończona i statki będą mogły wreszcie dopłynąć do elbląskiego portu. Powtarzam: do elbląskiego, a nie jak zamierzał rząd PiSu – państwowego portu w Elblągu.

Warto dodać, że wbrew temu, co wykrzykiwali politycy PiS w ostatnim okresie, że droga wodna jest już w zasadzie na ukończeniu – na przyszły rok zostanie do wykonania pogłębienie rzeki Elbląg prawie na całej jej długości. W rzeczywistości zadania, które zostały do zrealizowania w latach 2024-2025 będą kosztowały ok. 0,5 mld złotych.
Koszt tej części inwestycji to ok. 115 mln zł. W ostatnich dniach grudnia udało się takie pieniądze zgromadzić i wynegocjować wykonanie zadania – do punktu P2 – czyli do wysokości oczyszczalnie ścieków. Przedostatni odcinek – 2,5 km do obrotnicy wykonany zostanie ze środków na 2024 rok – mamy na to zabezpieczone 140 mln zł w budżecie. Oznacza to, że są duże szanse, że tor wodny o głębokości 5 metrów dotrze pod koniec roku do obrotnicy portowej.

Przypomnę, że ta droga wodna – zgodnie z harmonogramem – miała być ukończona w 2022 roku. Teraz realna jest data oddania całej inwestycji w 2025 roku. To trzy lata później niż przewidywał plan rządu PiS i pięć lat później niż zakładał harmonogram rządów PO- PSL.

Nie ma też wątpliwości, że ostatni – 900 metrowy – odcinek tej drogi wodnej zostanie ujęty, jako zadanie budżetu Państwa. A wiceminister infrastruktury, któremu podlega gospodarka morska i żegluga śródlądowa Arkadiusz Marchewka, jednoznacznie deklaruje, że rząd Koalicji 15 Października nie będzie dążył do przejęcia portu w Elblągu.
Port w Elblągu będzie elbląski i będzie IV portem Rzeczpospolitej. Nie potrzeba do tego żadnego ministra, który przez parę miesięcy zapewniał, że bez PiSu ten port nie może istnieć i się rozwijać.
Nie sposób dzisiaj określić, jakie środki potrzebne są do wykonania zadań w porcie elbląskim. Ani jakie środki będą potrzebne np. na umocnienie brzegów wzdłuż rzeki Elbląg. Mam swoje informacje, ale one także muszą być skonfrontowane z innymi źródłami. Za dwa dni m.in. o tym będziemy rozmawiali z ministrem Arkadiuszem Marchewką.


Na Nowy Rok mam dobrą wiadomość. Droga wodna, która ma połączyć port w Elblągu z Bałtykiem zostanie dokończona i statki będą mogły wreszcie dopłynąć do elbląskiego portu. Powtarzam: do elbląskiego, a nie jak zamierzał rząd PiSu – państwowego portu w Elblągu. Warto dodać, że wbrew temu, co wykrzykiwali politycy PiS w ostatnim okresie, że droga

Warmia i Mazury, graniczące z Rosją, będą reprezentowane w senackiej Komisji Obrony Narodowej. Senator Jerzy Wcisła został ponownie wybrany na stanowisko wiceprzewodniczącego tej komisji. Decyzja została podjęta jednogłośnie przez członków komisji podczas piątkowego (22 grudnia) posiedzenia. Wypowiadając się na temat powierzonego mu zadania, senator Wcisła podkreślił, że bezpieczeństwo kraju to sprawa priorytetowa, zwłaszcza w obliczu

Szanowni Państwo,  w tę wyjątkową porę Bożego Narodzenia pragnę z serca złożyć Państwunajserdeczniejsze życzenia. Niech te święta będą dla Państwa czasempełnym ciepła, radości i niezapomnianych chwil spędzonych w gronienajbliższych. Niech ta magiczna atmosfera niesie ze sobą spokój i wzajemną życzliwość,dodając otuchy i nadziei na lepsze jutro. Z okazji Bożego Narodzenia życzę Państwu mnóstwa zdrowia, spokoju orazspełnienia

Dzisiaj, 42 lata po wprowadzeniu stanu wojennego, w Senacie RP przyjęliśmy uchwałę upamiętniającą ofiary stanu wojennego. Byłem Senatorem prezentującym tę uchwałę na posiedzeniu Senatu. W ten sposób uczciliśmy pamięć tych, którzy w stanie wojennym bronili wolności. Pamięć obywatelek i obywateli, przeciwko którym wyprowadzano w Polsce czołgi na ulice. Pamięć Polek i Polaków, których odwaga i

Powołaliśmy Warmińsko-Mazurski Zespół Parlamentarny. Przewodniczącym został Jacek Protas, ja zostałem wiceprzewodniczącym. Jeden z pierwszych celów: włączenie do budżetu państwa zadania dokończenia budowy drogi wodnej łączącej port w Elblągu z Bałtykiem. Zespół będzie pracować w składzie: Elżbieta Gelert, Jolanta Piotrowska, Ewa Kaliszuk, Maciej Wróbel, Janusz Cichoń, Stanisław Gorczyca, Paweł Papke, Anna Wojciechowska, Marcin Kulasek.

13 listopada Senatorowie złożyli ślubowanie oraz rozpoczęliśmy pierwsze posiedzenie XI kadencji Senatu RP. Po raz drugi w historii urząd Marszałka Senatu obejmuje kobieta. Pani Marszałkini, Małgorzata Kidawa-Błońska. Senatorka z Warmii i Mazur, Ewa Monika Kaliszuk została sekretarzem Senatu. Wiem z doświadczenia, że nie jest to proste zadanie, lecz jestem pewien, że Ewa Kaliszuk poradzi sobie