thin

12 listopada, 2023

Apeluję do prezydenta Polski o natychmiastowe powierzenie Donaldowi Tuskowi powołania rządu

Wysłałem 3 listopada apel do prezydenta Polski o natychmiastowe powierzenie Donaldowi Tuskowi powołania rządu – jedynemu politykowi, który ma poparcie większości parlamentarnej i który szybko doprowadzi do otrzymania przez Polskę środków unijnych, w tym w ramach KPO.

Apeluję o natychmiastowe podjęcie działań, które doprowadzą do szybkiego powołania rządu RP. Polska i Polacy czekają na rząd, który będzie w stanie podejmować decyzje, które uzyskają poparcie parlamentu. Tylko rząd Donalda Tuska wspierany przez Koalicję Obywatelską, Lewicę i Trzecią Drogę ma takie szanse.
Tylko taki rząd jest w stanie szybko doprowadzić do otrzymania przez Polskę ok. 160 mld zł – w tym ok. 110 mld zł w postaci bezzwrotnych dotacji – z Krajowego Programu Odbudowy i innych środków unijnych. Dodam, że Polska czeka na te pieniądze już od lat, bo skłócony ze sobą rząd premiera Mateusza Morawieckiego nie potrafił spełnić podstawowych warunków dla ich uzyskania.
Na te pieniądze czekają też samorządy – w tym mieszkańcy naszych miast
i wsi – bo to oni będą głównymi beneficjentami tych środków.
By Panu Prezydentowi uzmysłowić, jakie zadania czekają na realizację, przedstawię po kilka zadań z trzech miast mojego – elbląskiego – okręgu, w którym mieszka ponad 300 tys. osób.

Dodam, że także budowa tzw. Przekopu, o którym 1 lipca 2021 roku mówił Pan, że spowoduje „udrożnienie portu w Elblągu dla największych jednostek” także oczekuje na decyzje nowego rządu, by spełniły się Pana obietnice, bo obecny rząd zatrzymał tą inwestycję 900 metrów przed portem, zamykając go przez jakimikolwiek – a nie tylko największymi – statkami.
Mój apel jest dyktowany troską o wykorzystanie szans rozwojowych miast
i gmin, szczególnie w okręgach tzw. Polski wschodniej, które bez wsparcia zewnętrznego nie mają takich szans. Ze środków, które mają zwiększyć odbudować Europę po COVIDzie i zwiększyć jej odporność, korzysta już niemal cała Europa – nie godzę się, by mój region – jeden z najuboższych
w Europie był tych środków pozbawiony.
Dodam, że dalsze opóźnienia w uruchomieniu środków unijnych, wiele z zamkną drogę do realizacji wielu z przedstawionych projektów, bo do 2026 roku nie będzie szans na ich wykonanie, zwłaszcza gdy będą wymagane dodatkowe badanie środowiskowe.
Mam nadzieję, że moje argumenty są dla Pana Prezydenta dostatecznie przekonywujące, by zrealizować mój apel.


Powołaliśmy Warmińsko-Mazurski Zespół Parlamentarny. Przewodniczącym został Jacek Protas, ja zostałem wiceprzewodniczącym. Jeden z pierwszych celów: włączenie do budżetu państwa zadania dokończenia budowy drogi wodnej łączącej port w Elblągu z Bałtykiem. Zespół będzie pracować w składzie: Elżbieta Gelert, Jolanta Piotrowska, Ewa Kaliszuk, Maciej Wróbel, Janusz Cichoń, Stanisław Gorczyca, Paweł Papke, Anna Wojciechowska, Marcin Kulasek.

13 listopada Senatorowie złożyli ślubowanie oraz rozpoczęliśmy pierwsze posiedzenie XI kadencji Senatu RP. Po raz drugi w historii urząd Marszałka Senatu obejmuje kobieta. Pani Marszałkini, Małgorzata Kidawa-Błońska. Senatorka z Warmii i Mazur, Ewa Monika Kaliszuk została sekretarzem Senatu. Wiem z doświadczenia, że nie jest to proste zadanie, lecz jestem pewien, że Ewa Kaliszuk poradzi sobie

NIK ujawniła liczne nieprawidłowości przy Przekopie Mierzei i rozważa powiadomienie prokuratury. Kontrola została przeprowadzona na mój wniosek. Jak ujawnia NIK, sposób realizacji Przekopu od początku był skazany na porażkę i nie mógł zwiększyć bezpieczeństwa w regionie. Minister odpowiedzialny o tym wiedział, ale nie powiedział. Nieprawidłowości stwierdzono w zakresie planowania, realizacji i nadzoru nad Programem Wieloletnim.

Wysłałem 3 listopada apel do prezydenta Polski o natychmiastowe powierzenie Donaldowi Tuskowi powołania rządu – jedynemu politykowi, który ma poparcie większości parlamentarnej i który szybko doprowadzi do otrzymania przez Polskę środków unijnych, w tym w ramach KPO. Apeluję o natychmiastowe podjęcie działań, które doprowadzą do szybkiego powołania rządu RP. Polska i Polacy czekają na rząd,

W poprzedniej kadencji byłem jednym opozycyjnym senatorem z Warmii i Mazur. W tej kadencji będzie nas aż czworo. Gratuluję nowo wybranym Senatorkom i Senatorom:Jolancie Piotrowskiej, Ewie Monice Kaliszuk oraz Gustawowi Markowi Brzezinowi. Cieszy mnie ten nasz silny skład, bo — jak wiecie — przed nami etap odbudowywania państwa po rządach PIS. Senat będzie miał tu

Już oficjalnie mogę potwierdzić, że zostałem wybrany na XI kadencję Senatu RP. Zaufania nie przelicza się w rekordy, ale tutaj liczby mówią same za siebie. Dane PKW wskazują 86 158 oddanych na mnie głosów. Ponad 33 tysiące głosów więcej od rywala z PiS. Zaufało mi 57,04% Wyborczyń i Wyborców z naszego okręgu. To też piękny