thin

5 września, 2022

Młodzi o edukacji, szkole i nauczycielach

Młodzież studiująca i ucząca się wraz ze mną, na konferencji prasowej powiedziała, co myśli o stanie polskiej edukacji. Głównymi tematami poruszonymi na spotkaniu prasowym były niskie wypłaty nauczycieli, konieczność reform w szkolnictwie oraz podręcznik do nowego przedmiotu Historia i Teraźniejszość.

Zaprosiłem uczniów i studentów m.in z Młodzieżowej Rady Miasta Elbląg Pawła Marchlewskiego i Młodzieżowego Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Aleksandra Szulca. Tomasza Budzińskiego i Beniamina Karnieja – reprezentujących Radą Młodzieżową przy Parlamentarnym Zespole ds. Młodzieży. Beniamin Karniej jest jednocześnie moim asystentem.

Młodzi chcą dla szkół prestiżu. A więc i satysfakcjonującej płacy dla nauczycieli oraz pracowników sektora edukacji, a dla szkół środków, które zapewnią jej nie tylko trwanie, ale i rozwój. I też mają świadomość, że bez pieniędzy, nie będzie dobrej szkoły.

Ministerstwo Edukacji i Nauki nie widzi problemu w tym, że w szkołach brakuje co najmniej 20 tys. nauczycieli. Co najmniej – bo nie jest dobrym rozwiązaniem, że nauczyciele, by w miarę godziwie przeżyć pracują na 1,5 – 2 etaty. Za chwilę i tych nauczycieli zabraknie. Kto będzie uczył?

Jakiś czas temu zapytałem samorządy, ile dopłacają do swoich szkół. Wyszło mi, że w moim okręgu wyborczym jest to ok. 200 mln zł rocznie – przed falą inflacji. Raport NIK z sierpnia tego roku to potwierdza. Ponad 30% środków na edukację dają samorządy – a jest to zadanie państwa, które samorządy tylko wykonują. A samorządom też już brakuje pieniędzy – mówi Senator Jerzy Wcisła.

– Szkoła to przede wszystkim uczniowie. Chciałbym powiedzieć o konieczności zmian w systemie kształcenia, zmianie w podejściu do uczniów. Chodzi tu o zmiany psychologiczne, które sprawią, że uczniowie mogliby się uczyć szybciej, sprawniej i w przyjaźniejszym środowisku – podkreślał Beniamin Karniej z Młodzieżowego Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Szkoły nie tylko uczą, ale muszą dbać o kondycję psychiczną uczniów. Ten watek jest mi szczególnie bliski, bo nasz Parlamentarny Zespół ds. Młodzieży, podjął się zadania radykalnej zmiany w tej sprawie. Przypomnę, że obecnie psycholog nie może podjąć terapii z uczniem bez zgody rodziców. Z tą zgodą bywa jednak różnie: dla części rodziców to wstyd, w rodzinach rozbitych jest jeszcze gorzej. Efekt: gwałtownie rośnie liczba samobójstw i prób samobójczych – także wśród młodzieży. Upadek autorytetów, problemy z natłokiem faktów, hejt, agresywny PR, konsumpcjonizm, autorytaryzm polityków powodują, że młodzi gubią się i jeśli im nikt nie pomoże, to nie dają sobie rady – mówił Jerzy Wcisła.

Aleksander Szulc, również członek młodzieżowego sejmiku, krytycznie odniósł się do podręcznika do przedmiotu Historia i Teraźniejszość autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. – Tutaj są zapisane brednie. My jako przedstawiciele młodzieżowego sejmiku i Młodzieżowej Rady Miasta potępiamy rozpowszechnianie tego podręcznika i zachęcamy wszystkie szkoły, aby go odrzuciły – mówił Aleksander Szulc.

Szkoła nie może być za karę: ani dla rodziców, ani dla uczniów ani tym bardziej dla nauczycieli.


Spotkaliśmy się w gronie parlamentarzystów, żuławskich samorządowców oraz przedstawicieli instytucji, aby omówić kluczowe kwestie związane z naszym regionem. Tematami głównymi były działania przeciwpowodziowe oraz adaptacja do zmian klimatycznych. Omawialiśmy między innymi: aktualizację Programu Żuławskiego uwzględniającego zadania przeciwpowodziowe, konieczność wsparcia obszaru Żuław w polityce rozwoju na szczeblu krajowym, wzmocnienie obsługi inwestycyjnej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, uwzględnienie

Na Nowy Rok mam dobrą wiadomość. Droga wodna, która ma połączyć port w Elblągu z Bałtykiem zostanie dokończona i statki będą mogły wreszcie dopłynąć do elbląskiego portu. Powtarzam: do elbląskiego, a nie jak zamierzał rząd PiSu – państwowego portu w Elblągu. Warto dodać, że wbrew temu, co wykrzykiwali politycy PiS w ostatnim okresie, że droga

Warmia i Mazury, graniczące z Rosją, będą reprezentowane w senackiej Komisji Obrony Narodowej. Senator Jerzy Wcisła został ponownie wybrany na stanowisko wiceprzewodniczącego tej komisji. Decyzja została podjęta jednogłośnie przez członków komisji podczas piątkowego (22 grudnia) posiedzenia. Wypowiadając się na temat powierzonego mu zadania, senator Wcisła podkreślił, że bezpieczeństwo kraju to sprawa priorytetowa, zwłaszcza w obliczu

Szanowni Państwo,  w tę wyjątkową porę Bożego Narodzenia pragnę z serca złożyć Państwunajserdeczniejsze życzenia. Niech te święta będą dla Państwa czasempełnym ciepła, radości i niezapomnianych chwil spędzonych w gronienajbliższych. Niech ta magiczna atmosfera niesie ze sobą spokój i wzajemną życzliwość,dodając otuchy i nadziei na lepsze jutro. Z okazji Bożego Narodzenia życzę Państwu mnóstwa zdrowia, spokoju orazspełnienia

Dzisiaj, 42 lata po wprowadzeniu stanu wojennego, w Senacie RP przyjęliśmy uchwałę upamiętniającą ofiary stanu wojennego. Byłem Senatorem prezentującym tę uchwałę na posiedzeniu Senatu. W ten sposób uczciliśmy pamięć tych, którzy w stanie wojennym bronili wolności. Pamięć obywatelek i obywateli, przeciwko którym wyprowadzano w Polsce czołgi na ulice. Pamięć Polek i Polaków, których odwaga i

Powołaliśmy Warmińsko-Mazurski Zespół Parlamentarny. Przewodniczącym został Jacek Protas, ja zostałem wiceprzewodniczącym. Jeden z pierwszych celów: włączenie do budżetu państwa zadania dokończenia budowy drogi wodnej łączącej port w Elblągu z Bałtykiem. Zespół będzie pracować w składzie: Elżbieta Gelert, Jolanta Piotrowska, Ewa Kaliszuk, Maciej Wróbel, Janusz Cichoń, Stanisław Gorczyca, Paweł Papke, Anna Wojciechowska, Marcin Kulasek.