Jerzy Wcisła – Senator RP

thin

4 października, 2019

PROGRAM NA X KADENCJĘ SENATU: 2019-2023

Są cele, które można zrealizować siłą indywidualnej aktywności i przedsiębiorczości. Większość spraw wymaga jednak pozyskania sojuszników. W Senacie nadchodzącej kadencji mamy dużą szansę na uzyskanie większości demokratycznej, która pozwoli pracować skutecznie dla Elbląga, regionu i praworządności.

To szansa dla celów, które określiliśmy w programie Koalicji Obywatelskiej i w programach regionalnych oraz lokalnych. Poniżej przedstawiam te cele, które stawiam sobie indywidualnie, jako realne wyzwanie.

1.MAŁY RUCH GRANICZNY (MRG) rozszerzony i dla całego regionu. Tereny przygraniczne, tracą, bo są peryferyjne, ale mogą zyskiwać, bo sprzyja temu styk różnych rynków, kultur, społeczności. Nie ma też nic złego w handlu przygranicznym. Wiele dzisiejszych firm zaczynało od tzw. „szczęk”,w których sprzedawano towar z Berlina. Dlatego zrobię wszystko, by MRG nie tylko przywrócić, ale objąć nim całe nasze województwo i rozszerzyć o morskie przejścia graniczne, by ułatwić turystykę wodną.



2.ELBLĄG Z GDAŃSKIEM W JEDNYM OBSZARZE METROPOLITARNYM
Ta idea, korzystna dla Elbląga ma już na Pomorzu wielu sympatyków, z którymi łączy mnie takie samo myślenie o Polsce. Przeforsujemy ją, a jednym z pierwszych efektów będą szybkie połączenia komunikacyjne. Ważne: współpracy z Gdańskiem nie przeszkadza fakt, że oba miasta leżą w innych województwach.

3.PRZYWRÓCENIE BEZPIECZEŃSTWA PRZECIWPOWODZIOWEGO
Program zabezpieczenia przeciwpowodziowego Żuław musi zostać przywrócony, a wraz z nim zaniechane przez obecny rząd zadania: zabezpieczenie Bulwar Zygmunta Augusta, wzmocnienie wałów w Nowakowie i wokół Zalewu Wiślanego oraz budowa zbiorników retencyjnych w Elblągu: na Srebrnym Potoku i na potoku Dębica. Wartość tych inwestycji to ponad 130 mln zł. Trzy kolejne cele mogą być trampoliną rozwojową dla Elbląga, pod warunkiem, że zostaną potraktowane odpowiedzialnie, a nie tylko propagandowo. Muszą być rozpatrywane jako jednolita strategia przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu i transportowemu Elbląga i regionu.

4.PORT MORSKI W ELBLĄGU W SIECI EUROPEJSKIEJ
Port w Elblągu jest ujęty w sieci europejskich portów śródlądowych. Należy do prowadzić do realizacji Konwencji AGN, którą Polska podpisała, ale nie realizuje. By tak się stało musi być wykonany kanał przez Mierzeję łącznie z przystosowaniem portu oraz połączeniem portu z Wisłą, a Wisły z Dnieprem oraz przez Wartę i Noteć z Odrą, Dunajem i zachodnią Europą. To są warunki dla IV portu RP, przeładunków na poziomie 1-2 mln ton, 700 nowych miejsc pracy i wykorzystania walorów turystycznych Zalewu Wiślanego (kolejne 2.000 miejsc pracy)!

5.SZYBKA KOLEJ ŁĄCZĄCA ELBLĄG Z GDAŃSKIEM I WARSZAWĄ
Pomysł obecnego rządu, by szybką koleją z Gdańska do Warszawy jeździć przez Grudziądz i Włocławek należy natychmiast wyrzucić i zastąpić koncepcją: Gdańsk – Elbląg – Iława – Warszawa.

6.SZYBKIE UKOŃCZENIE DROGI S16, która połączy porty w Gdańsku i Elblągu z Via Carpatią, a przez nią z rynkami Europy wschodniej i południowej. Obecny rząd wydaje się bardziej zatroskany rozwojem Kłajpedy niż Gdańska i Elbląga.

Proszę o Wasze wsparcie. Proszę o Wasz głos. Zapewniam, że rozliczę się z powierzonego mi zaufania.

W Senacie RP 8 listopada ponad 200 młodych ludzi spotkało się, by zainaugurować działalność Rady Młodzieżowej. Nigdy wcześniej w historii polskiej Izby Wyższej nie debatowało jednocześnie tak wielu młodych ludzi. Ten ruch jest bezprecedensowy. To największy organ doradczy Senatu, zrzeszający obecnie 304 młodych Polaków, którzy chcą współuczestniczyć w podejmowaniu decyzji dotyczących ich pokolenia. Liczba młodych

Dziś (22.10.2024 r.) w Senacie Rzeczpospolitej Polskiej odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Młodzieży, któremu przewodniczę. Wspólnie z młodzieżowymi sejmikami, samorządowcami, NGO-sami oraz przedstawicielami Ministerstwa Edukacji rozmawialiśmy o tym, jak szkoły mogą lepiej wspierać młodych ludzi. Dyskutowaliśmy m.in. o programach edukacyjnych, które mogą wzbogacić naukę i odpowiadać na realne potrzeby uczniów. Przedstawiciele organizacji pozarządowych podkreślili,

W Senacie odbyła się wyjątkowa konferencja „Prawa dziecka. Usłyszcie Nas! 100-lecie Deklaracji Praw Dziecka”, której celem była dyskusja na temat praw najmłodszych. To wydarzenie zgromadziło młodzież, ekspertów i polityków, aby wspólnie zastanowić się, jak możemy skuteczniej chronić prawa dziecka. Podczas mojego wystąpienia zwróciłem uwagę na to, jak ważne jest, abyśmy, dorośli, słuchali głosu młodego pokolenia.

Z tej okazji spotkaliśmy się w Elblągu z dziennikarzami, aby podsumować mijający rok pełen intensywnej pracy i ważnych decyzji. Zmiany, które dzieją się w Polsce, przyniosą korzyści także mieszkańcom naszego miasta i regionu. Jako senator RP, mówiłem o pracy nad kluczowymi projektami, które mają realny wpływ na rozwój Elbląga i regionu: Budowa drogi wodnej łączącej

Poniedziałkowy wieczór był pełen refleksji nad rolą Senatu, demokracją i samorządnością. Naszym gościem specjalnym był Bogdan Borusewicz, który w rozmowie z Juliuszem Markiem podzielił się swoimi doświadczeniami i opowiedział wiele ciekawostek o początkach współczesnego Senatu. Dziękujemy wszystkim za obecność i zaangażowanie. Jeśli nie mogliście być z nami, zapraszam serdecznie do odwiedzenia wystawy, która będzie gościła

Wbrew niektórym doniesieniom, termin oddania drogi wodnej w 2025 roku nie jest zagrożony – podkreśliłem podczas dzisiejszego briefingu prasowego. Elbląg zyska połączenie z morzem zgodnie z planem! To ważna wiadomość dla elblążan, którzy usłyszeli to zobowiązanie od premiera Donalda Tuska 28 września 2023 roku. Dzięki natychmiastowym działaniom rządu oraz decyzjom wspierającym tę inwestycję, prace posuwają






Biuro Senatora RP Jerzego Wcisła

Elbląg

82-300

ul. Hetmańska 31

Braniewo

14-500

ul. Gdańska 20

Lidzbark Warmiński

11-100

Plac Wolności 5

tel. 603 366 761

biuro@wcisla.senat.pl

Dyrektor Biura

Karolina Śluz