thin

3 kwietnia, 2023

TAK miejskiemu portowi

Podczas konferencji prasowej wspólnie z wiceprezydentem Elbląga Michałem Missanem powiedzieliśmy o kłamstwach i manipulacjach przedstawicieli rządu, którzy próbują oszukać Elblążan w sprawach dotyczących przyszłości elbląskiego portu.

Zwykle unikamy komentowania wypowiedzi osób, których dokonania dla Elbląga są tak mizerne, że trudno ich się doszukać, a ich aktywność wyraźnie przybiera postać osobistej kampanii wyborczej. Postanowiliśmy jednak do kilku spraw się odnieść, bo nie można dopuścić do tego, by zasada „kłamstwo 100 razy powtórzone, staje się prawdą” zatriumfowała, tym bardziej, że ostatnie wypowiedzi sugerują, że zastępca Sasina mówi wprost o zamiarze siłowego – czyli bez zgody samorządu – przejęcia portu w Elblągu przez Państwo.

Prawda jest taka, że rząd chce zabrać Elblągowi port za darmo. Te 100 milionów nie są pieniędzmi dla Elbląga, mają być wydane na dokończenie inwestycji, którą realizuje rząd. Jeśli ktoś tego nie rozumie, to pokażę na przykładzie. Komuś z Państwa daję te 100 zł, pod dwoma warunkami. Po pierwsze, jak włoży ta osoba te 100 zł do portfela, to odda mi portfel, a po drugie za te 100 zł kupi mi koszulę i spinki. Dostanie 100 zł? Dostanie. Ile mu zostanie? 10 zł. Tylko to nie będą jego pieniądze tylko moje, bo portfel musi mi oddać. I taka jest transakcja z rządem proponowana w sprawie portu. Niby mamy dostać 100 mln zł, a de facto oddamy za darmo port, w który zainwestowało miasto – stwierdził senator Jerzy Wcisła, dodając że to rząd nie dokończył jeszcze budowy drogi wodnej do Elbląga. – Port jest przygotowany, może w obecnym stanie przyjmować do 2 mln ton ładunków rocznie. Jak te statki powyżej 3 metrów zanurzenia mogą dopłynąć, jak nie ma toru wodnego? Nie jest on nawet oznakowany – dodawał.

W ostatnim czasie pojawił się w naszym mieście obywatel, który wydał ulotkę. Jest w niej napisane, że samorząd w swoim budżecie nie przewidział na rozwój portu ani złotówki. A rząd chce dać 100 milionów. Przypomnę, że w projekcie listu intencyjnego w sprawie portu było napisane, że te pieniądze mają iść na obrotnicę i pogłębienie toru, a więc na zadania rządu. Na to mam zero w budżecie, tak samo jak na ekspresówki i autostrady, bo to jest zadanie rządu. Za to my do tej pory wydaliśmy na rozwój portu 100 mln zł – mówił wiceprezydent Elbląga Michał Missan i szef miejskich struktur PO. – W ulotce jest zarzucane prezydentowi brak wizji i rozwoju portu. Nieprawda. Samorząd elbląski złożył wnioski na kwotę 750 mln złotych do różnych programów, konkursów na inwestycje portowe i ogólnoportowe. Zarzuca nam się, że powstał przekop, a my nie jesteśmy gotowi. To kłamstwo, jesteśmy gotowi, tylko chcielibyśmy, by tor wodny był dokończony, wtedy będziemy mogli pracować na swoich pełnych obrotach – dodał Michał Missan.

Źródło: opr. własne, portel.pl.


Powołaliśmy Warmińsko-Mazurski Zespół Parlamentarny. Przewodniczącym został Jacek Protas, ja zostałem wiceprzewodniczącym. Jeden z pierwszych celów: włączenie do budżetu państwa zadania dokończenia budowy drogi wodnej łączącej port w Elblągu z Bałtykiem. Zespół będzie pracować w składzie: Elżbieta Gelert, Jolanta Piotrowska, Ewa Kaliszuk, Maciej Wróbel, Janusz Cichoń, Stanisław Gorczyca, Paweł Papke, Anna Wojciechowska, Marcin Kulasek.

13 listopada Senatorowie złożyli ślubowanie oraz rozpoczęliśmy pierwsze posiedzenie XI kadencji Senatu RP. Po raz drugi w historii urząd Marszałka Senatu obejmuje kobieta. Pani Marszałkini, Małgorzata Kidawa-Błońska. Senatorka z Warmii i Mazur, Ewa Monika Kaliszuk została sekretarzem Senatu. Wiem z doświadczenia, że nie jest to proste zadanie, lecz jestem pewien, że Ewa Kaliszuk poradzi sobie

NIK ujawniła liczne nieprawidłowości przy Przekopie Mierzei i rozważa powiadomienie prokuratury. Kontrola została przeprowadzona na mój wniosek. Jak ujawnia NIK, sposób realizacji Przekopu od początku był skazany na porażkę i nie mógł zwiększyć bezpieczeństwa w regionie. Minister odpowiedzialny o tym wiedział, ale nie powiedział. Nieprawidłowości stwierdzono w zakresie planowania, realizacji i nadzoru nad Programem Wieloletnim.

Wysłałem 3 listopada apel do prezydenta Polski o natychmiastowe powierzenie Donaldowi Tuskowi powołania rządu – jedynemu politykowi, który ma poparcie większości parlamentarnej i który szybko doprowadzi do otrzymania przez Polskę środków unijnych, w tym w ramach KPO. Apeluję o natychmiastowe podjęcie działań, które doprowadzą do szybkiego powołania rządu RP. Polska i Polacy czekają na rząd,

W poprzedniej kadencji byłem jednym opozycyjnym senatorem z Warmii i Mazur. W tej kadencji będzie nas aż czworo. Gratuluję nowo wybranym Senatorkom i Senatorom:Jolancie Piotrowskiej, Ewie Monice Kaliszuk oraz Gustawowi Markowi Brzezinowi. Cieszy mnie ten nasz silny skład, bo — jak wiecie — przed nami etap odbudowywania państwa po rządach PIS. Senat będzie miał tu

Już oficjalnie mogę potwierdzić, że zostałem wybrany na XI kadencję Senatu RP. Zaufania nie przelicza się w rekordy, ale tutaj liczby mówią same za siebie. Dane PKW wskazują 86 158 oddanych na mnie głosów. Ponad 33 tysiące głosów więcej od rywala z PiS. Zaufało mi 57,04% Wyborczyń i Wyborców z naszego okręgu. To też piękny