14 marca, 2022
W Senacie o skutecznej pomocy psychologicznej dla nieletnich
Z inicjatywy elbląskiego senatora Jerzego Wcisły w Senacie RP odbyła się dyskusja o zmianach w prawie, dzięki którym możliwa będzie skuteczniejsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży. Efektem spotkania są propozycje konkretnych rozwiązań.
— Po pierwsze, możliwość skorzystania z 1 do 3 konsultacji psychologa bez zgody rodziców — wylicza senator Jerzy Wcisła. — Po drugie, korzystanie z pomocy psychologa i psychiatry bez zgody rodziców już od 16. roku życia. Po trzecie, uchwalenie ustawy o zawodzie psychologa, która jest gotowa, ale od wielu miesięcy czeka na rozpatrzenie przez Sejm.
Dyskusja odbyła się w piątek (11 marca) podczas posiedzenia parlamentarnych zespołów: ds. Młodzieży oraz ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. W Senacie, oprócz parlamentarzystów, spotkali się eksperci ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, a także reprezentanci grup młodzieżowych. Rozmowę prowadziła poseł Marta Golbik, która w Sejmie specjalizuje się w pracach w obszarze zdrowia psychicznego.
Pomysł, aby ułatwić młodym dostęp do opieki psychologicznej wyszedł od studentki psychologii z Uniwersytetu Gdańskiego Mai Anny Dykowskiej z Młodzieżowej Rady przy Parlamentarnym Zespole ds. Młodzieży. Utworzenie Rady Młodzieżowej przy parlamentarnym zespole jest ewenementem historycznym w polskim parlamencie.
— Młodzież w kryzysie ma ogromny kłopot z dostępem do psychologa i psychiatry, m.in. dlatego, że osoby niepełnoletnie mogą skorzystać z ich pomocy tylko po uzyskaniu zgody rodziców — przypomniała podczas posiedzenia Maja Anna Dykowska, studentka psychologii. — Okres nastoletni to czas buntu i oddzielania się od rodziców, a oni z kolei często nie przyjmują do wiadomości kłopotów swojego dziecka. Tymczasem pomoc udzielona na początku może rozwiązać problem lub zapobiec jego pogłębianiu.
Z kolei rozwiązania, które spotkały się z najbardziej pozytywnym przyjęciem zaprezentowały przedstawicielki inicjatywy Nastoletni Azyl.
— Moim celem było angażowanie młodzieży w sprawy, które ich dotyczą i jest tego świetny efekt — przyznaje senator Wcisła. — To od młodych wyszła propozycja, aby ułatwić nieletnim dostęp do opieki psychologicznej, jak i skuteczne pomysły, co zrobić, by pomóc dzieciom i młodzieży utrzymać wsparcie w kryzysie i aby obowiązujące prawo im w tym nie przeszkadzało.
Kolejnym krokiem będzie powołanie grupy roboczej, złożonej z posłów i senatorów, ekspertów w zakresie psychologii i prawa oraz reprezentantów grup młodzieżowych, która przygotuje rozwiązania ustawowe.
Dziś (22.10.2024 r.) w Senacie Rzeczpospolitej Polskiej odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Młodzieży, któremu przewodniczę. Wspólnie z młodzieżowymi sejmikami, samorządowcami, NGO-sami oraz przedstawicielami Ministerstwa Edukacji rozmawialiśmy o tym, jak szkoły mogą lepiej wspierać młodych ludzi. Dyskutowaliśmy m.in. o programach edukacyjnych, które mogą wzbogacić naukę i odpowiadać na realne potrzeby uczniów. Przedstawiciele organizacji pozarządowych podkreślili,
W Senacie odbyła się wyjątkowa konferencja „Prawa dziecka. Usłyszcie Nas! 100-lecie Deklaracji Praw Dziecka”, której celem była dyskusja na temat praw najmłodszych. To wydarzenie zgromadziło młodzież, ekspertów i polityków, aby wspólnie zastanowić się, jak możemy skuteczniej chronić prawa dziecka. Podczas mojego wystąpienia zwróciłem uwagę na to, jak ważne jest, abyśmy, dorośli, słuchali głosu młodego pokolenia.
Z tej okazji spotkaliśmy się w Elblągu z dziennikarzami, aby podsumować mijający rok pełen intensywnej pracy i ważnych decyzji. Zmiany, które dzieją się w Polsce, przyniosą korzyści także mieszkańcom naszego miasta i regionu. Jako senator RP, mówiłem o pracy nad kluczowymi projektami, które mają realny wpływ na rozwój Elbląga i regionu: Budowa drogi wodnej łączącej
Poniedziałkowy wieczór był pełen refleksji nad rolą Senatu, demokracją i samorządnością. Naszym gościem specjalnym był Bogdan Borusewicz, który w rozmowie z Juliuszem Markiem podzielił się swoimi doświadczeniami i opowiedział wiele ciekawostek o początkach współczesnego Senatu. Dziękujemy wszystkim za obecność i zaangażowanie. Jeśli nie mogliście być z nami, zapraszam serdecznie do odwiedzenia wystawy, która będzie gościła
Wbrew niektórym doniesieniom, termin oddania drogi wodnej w 2025 roku nie jest zagrożony – podkreśliłem podczas dzisiejszego briefingu prasowego. Elbląg zyska połączenie z morzem zgodnie z planem! To ważna wiadomość dla elblążan, którzy usłyszeli to zobowiązanie od premiera Donalda Tuska 28 września 2023 roku. Dzięki natychmiastowym działaniom rządu oraz decyzjom wspierającym tę inwestycję, prace posuwają
Wspaniała wiadomość dla młodych rodziców. Będą dodatkowe miejsca żłobkowe w Elblągu i w gminie. W samym Elblągu takich miejsc ma powstać 50. I to jeszcze w tym roku. Łączymy siły rządowe i samorządowe na szczeblu wojewódzkim, gminnym i miejskim, aby stworzyć nowe miejsca w żłobkach! Do starań o pozyskanie środków dołącza zarówno miasto Elbląg, jak