thin

W Senacie o skutecznej pomocy psychologicznej dla nieletnich


Z inicjatywy elbląskiego senatora Jerzego Wcisły w Senacie RP odbyła się dyskusja o zmianach w prawie, dzięki którym możliwa będzie skuteczniejsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży. Efektem spotkania są propozycje konkretnych rozwiązań.

— Po pierwsze, możliwość skorzystania z 1 do 3 konsultacji psychologa bez zgody rodziców —  wylicza senator Jerzy Wcisła. —  Po drugie, korzystanie z pomocy psychologa i psychiatry bez zgody rodziców już od 16. roku życia. Po trzecie, uchwalenie ustawy o zawodzie psychologa, która jest gotowa, ale od wielu miesięcy czeka na rozpatrzenie przez Sejm.

Dyskusja odbyła się w piątek (11 marca) podczas posiedzenia parlamentarnych zespołów: ds. Młodzieży oraz ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. W Senacie, oprócz parlamentarzystów, spotkali się eksperci ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, a także reprezentanci grup młodzieżowych. Rozmowę prowadziła poseł Marta Golbik, która w Sejmie specjalizuje się w pracach w obszarze zdrowia psychicznego.

Pomysł, aby ułatwić młodym dostęp do opieki psychologicznej wyszedł od studentki psychologii z Uniwersytetu Gdańskiego Mai Anny Dykowskiej z Młodzieżowej Rady przy Parlamentarnym Zespole ds. Młodzieży. Utworzenie Rady Młodzieżowej przy parlamentarnym zespole jest ewenementem historycznym w polskim parlamencie.

—  Młodzież w kryzysie ma ogromny kłopot z dostępem do psychologa i psychiatry, m.in. dlatego, że osoby niepełnoletnie mogą skorzystać z ich pomocy tylko po uzyskaniu zgody rodziców —  przypomniała podczas posiedzenia Maja Anna Dykowska, studentka psychologii. —  Okres nastoletni to czas buntu i oddzielania się od rodziców, a oni z kolei często nie przyjmują do wiadomości kłopotów swojego dziecka. Tymczasem pomoc udzielona na początku może rozwiązać problem lub zapobiec jego pogłębianiu.

Z kolei rozwiązania, które spotkały się z najbardziej pozytywnym przyjęciem zaprezentowały przedstawicielki inicjatywy Nastoletni Azyl.

—  Moim celem było angażowanie młodzieży w sprawy, które ich dotyczą i jest tego świetny efekt — przyznaje senator Wcisła. — To od młodych wyszła propozycja, aby ułatwić nieletnim dostęp do opieki psychologicznej, jak i skuteczne pomysły, co zrobić, by pomóc dzieciom i młodzieży utrzymać wsparcie w kryzysie i aby obowiązujące prawo im w tym nie przeszkadzało.

Kolejnym krokiem będzie powołanie grupy roboczej, złożonej z posłów i senatorów, ekspertów w zakresie psychologii i prawa oraz reprezentantów grup młodzieżowych, która przygotuje rozwiązania ustawowe.


Spotkaliśmy się w gronie parlamentarzystów, żuławskich samorządowców oraz przedstawicieli instytucji, aby omówić kluczowe kwestie związane z naszym regionem. Tematami głównymi były działania przeciwpowodziowe oraz adaptacja do zmian klimatycznych. Omawialiśmy między innymi: aktualizację Programu Żuławskiego uwzględniającego zadania przeciwpowodziowe, konieczność wsparcia obszaru Żuław w polityce rozwoju na szczeblu krajowym, wzmocnienie obsługi inwestycyjnej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, uwzględnienie

Na Nowy Rok mam dobrą wiadomość. Droga wodna, która ma połączyć port w Elblągu z Bałtykiem zostanie dokończona i statki będą mogły wreszcie dopłynąć do elbląskiego portu. Powtarzam: do elbląskiego, a nie jak zamierzał rząd PiSu – państwowego portu w Elblągu. Warto dodać, że wbrew temu, co wykrzykiwali politycy PiS w ostatnim okresie, że droga

Warmia i Mazury, graniczące z Rosją, będą reprezentowane w senackiej Komisji Obrony Narodowej. Senator Jerzy Wcisła został ponownie wybrany na stanowisko wiceprzewodniczącego tej komisji. Decyzja została podjęta jednogłośnie przez członków komisji podczas piątkowego (22 grudnia) posiedzenia. Wypowiadając się na temat powierzonego mu zadania, senator Wcisła podkreślił, że bezpieczeństwo kraju to sprawa priorytetowa, zwłaszcza w obliczu

Szanowni Państwo,  w tę wyjątkową porę Bożego Narodzenia pragnę z serca złożyć Państwunajserdeczniejsze życzenia. Niech te święta będą dla Państwa czasempełnym ciepła, radości i niezapomnianych chwil spędzonych w gronienajbliższych. Niech ta magiczna atmosfera niesie ze sobą spokój i wzajemną życzliwość,dodając otuchy i nadziei na lepsze jutro. Z okazji Bożego Narodzenia życzę Państwu mnóstwa zdrowia, spokoju orazspełnienia

Dzisiaj, 42 lata po wprowadzeniu stanu wojennego, w Senacie RP przyjęliśmy uchwałę upamiętniającą ofiary stanu wojennego. Byłem Senatorem prezentującym tę uchwałę na posiedzeniu Senatu. W ten sposób uczciliśmy pamięć tych, którzy w stanie wojennym bronili wolności. Pamięć obywatelek i obywateli, przeciwko którym wyprowadzano w Polsce czołgi na ulice. Pamięć Polek i Polaków, których odwaga i

Powołaliśmy Warmińsko-Mazurski Zespół Parlamentarny. Przewodniczącym został Jacek Protas, ja zostałem wiceprzewodniczącym. Jeden z pierwszych celów: włączenie do budżetu państwa zadania dokończenia budowy drogi wodnej łączącej port w Elblągu z Bałtykiem. Zespół będzie pracować w składzie: Elżbieta Gelert, Jolanta Piotrowska, Ewa Kaliszuk, Maciej Wróbel, Janusz Cichoń, Stanisław Gorczyca, Paweł Papke, Anna Wojciechowska, Marcin Kulasek.