Jerzy Wcisła – Senator RP

Zmiana warty w elbląskiej Platformie Obywatelskiej

9 lipca złożyłem rezygnację z funkcji przewodniczącego Zarządu Powiatu elbląskiej Platformy Obywatelskiej. Jednocześnie Zarząd jednogłośnie powierzył tę funkcję Michałowi Missanowi. Taką decyzję podjąłem już wiele miesięcy temu i dla członków PO nie była ona zaskoczeniem. Nie było też zaskoczeniem, że członkowie PO poparli Michała Missana jako mojego następcę. Czekaliśmy na taki moment, byśmy mogli aktu przekazania dokonać nie przed komputerami, ale w gronie członków PO. I tak się stało.

Powody mojej rezygnacji z przewodniczenia PO w Elblągu
Wiem, że takie decyzje rodzą domysły, co do ukrytych powodów – od razu więc informuję, że nie było żadnych presji ani nacisków, bym zrezygnował z pełnienia tej funkcji. Powodem decyzji jest ogrom prac związanych z funkcją senatora i zadaniami, które wykonuję w Klubie Parlamentarnym Koalicji Obywatelskiej. Tej pracy często nie widać w telewizji, czy w mediach społecznościowych Jako członek Prezydium i sekretarz Koalicji Obywatelskiej w Senacie odpowiadam za ogrom spraw, których nie widać w telewizji czy mediach społecznościowych. Teraz przejmuję zadanie zbudowania polityki medialnej senackiej większości i docierania do wyborców z informacjami o znaczeniu pracy Senatu dla demokracji w Polsce. To dzisiaj najważniejsza instytucja polityczna w Polsce niepodporządkowana woli PiS, ale utrzymanie tego stanu wymaga dużego zaangażowania. Kieruje też dwoma Parlamentarnymi Zespołami: Dróg Wodnych i ds. Młodzieży. I praca tych zespołów jest dla mnie bardzo ważna – w nich też będę realizował swoje zobowiązania wyborcze. Bo misja bycia ambasadorem Elbląga i regionu jest ciągle dla mnie najważniejszym wyzwaniem. Na niej chcę się koncentrować. O tym, że warto najlepiej świadczy fakt, że rząd pod presją zwiększył zakres budowy kanału przez Mierzeję o 2 km – do dziesiątki milionów, które w innym przypadku musiałoby wydać nasze miasto. Dzisiaj walczę m.in. o udrożnienie ul. Bema przez Państwową Straż Pożarną. Między innymi: bo takich spraw jest więcej.

Siedem lat i 9 miesięcy przewodniczenia PO w Elblągu
PO w Elblągu założyliśmy  18 lipca 2002 roku w gronie 15 osób, z których cztery są nadal członkami Platformy: Paweł Jankowski, Marek Serdyński oraz Dorota i Jerzy Wcisła. W 2011 roku wygraliśmy wybory prezydenckie i do Rady Miejskiej, niestety dwa lata później straciliśmy władzę w wyniku referendum. Po tej porażce – 5 października 2013 roku – członkowie mi powierzyli przewodnictwo elbląskiej PO i pełniłem tę funkcję przez 7 lat i 9 miesięcy – zdecydowanie najdłużej ze wszystkich dotychczasowych szefów naszej organizacji. W tym czasie udało się wyprowadzić Platformę z kryzysu i doprowadzić do tego, że wyborcy ponownie nam ufają. Mamy silną reprezentację w Radzie Miejskiej z przewodniczącym tej rady i wiceprezydenta Elbląga, który przejął właśnie przewodnictwo nad elbląskimi strukturami PO.

Michał Missan to młody, ale już doświadczony działacz i polityk
Michał Missan jest liderem tej – najważniejszej dla elbląskiej Platformy – sfery aktywności. Z tego powodu jest też naturalnym kandydatem na przewodniczącego elbląskich struktur PO. Reprezentuje też młodsze pokolenie, któremu my – bardziej doświadczeni politycy – powinniśmy torować drogę do awansów politycznych. Jest też działaczem, samorządowcem sprawdzonym – można powiedzieć kompletnym – do którego mam pełne zaufanie. Jestem przekonany, że nie zawiedzie elblążan, wyborców, sympatyków i członków Platformy Obywatelskiej. Dobrym znakiem dla Michała jest też powrót Donalda Tuska – który objął przywództwo PO w podobny sposób jak Michał Missan.


Jak młodzi ludzie postrzegają polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej? Czy władze w Polsce dostrzegają realne problemy młodzieży? Jakie konkretne działania można podjąć, by ich głos był lepiej słyszany? To tylko niektóre z pytań, które wybrzmiały podczas konferencji „Bezpieczeństwo, Europo! Co dalej, Europo? – o Polskiej Prezydencji w Radzie UE i co po niej zostaje

3 czerwca do Elbląga powrócił Jantar – najstarszy w Polsce pływający statek pasażerski, zbudowany w 1892 roku w elbląskiej stoczni Schichaua. Miałem zaszczyt, wspólnie z Juliuszem Markiem, towarzyszyć tej wyjątkowej jednostce od śluzy Biała Góra aż do elbląskiego portu.Statek został zakupiony w ramach budżetu obywatelskiego od Waldemara Matuszaka – bydgoskiego przedsiębiorcy i pasjonata żeglugi śródlądowej.

26 maja w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu odbyła się konferencja poświęcona rozwojowi miasta i jego otoczenia funkcjonalnego, zatytułowana: „Impulsy rozwojowe miasta Elbląg i jego obszaru funkcjonalnego – Społeczeństwo – Gospodarka – Środowisko”.W gronie przedstawicieli samorządów, środowisk naukowych i biznesowych rozmawialiśmy o kluczowych kierunkach rozwoju Elbląga i całego subregionu. Wśród głównych tematów znalazły się:• rola Elbląga

Na konferencji prasowej Parlamentarnego Zespołu ds Młodzieży radni zabrali głos w sprawie zbliżających się wyborów prezydenckich.Zaapelowali do młodych o aktywny udział w głosowaniu i podkreślili, jak ważne są wartości istotne dla młodego pokolenia.Nie pozwól, by inni decydowali za Ciebie. Pokaż, że Ci zależy. Idź na wybory. Twój głos się liczy!

Posiedzenie Rady Młodzieżowej przy Parlamentarnym Zespole ds. Młodzieży tym razem odbyło się na Stadionie Śląskim w Chorzowie.W nawiązaniu do historii wielkich meczów rozgrywanych na tym stadionie, podzieliłem się refleksją, że zarówno na boisku, jak i w uczelni, dzielnicy, mieście, regionie, kraju czy na arenie międzynarodowej – w sporcie i w polityce obowiązują te same zasady:

11 kwietnia w Nowym Dworze Gdańskim, wspólnie z burmistrzem Jackiem Michalskim, posłanką Martą Kołodziejczak, prof. Janem Szlachetko oraz licznym gronem ekspertów, samorządowców i przedstawicieli instytucji specjalistycznych, rozmawiamy o przyszłości Żuław. W kolejnych panelach towarzyszy nam również Maciej Opitz z Klubu Nowodworskiego.II Żuławski Szczyt Klimatyczny to przestrzeń do rzeczowej debaty nad wyzwaniami, jakie niesie zmieniający się

Biuro Senatora RP Jerzego Wcisła

Elbląg

82-300

ul. Hetmańska 31

Braniewo

14-500

ul. Gdańska 20

Lidzbark Warmiński

11-100

Plac Wolności 5

Dyrektor Biura

Karolina Śluz

tel. 603 366 761

biuro@wcisla.senat.pl

Projekt i wykonanie Wysocki Wsparcie IT