Jerzy Wcisła – Senator RP

Wcisła: Ziobro wyraźnie wraca do tradycji średniowiecznych. Protestuję przeciwko metodzie, jaką odwołał prezesa SO
Do Sądu Okręgowego w Elblągu wpłynęło 17 października pismo z Ministerstwa Sprawiedliwości o odwołaniu sędziego Marka Omelana z funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Elblągu. Zdaniem Ministerstwa „Prezes przekazał urzędnikom dokumenty z przebiegu narady sędziowskiej objętej tajemnicą”. – Protestuję przeciwko metodzie, jaką pan minister się posłużył odwołując pana prezesa – zaznaczył senator Jerzy Wcisła.
– 17 października 2017 roku został odwołany z funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Elblągu Marek Omelan, sędzia z 40 – letnim nienagannym stażem pracy w wymiarze sprawiedliwości. Powodem odwołania było – jak dowiadujemy się z komunikatu ministerstwa – „przewinienie służbowe”, które miało polegać na „ujawnieniu informacji z narady sędziowskiej objętej ścisłą tajemnicą”. Niestety, zastosowany tryb odwołania doprowadził do sytuacji, w której osoba obwiniana i ukarana utratą stanowiska nie była o tej decyzji poinformowana, ani tym bardziej wysłuchana – podkreślił senator.
 
Jerzy Wcisła zaznaczył, że taki stan rzeczy nie powinien mieć miejsca.
Zasada wysłuchania osoby, przed jej ukaraniem jest zasadą znaną od starożytności. W średniowieczu topiono ludzi, nie słuchając ich argumentacji. To był jedyny okres, gdzie obwiniony nie miał nic do powiedzenia przed wykonaniem kary
 
– opowiadał senator.
 
Zdaniem Jerzego Wcisły taka sytuacja miała właśnie miejsce w przypadku decyzji o odwołaniu sędziego Marka Omelana z funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Elblągu. – Minister Ziobro wyraźnie wraca do tradycji średniowiecznych i wykonuje wyrok na prezesie nie wysłuchując jego racji. Dlaczego Minister tak postąpił? – dodał.
 
Senator zwrócił się do Ministra Zbigniewa Ziobro o wycofanie decyzji odwołującej Marka Omelana i przeprowadzenie „normalnej, zgodnej ze standardami procedury ustalenia faktów w sprawie”. – Dopiero potem można podjąć decyzję – dodał.
 
Przypomnijmy, że podczas Zebrania Sędziów Sądu Okręgowego w Elblągu, które odbyło się 27 października, została podjęta uchwała dot. odwołania sędziego Marka Omelana z funkcji prezesa SO.
 
Zebranie uważa za niezgodne z regułami demokratycznego państwa prawa i dobrymi obyczajami to, że Ministerstwo Sprawiedliwości nie zwróciło się przed podjęciem swojej decyzji do sędziego Marka Omelana o podanie dokładnych wyjaśnień co do podstaw i zasadności jego czynności, które podjął jako prezes Sądu Okręgowego w Elblągu w związku z zachowaniem jednego z ławników tutejszego Sądu. Nie znajduje akceptacji Zebrania również sposób poinformowania o decyzji co do odwołania prezesa Sądu Okręgowego w Elblągu, to jest za pośrednictwem mediów, które wiedza o decyzji Ministra Sprawiedliwości miały przed jej przekazaniem sędziemu Markowi Omelanowi
 
– podkreślono w uchwale Zebrania Sędziów SO w Elblągu z 27 października.
 
Marek Omelan stanowisko prezesa Sądu Okręgowego objął w 2014 r. Jego kadencja miała trwać do 2020 r. Został jednak odwołany ze stanowiska . Ministerstwo Sprawiedliwości zarzuciło mu ujawnienie tajemnicy służbowej.
 
 

Jak młodzi ludzie postrzegają polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej? Czy władze w Polsce dostrzegają realne problemy młodzieży? Jakie konkretne działania można podjąć, by ich głos był lepiej słyszany? To tylko niektóre z pytań, które wybrzmiały podczas konferencji „Bezpieczeństwo, Europo! Co dalej, Europo? – o Polskiej Prezydencji w Radzie UE i co po niej zostaje

3 czerwca do Elbląga powrócił Jantar – najstarszy w Polsce pływający statek pasażerski, zbudowany w 1892 roku w elbląskiej stoczni Schichaua. Miałem zaszczyt, wspólnie z Juliuszem Markiem, towarzyszyć tej wyjątkowej jednostce od śluzy Biała Góra aż do elbląskiego portu.Statek został zakupiony w ramach budżetu obywatelskiego od Waldemara Matuszaka – bydgoskiego przedsiębiorcy i pasjonata żeglugi śródlądowej.

26 maja w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu odbyła się konferencja poświęcona rozwojowi miasta i jego otoczenia funkcjonalnego, zatytułowana: „Impulsy rozwojowe miasta Elbląg i jego obszaru funkcjonalnego – Społeczeństwo – Gospodarka – Środowisko”.W gronie przedstawicieli samorządów, środowisk naukowych i biznesowych rozmawialiśmy o kluczowych kierunkach rozwoju Elbląga i całego subregionu. Wśród głównych tematów znalazły się:• rola Elbląga

Na konferencji prasowej Parlamentarnego Zespołu ds Młodzieży radni zabrali głos w sprawie zbliżających się wyborów prezydenckich.Zaapelowali do młodych o aktywny udział w głosowaniu i podkreślili, jak ważne są wartości istotne dla młodego pokolenia.Nie pozwól, by inni decydowali za Ciebie. Pokaż, że Ci zależy. Idź na wybory. Twój głos się liczy!

Posiedzenie Rady Młodzieżowej przy Parlamentarnym Zespole ds. Młodzieży tym razem odbyło się na Stadionie Śląskim w Chorzowie.W nawiązaniu do historii wielkich meczów rozgrywanych na tym stadionie, podzieliłem się refleksją, że zarówno na boisku, jak i w uczelni, dzielnicy, mieście, regionie, kraju czy na arenie międzynarodowej – w sporcie i w polityce obowiązują te same zasady:

11 kwietnia w Nowym Dworze Gdańskim, wspólnie z burmistrzem Jackiem Michalskim, posłanką Martą Kołodziejczak, prof. Janem Szlachetko oraz licznym gronem ekspertów, samorządowców i przedstawicieli instytucji specjalistycznych, rozmawiamy o przyszłości Żuław. W kolejnych panelach towarzyszy nam również Maciej Opitz z Klubu Nowodworskiego.II Żuławski Szczyt Klimatyczny to przestrzeń do rzeczowej debaty nad wyzwaniami, jakie niesie zmieniający się

Biuro Senatora RP Jerzego Wcisła

Elbląg

82-300

ul. Hetmańska 31

Braniewo

14-500

ul. Gdańska 20

Lidzbark Warmiński

11-100

Plac Wolności 5

Dyrektor Biura

Karolina Śluz

tel. 603 366 761

biuro@wcisla.senat.pl

Projekt i wykonanie Wysocki Wsparcie IT